Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-08-26

Umowa na zastępstwo

Pracodawca w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy może zatrudnić na zastępstwo innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

Monika Frączek
Jeżeli dany pracownik jest nieobecny w pracy z powodu urlopu wypoczynkowego, bezpłatnego, wychowawczego, macierzyńskiego lub w czasie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, to pracodawca może w celu jego zastąpienia (przez okres absencji) zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, na zastępstwo (art. 25 § 1 k.p.).
Pracownik jest zatrudniany wyłącznie na zastępstwo za konkretnie wskazaną osobę. Imię i nazwisko pracownika, w sytuacji gdy zachodzi konieczność jego zastąpienia w czasie usprawiedliwionej nieobecności zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, może być ujawnione przez pracodawcę jego zastępcy (wskazane w zawieranej z nim umowie o pracę). Nie będzie to stanowiło naruszenia zasady ochrony danych osobowych. W tej sprawie wypowiedział się również Sąd Najwyższy (wyrok z 19 listopada 2003 r., I PK 590/02, OSNP 2004/20/351), stwierdzając, że (...) pracodawca nie może być pozbawiony możliwości ujawniania nazwisk pracowników zajmujących określone stanowiska w ramach instytucji.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00