Artykuł
Jak po zmianie przepisów o czasie pracy ustalać wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych w wydłużonych okresach rozliczeniowych
Rozliczanie czasu pracy po ostatniej nowelizacji przepisów będzie tym bardziej skomplikowane, im dłuższy okres rozliczeniowy będzie obowiązywał u danego pracodawcy. Wydłużone (szczególnie do 12 miesięcy) okresy rozliczeniowe skutkują bowiem koniecznością analizowania czasu pracy z uwzględnieniem pełnego okresu rozliczeniowego.
godziny nadliczbowe, rekompensata za godziny nadliczbowe, zmiany prawa
Ułatwieniem w zakresie rozliczania czasu pracy po zmianach jest wprowadzony przez ustawodawcę obowiązek sporządzania rozkładów czasu pracy na okres co najmniej jednego miesiąca i przekazywanie ich pracownikom z co najmniej 1-tygodniowym wyprzedzeniem.
Zobacz wideowywiad "Zmiany w czasie pracy od 23 sierpnia 2013 r."
dostępny w Bibliotece INFORFK na www.inforfk.pl
Czym jest praca nadliczbowa
Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Pierwsza część przytoczonej definicji pracy w godzinach nadliczbowych odnosi się do norm czasu pracy, które zostały uregulowane w art. 129 § 1 Kodeksu pracy (dalej k.p.) Ustawodawca wprowadza w nim 8-godzinną normę dobową i przeciętnie 40-godzinną normę tygodniową w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. W efekcie przekroczenie zarówno normy dobowej 8-godzinnej, jak i przeciętnie tygodniowej 40-godzinnej skutkuje wystąpieniem pracy w godzinach nadliczbowych. Druga część definicji odnosi się do systemów czasu pracy pozwalających na wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy powyżej 8 godzin, np. do 12 godzin (w systemach: równoważnym, w ruchu ciągłym, weekendowym, skróconego tygodnia pracy - uregulowanych w art. 135, art. 138, art. 143 i art. 144 k.p.), a w niektórych przypadkach nawet do 16 czy 24 godzin (w systemach równoważnych norm czasu pracy - uregulowanych w art. 136 i art. 137 k.p.). W przypadku pracowników objętych jednym ze wskazanych systemów czasu pracy w dniach, w których rozkład czasu pracy przewiduje pracę w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy (powyżej 8 godzin), pracą w godzinach nadliczbowych nie jest praca przekraczająca normę dobową 8-godzinną, ale dopiero praca przekraczająca przedłużony dobowy wymiar czasu pracy ustalony dla danego dnia. Niezależnie od tego, w każdym przypadku pracą w godzinach nadliczbowych jest praca przekraczająca przeciętną 40-godzinną normę tygodniową.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right