Artykuł
Składka na społeczne ubezpieczenie wypadkowe i zasady jej wyliczania
Pracownik służby bhp nie bierze bezpośredniego udziału w ustalaniu wysokości stopy procentowej składki wypadkowej, powinien jednak znać metody jej wyliczania po to, aby uwzględniać w analizach kosztów wypadków również możliwe zmiany wysokości tej składki oraz móc prognozować wysokość składki na przyszłość w zależności od liczby spodziewanych wypadków i ich ciężkości. Wyniki symulacji dotyczących przyszłych możliwych wypadków i ich wpływu na koszty ponoszone przez pracodawcę mogą zachęcić go do inwestowania w poprawę stanu bezpieczeństwa i warunków pracy.
Joanna Dymowska-Moussa
specjalista ds. bhp, wykładowca Politechniki Warszawskiej
Każdy pracodawca ma obowiązek odprowadzać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki z tytułu ubezpieczeń społecznych pracowników, w tym również ubezpieczenia wypadkowego (tzw. składka wypadkowa). Składka ta jest opłacana ze środków pracodawcy, a jej wysokość (dla przedsiębiorców podlegających wpisowi do rejestru REGON i zgłaszających do ubezpieczenia co najmniej 10 osób) jest ściśle uzależniona między innymi od warunków pracy i liczby oraz ciężkości wypadków przy pracy. Dlatego różnica wynikająca z podwyższenia składki zaliczana jest do kosztów wypadków przy pracy.
Zasady przekazywania informacji, wzór sprawozdania ZUS IWA oraz sposób obliczania stopy procentowej składki na społeczne ubezpieczenie wypadkowe, tzw. składki wypadkowej, zostały określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (DzU nr 200, poz. 1692 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right