Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-12-05

Rozliczenie wynagrodzenia oraz zasiłku chorobowego wypłaconego z ubezpieczenia chorobowego po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy

Aldona Salamon

ekspert ds. wynagrodzeń, szkoleniowiec

Zasiłek chorobowy wypłacany w związku z wypadkiem przy pracy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku i przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy. To oznacza, że w takim przypadku pracownikowi nie wypłacamy wynagrodzenia chorobowego, tylko od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego zasiłek chorobowy. Zasiłek ten jest finansowany z funduszu ubezpieczenia wypadkowego.

Podstawą do wypłacenia 100% zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest zwolnienie lekarskie i protokół powypadkowy uznający zdarzenie za wypadek przy pracy. W praktyce zdarza się, że przed dniem wypłaty wynagrodzeń dla pracowników nie został jeszcze przygotowany protokół powypadkowy uznający zdarzenie za wypadek przy pracy. W tym przypadku płatnicy mają problemy z ustaleniem, jakie świadczenie pracownikowi przysługuje i często muszą korygować wypłacone wcześniej świadczenia oraz dokumenty rozliczeniowe wysłane do ZUS.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00