comment
Artykuł
Data publikacji: 2006-05-22
Jak liczyć okres wyczekiwania
Prawo do zasiłku chorobowego nabywa każda osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu. Świadczenie to przysługuje po upływie okresu wyczekiwania, który jest zróżnicowany w zależności od tego, czy osoba ubezpieczona podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo czy dobrowolnie. Okres ten dla osób ubezpieczonych obowiązkowo wynosi 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, a dla osób ubezpieczonych dobrowolnie - 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
Pracownicy, oprócz prawa do zasiłku chorobowego, mają prawo do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. Wynagrodzenie to przysługuje za okres do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego. Pracownik nabywa do niego prawo, gdy spełnia warunki do nabycia prawa do zasiłku chorobowego, tzn. posiada wymagany okres wyczekiwania.
Od 3 kwietnia 2006 r. na podstawie 3-miesięcznej umowy o pracę zatrudniamy pracownicę, która wcześniej pracowała do 31 grudnia 2005 r. (przez jeden rok). Zachorowała i z tego tytułu otrzymała zwolnienie lekarskie od 28 kwietnia do 12 maja 2006 r. Za jaki okres mamy jej wypłacić wynagrodzenie chorobowe?
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka