Obniżenie wymiaru czasu pracy pracowników na podstawie nowej ustawy antykryzysowej
Przedsiębiorca objęty przepisami ustawy antykryzysowej może obniżyć na pewien okres wymiar czasu pracy pracowników, a tym samym znacząco zmniejszyć koszty zatrudnienia. Takie zmniejszenie etatów nie wymaga stosowania wypowiedzeń zmieniających ani zawierania aneksów zmieniających umowy z poszczególnymi pracownikami, jeżeli uda się zawrzeć porozumienie ze związkiem zawodowym lub przedstawicielami pracowników. Brak porozumienia powoduje, że przedsiębiorca nie będzie mógł skorzystać z tej możliwości obniżenia etatu.
Zmniejszenie zamówień i powiązany z tym spadek obrotów oznacza dla każdego przedsiębiorcy trudny okres. W wielu przypadkach poszukiwanie w związku z tym zmniejszenia kosztów pracy skutkuje koniecznością redukcji personelu. Alternatywą dla zwolnień pracowników jest zmniejszenie etatów. Nowe rozwiązania w tym zakresie wprowadziła obowiązująca od 21 listopada 2013 r. ustawa antykryzysowa.
Niekoniecznie zmiana umów
Etaty może zmniejszyć każdy pracodawca. Wymaga to jednak zmian indywidualnych umów o pracę, co może zostać dokonane przez zastosowanie wypowiedzeń warunków pracy i płacy albo zawarcie porozumień zmieniających. Wadą takiego rozwiązania jest przede wszystkim to, że cała procedura musi być zastosowana wobec każdego pracownika indywidualnie (art. 42 Kodeksu pracy). Nie pozwala to na obniżenie etatów jednostronnie, zbiorowo. Przy konieczności indywidualnych zmian istotny będzie upływ czasu (np. w przypadku pracowników, którzy mają 3-miesięczny okres wypowiedzenia, zmiana dokonana na skutek wypowiedzenia zmieniającego wejdzie w życie dopiero po takim okresie) oraz to, że niektóre osoby nie będą zgadzały się na taką zmianę, co powoduje dalsze komplikacje.