Kiedy pracownik może ponieść konsekwencje za udział w strajku
Udział w strajku "szeregowych" pracowników nie powinien powodować dla nich negatywnych konsekwencji, nawet gdyby strajk okazał się nielegalny. Inaczej jest w przypadku organizatorów i przywódców strajkowych. Za zorganizowanie takiego nielegalnego strajku osoby te mogą być zwolnione dyscyplinarnie, a także ponieść odpowiedzialność karną.
Strajk jest często uznawany za "ostateczny" sposób obrony interesów pracowniczych. Polega on na zbiorowym powstrzymywaniu się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporu dotyczącego interesów pracowniczych, w tym np. warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych (np. wykonujących pracę nakładczą czy emerytów i rencistów).
Naruszenie obowiązków pracowniczych
W celu zachowania uprawnień pracowniczych i pozostawania w zatrudnieniu (w "normalnych" warunkach powstrzymanie się od pracy jest naruszeniem obowiązków pracowniczych, co może doprowadzić do zwolnienia pracownika) najważniejszą kwestią jest ustalenie, czy dany strajk był legalny czy też nie.