comment
Artykuł
Data publikacji: 2006-01-21
Jakie obowiązki w zakresie bhp ma pracodawca?
Początek roku jest doskonałą okazją, by przypomnieć o podstawowych obowiązkach pracodawcy w sprawach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jakub Kaniewski
Nie sposób w jednym opracowaniu omówić całości tak rozbudowanego zagadnienia, dlatego skupimy się jedynie na podstawowych obowiązkach pracodawcy. W kolejnych serwisach będziemy powracać do tego tematu.
Uwaga wstępna - zakres pojęciowy
Kodeks pracy, podobnie jak inne akty prawne, obok obowiązków wymienia również zasady. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy nie są terminem zdefiniowanym. W teorii przedmiotu przez zasady bhp rozumie się pewne zasady pozaprawne, wynikające z techniki i doświadczenia życiowego, których przestrzeganie zapewnia faktyczne bezpieczeństwo i higienę pracy. Nie jest możliwe uregulowanie całej problematyki bhp obowiązującymi przepisami prawa, więc wprowadzono obowiązek przestrzegania również zasad bhp.
Podstawa prawna
Punktem wyjścia do dalszych rozważań jest art. 207 i nast. k.p. W myśl ogólnej zasady, pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Obowiązek ten spoczywa na wszystkich pracodawcach, niezależnie od tego, czy są to podmioty prywatne czy państwowe, jakiego rodzaju działalność gospodarczą prowadzą oraz na jakiej podstawie prawnej zatrudniają pracowników świadczących pracę w danym zakładzie.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka