Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-12-02

Jak prawidłowo rozliczyć pracowników i zleceniobiorców ze świątecznych prezentów

Pracodawca może obdarować pracowników i zleceniobiorców prezentami świątecznymi sfinansowanymi z różnych źródeł, np. ze środków obrotowych, zfśs lub funduszu socjalno-bytowego (u pracodawców z układem zbiorowym pracy). W zależności od źródła, inaczej będzie wyglądać ustalanie obowiązku składkowego i podatkowego z tytułu przekazanych świadczeń.

Pracodawca może obdarować zatrudnione osoby zarówno gotówką, jak i przekazać im świadczenia niepieniężne. Zatrudniony może też współfinansować koszt świątecznych prezentów.

Świadczenia z funduszu socjalnego

Pracodawcy, którzy tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, najczęściej finansują prezenty świąteczne dla zatrudnionych osób z jego środków. Zasoby finansowe funduszu powinny być jednak wydatkowane i przeznaczane na działalność socjalną zgodnie z postanowieniami regulaminu funduszu, który jednocześnie musi być zgodny z ustawą o zfśs. Środki funduszu pracodawca przekazuje przeważnie m.in. na zapomogi, zakup bonów towarowych, paczek ze słodyczami lub z artykułami spożywczymi czy na karty przedpłacone. Zasadniczo ze środków funduszu można sfinansować każdy rodzaj wsparcia, zarówno pieniężnego, jak i rzeczowego, którego wartość można zróżnicować, wykorzystując kryteria socjalne (art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, dalej: ustawa o zfśs). Oznacza to, że środki zfśs powinny być kierowane przede wszystkim do osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej, materialnej i rodzinnej. Przyznając świadczenia ulgowe, konieczne jest zatem każdorazowe rozpatrywanie sytuacji pracownika i jego rodziny. Nie wolno kierować się zasadą "wszystkim po równo". Wyższe świadczenia powinien otrzymać pracownik, który ma wielodzietną rodzinę lub którego dochód przypadający na członka rodziny jest niższy niż pozostałych osób uprawnionych do korzystania z funduszu.

Przyznając ulgowe świadczenia z zfśs, nie można kierować się zasadą "wszystkim po równo".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00