Zmiany w umowach terminowych od 22 lutego 2016 r. - jakie obowiązki mają pracodawcy
Od 22 lutego 2016 r. pracodawcy będą mogli podpisać z tym samym pracownikiem umowę na czas określony maksymalnie na 33 miesiące. Zmienią się też okresy wypowiedzenia dla umów na czas określony, które będą uzależnione od długości zatrudnienia u danego pracodawcy. W związku z tym trzeba będzie zmienić pracownikom informację o warunkach zatrudnienia w zakresie okresu wypowiedzenia.
ZMIANY 2016
W związku ze zmianami przepisów w zakresie umów terminowych trzeba będzie zmienić umowy o pracę. Pracodawcy, którzy będą zatrudniać pracowników powyżej limitów dotyczących umów na czas określony w przypadkach wskazanych przez przepisy, będą musieli wpisać do umowy o pracę przyczynę, która uzasadnia takie zatrudnienie.
Limity w zawieraniu umów na czas określony
Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy, która wejdzie w życie 22 lutego 2016 r., wprowadza zarówno limity w liczbie zawieranych umów o pracę na czas określony, jak i limit czasowy zatrudnienia na podstawie takiej umowy. Począwszy od tego dnia łączny okres zatrudnienia u tego samego pracodawcy, niezależnie od przerw między zawartymi umowami na czas określony, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba zawieranych umów na czas określony nie może przekraczać trzech (art. 251 § 1 Kodeksu pracy po nowelizacji). Jeżeli łączny okres zatrudnienia na podstawie tak zawartych umów jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż 3, to odpowiednio, od dnia następującego po upływie tego okresu lub od dnia zawarcia czwartej umowy tego rodzaju uważa się, że pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 251 § 3 Kodeksu pracy po nowelizacji).
W przypadku przekształcenia umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony przepisy Kodeksu pracy nie nakładają na pracodawcę obowiązku zmiany umowy o pracę. Taka umowa automatycznie przekształci się w umowę o pracę na czas nieokreślony. Nie ma jednak przeszkód, aby pracodawca poinformował pracownika na piśmie o zmianie rodzaju zawartej umowy o pracę, żeby ten wiedział, na jakich warunkach jest zatrudniony. Kopię przekazanego pracownikowi pisma należy włączyć do części B akt osobowych.