Artykuł
Służba bezpieczeństwa i higieny pracy
Jan Pióro
Służba bezpieczeństwa i higieny pracy
Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników w szczególności przez organizowanie pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz zapewnienie przestrzegania w zakładzie pracy przepisów i zasad bhp.
W warunkach określonych w art. 23711 k.p. pracodawca realizuje ciążący na nim obowiązek z udziałem służby bhp pełniącej funkcje doradcze i kontrolne, jednak odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy ponosi pracodawca.
Zasady tworzenia, organizacji, uprawnień i działania służby bezpieczeństwa i higieny pracy określają: art. 237 k.p. oraz rozporządzenie Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 109, poz. 704). Służbę bhp stanowią wyodrębnione komórki organizacyjne jedno lub wieloosobowe, podlegające bezpośrednio pracodawcy. U pracodawcy będącego jednostką organizacyjną służba bhp podlega bezpośrednio osobie zarządzającej tą jednostką lub osobie wchodzącej w skład organu zarządzającego, upoważnionej przez ten organ do sprawowania nadzoru w sprawach z zakresu bhp.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right