Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-06-27

Umowa o pracę na czas określony

Umowa o pracę na czas określony

Małgorzata Kozdęba

aplikantka OIRP w Łodzi

Umowa o pracę na czas określony należy do kategorii najczęściej stosowanych w obrocie umów terminowych. Pracodawcy wykorzystują ją zarówno w przypadku potrzeby krótkotrwałego zatrudnienia pracownika, jak i dla uniknięcia wiązania się z pracownikiem lub zapewnienia sobie długotrwałego zatrudnienia szczególnie ważnych pracowników.

Umowa na czas określony może zostać poprzedzona umową na okres próbny, sama może także poprzedzać zawarcie innej umowy. Nie jest natomiast możliwe przekształcenie umowy na czas nie określony w umowę na czas określony przez zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego (wyrok Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 1994 r., I PZP 52/93, OSNAP 1994/11/169). Jako dyskusyjną należy także ocenić możliwość zmiany rodzaju umowy za porozumieniem stron. Taka zmiana – moim zdaniem – powinna nastąpić przez rozwiązanie poprzedniej umowy (w drodze porozumienia lub wypowiedzenia) i zawarcie umowy na czas określony.

Czas trwania umowy

Cechą charakterystyczną umowy jest sprecyzowanie czasu jej trwania. Można to uczynić za pomocą konkretnych dat. Termin końcowy trwania umowy może zostać również oznaczony przez wskazanie określonego zdarzenia spodziewanego w przyszłości (wyrok Sądu Najwyższego z 20 maja 1998 r., I PKN 126/98, OSNAP 1999/11/359).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00