Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-03-01

Wypadki na budowie

Sezon budowlany się zaczyna, a w branży tej jest szczególnie duże zagrożenie wypadkami przy pracy. W ostatnich latach obserwujemy znaczny wzrost ich liczby - w tym śmiertelnych. Dlatego warto przypomnieć podstawowe obowiązki pracodawcy wynikające z przepisów bhp, których celem jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. Ponadto przedstawimy nieprawidłowości najczęściej występujące na budowach.

Stefan Wiewiór

specjalista ds. bhp

Katarzyna Kruk

specjalista ds. bhp

W 2008 r. aż 24,8% ogólnej liczby badanych wypadków przy pracy to wypadki mające miejsce na terenie budów, tj. obiektów w budowie lub obiektów rozbieranych, wyburzanych, remontowanych (w 2007 r. - 20,9%). W tym samym roku inspektorzy pracy badali wypadki śmiertelne - na terenach budowy nowych obiektów było 17,6%, na terenach rozbiórek, wyburzeń lub remontów starych obiektów budowlanych - 11,1%. Wypadki zbiorowe na budowach nowych obiektów stanowiły 6,9% ogółu badanych wypadków (na podstawie danych Państwowej Inspekcji Pracy).

O wadze problemu może świadczyć powołanie Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie przy Głównym Inspektorze Pracy. Na ostatnim posiedzeniu Rada stwierdziła, że w celu ograniczenia liczby wypadków istnieje uzasadniona konieczność dokonania stosownych zmian w przepisach, w tym szczególnie w prawie budowlanym i prawie o zamówieniach publicznych. Niezbędne jest obligatoryjne wydzielanie w zapytaniach ofertowych zakresu związanego z zapewnieniem środków na bezpieczeństwo pracy i aby tej części oferty nie obejmowało kryterium niskiej ceny.

W celu stworzenia warunków do prawidłowego nadzoru szczególnie na małych budowach Rada sugeruje przywrócenie uprawnień do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych dla techników budowlanych oraz rozszerzenie prawnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo pracy na osoby posiadające uprawnienia specjalistyczne, np. na operatorów żurawi i innych maszyn budowlanych.

Nieprawidłowości na terenach budów

Najczęściej stwierdzanymi nieprawidłowościami występującymi na terenie budów w zakresie bhp są:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00