Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-10-09

Bezpieczna praca w biurze. Wymagania bhp dotyczące obiektów i pomieszczeń pracy

Sylwia Oziębło
Praca biurowa powinna być wykonywana w odpowiednich warunkach. Często zdarza się, że pomieszczenia przeznaczone do tego typu prac nie spełniają wymogów określonych w rozporządzeniu z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bhp. Zgodnie z tymi przepisami pomieszczenie pracy biurowej jest pomieszczeniem, gdzie nie występują typowe czynniki szkodliwe (takie jak wysoka temperatura, hałas, drgania, promieniowanie, gazy, pyły, pary itp.).
PYTANIE
Wybudowałem budynek z przeznaczeniem na pomieszczenia pracy biurowej. Gdzie muszę zgłosić ten fakt przed zatrudnieniem pracowników?
ODPOWIADAMY
Inwestor, w stosunku do którego nałożono obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego, jest obowiązany zawiadomić, zgodnie z właściwością wynikającą z przepisów szczególnych, organy:
1) Inspekcji Ochrony Środowiska,
2) Inspekcji Sanitarnej,
3) Państwowej Inspekcji Pracy,
4) Państwowej Straży Pożarnej
o zakończeniu budowy obiektu budowlanego i zamiarze przystąpienia do jego użytkowania. Obliguje do tego art. 56 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (DzU z 2003 r. nr 207, poz. 2016 ze zm.).
Brak zajęcia stanowiska przez wymienione organy w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez nie zawiadomienia traktuje się jak niezgłoszenie sprzeciwu lub uwag, a zarazem dopuszczenie do użytkowania.
Parametry pomieszczeń pracy
Wszystkie pomieszczenia pracy, w tym pomieszczenia biurowe, powinny być utrzymywane w czystości i porządku (§ 14 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp).
Wysokość pomieszczeń biurowych służących do stałej pracy, gdzie pracownik przebywa w danym pomieszczeniu powyżej 4 godzin dziennie, powinna wynosić 3 m. Taką wysokość mogą mieć pomieszczenia pracy, w których nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia.
Wysokość pomieszczeń biurowych może być obniżona do 2,5 m w świetle przy zastosowaniu klimatyzacji. Obniżenie wysokości pomieszczeń biurowych może być dopuszczalne, jeżeli pracodawca uzyska zgodę państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00