Kontrola PIP w 2017 r. - prawa i obowiązki pracodawcy
WSTĘP
Każdy pracodawca może zostać skontrolowany przez Państwową Inspekcję Pracy pod względem legalności i prawidłowości zatrudniania pracowników. Co więcej, od 1 stycznia 2017 r. kontrole mogą dotyczyć także wypłacania zleceniobiorcom i osobom świadczącym usługi wynagrodzenia w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej, zgodnie z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Inspektorzy pracy zwykle nie zapowiadają swojej wizyty w zakładzie pracy, a ich obecność w firmie może skończyć się procesem sądowym. Istnieją jednak sposoby na wcześniejsze przygotowanie się do kontroli, dzięki którym można ograniczyć związany z tym stres. Warto poznać swoje prawa w trakcie kontroli oraz zagadnienia, którymi prawie zawsze zainteresuje się inspektor w trakcie kontroli.
W książce w praktyczny sposób przedstawiamy m.in. przebieg kontroli przez inspektora pracy, zakres kontroli, środki prawne stosowane przez PIP, procedurę odwoławczą czy sądową kontrolę rozstrzygnięć organów PIP.
W celu bliższego zapoznania pracodawców oraz pracowników z tematem kontroli w publikacji zostały szczegółowo omówione m.in. następujące zagadnienia:
● w jaki sposób przebiega kontrola,
● jakie mogą być powody przeprowadzenia kontroli,
● jakie są prawa i obowiązki inspektorów pracy oraz pracodawcy,
● co zawiera protokół pokontrolny i kto jest uprawniony do jego podpisania,
● kiedy można wnieść zastrzeżenia do protokołu,
● jak wygląda procedura odwoławcza,
● jakie są kary za wykroczenia przeciwko prawom pracowników.
Całość uzupełniają wzory dokumentów i pism składanych w związku z kontrolą przeprowadzaną przez organy PIP.
ZAGADNIENIA OGÓLNE
1. Regulacje prawne
Choć ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1829; ost. zm. Dz.U. z 2016 r, poz. 2255) przewiduje szerokie uprawnienia dla kontrolowanych przedsiębiorców, to jednak wiele z nich nie znajdzie zastosowania do kontroli przeprowadzanej przez Państwową Inspekcję Pracy (dalej: PIP). Ponieważ działania inspektorów pracy prowadzą często do usunięcia stanu bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia pracowników, przepisy przyznają im szersze uprawnienia kontrolne niż w przypadku innych instytucji.