Porada
Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. - na co pracodawca powinien zwrócić uwagę
Od 1 stycznia 2017 r. minimalne wynagrodzenie za pracę dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy będzie wynosiło 2000 zł. Obecnie jest to 1850 zł. Do minimalnego wynagrodzenia nie będzie wliczany dodatek za pracę w nocy. Pracownicy w pierwszym roku pracy otrzymają 100% minimalnego wynagrodzenia, a nie 80% jak dotychczas.
Minimalne wynagrodzenie za pracę jest gwarantowane pracownikom ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Niezależnie więc od wysokości wynagrodzenia za pracę wynikającego z umowy o pracę, pracownikowi i tak przysługuje minimalne wynagrodzenie za pracę przewidziane na dany rok kalendarzowy. Powszechnie obowiązujące przepisy są bowiem korzystniejsze dla pracownika niż postanowienia jego umowy o pracę, zatem mają one pierwszeństwo (art. 18 ustawy - Kodeks pracy, dalej k.p.).
Składniki minimalnego wynagrodzenia
Do obliczenia minimalnego wynagrodzenia za pracę przyjmowane są wszystkie przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych. Nie dotyczy to jednak:
● wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, ● odprawy emerytalno-rentowej oraz ● nagrody jubileuszowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right