Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-06-24

Rozliczenia po odejściu pracownika z firmy

Rozliczenia podatkowe związane z odejściem pracownika z firmy budzą często wątpliwości. Zdarzenia dotyczące odejścia pracowników z firmy wiążą się z rozliczeniami rozwiązanego stosunku pracy. W określonych sytuacjach powstaje przychód u byłego pracodawcy lub pracownika. Problemy mogą dotyczyć zarówno podatku dochodowego, jak i VAT w przypadku zwrotu dofinansowania dokształcania, odszkodowania lub odprawy oraz świadczeń związanych z tzw. outplacementem.

1. Skutki w podatkach dochodowych

1.1. Koszty uzyskania przychodów pracownika za miesiąc wypłaty ostatniego wynagrodzenia

Od przychodów ze stosunku pracy potrącane są zryczałtowane koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej przepisami art. 22 ust. 2 updof. Koszty te potrącane są od przychodów osiągniętych przez pracowników w poszczególnych miesiącach, przy czym momentem osiągnięcia przychodu jest moment otrzymania lub postawienia do dyspozycji pracownika pieniędzy, względnie innych świadczeń. Powoduje to, że koszty uzyskania przychodów przysługują również za miesiąc wypłaty pracownikowi wynagrodzenia, nawet jeżeli wynagrodzenie wypłacane jest za miesiąc poprzedni. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 30 września 2013 r. (sygn. IBPBII/1/415-691/13/BD). W interpretacji tej czytamy, że:

Wnioskodawca dokonując wypłaty byłym pracownikom wynagrodzenia za pracę jest obowiązany do poboru zaliczki na podatek od ww. świadczeń na zasadach określonych w art. 32, tj. również z zastosowaniem odpowiednich kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy. Wypłacone świadczenie jest bowiem świadczeniem stanowiącym przychód ze stosunku pracy, co oznacza, że mają do niego zastosowanie uregulowania dotyczące kosztów uzyskania przychodu z tego właśnie tytułu, określone w art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

UWAGA!

Koszty uzyskania przychodów przysługują byłemu pracownikowi również za ostatni miesiąc wypłaty wynagrodzenia, nawet jeżeli wynagrodzenie wypłacane jest za miesiąc poprzedni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00