Wprowadzanie przestoju ekonomicznego po zmianie przepisów
Przestój ekonomiczny to czas niewykonywania pracy przez pracownika z przyczyn od niego niezależnych, pozostającego w gotowości do pracy. Warunki i tryb wykonywania pracy w tym okresie przedsiębiorca ustala w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, a w przypadku braku związków zawodowych - w porozumieniu z przedstawicielami pracowników.
Od 21 listopada 2013 r. pracodawca ma możliwość wprowadzenia w firmie przestoju ekonomicznego. Dopuszcza to ustawa z 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.
Takiego rozwiązania pracodawca nie mógł zastosować na podstawie przepisów Kodeksu pracy (dalej k.p.). Uregulowana w nim instytucja przestoju (art. 81 k.p.) nie obejmuje sytuacji, w których pracodawca nie ma możliwości polecania pracownikom pracy z uwagi na trudności ekonomiczne, w jakich znajduje się jego firma.
Przestój ekonomiczny to okres niewykonywania przez pracownika pracy z przyczyn go niedotyczących, pozostającego w gotowości do pracy.
Przestój ekonomiczny możliwy tylko u przedsiębiorcy
Przestój może wprowadzić zatrudniający pracowników przedsiębiorca (w rozumieniu art. 4 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej):