Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-07-01

WSZYSTKO CO TRZEBA WIEDZIEĆ O URLOPACH WYPOCZYNKOWYCH

Co roku każdemu pracownikowi przysługuje prawo do nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Dodatkowo, żaden przepis nie uzależnia nabycia prawa do kolejnego urlopu wypoczynkowego od przepracowania przez pracownika całego roku kalendarzowego. Wystarczy, że pracownik pozostawał przez cały rok w stosunku pracy.

Anna Kos

Zdaniem Sądu Najwyższego pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia danego roku, mimo że, pozostając w stosunku pracy, nie przepracował w tym roku kalendarzowym ani jednego dnia w związku z pobieraniem świadczenia rehabilitacyjnego (uchwała z 4 kwietnia 1995 r., sygn. akt I PZP 10/95, OSNP 1995/18/228).

Planujemy urlop pracowników

Pracodawcy udzielają urlopów wypoczynkowych na dwa sposoby:

l na podstawie planu urlopów, który sporządza pracodawca, uwzględniając wnioski pracowników i konieczność zapewnienia w zakładzie normalnego toku pracy.

l na podstawie porozumienia pracownika z pracodawcą.

Należy pamiętać, że od chwili podania planu urlopów do wiadomości pracowników zarówno pracodawca, jak i pracownicy są tym planem związani. Oznacza to, że pracownik powinien iść na urlop w terminie wskazanym w planie urlopów, a pracodawca powinien mu w tym czasie tego urlopu udzielić.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00