Artykuł
Rozliczanie wynagrodzeń za czas choroby i zasiłków chorobowych - cz. 1
Pracownik, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby po raz pierwszy w danym roku kalendarzowym, ma prawo do wynagrodzenia chorobowego. Jest ono wypłacane i finansowane przez pracodawcę i przysługuje za okres do 33 dni w roku kalendarzowym. Od 34. dnia niezdolności do pracy pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego. Zasada ta jest stosowana do pracowników, którzy nie ukończyli 50. roku życia. Jeżeli pracownik ukończył 50 lat, to przysługuje mu wynagrodzenie za czas choroby łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, a od 15. dnia nabywa prawo do zasiłku chorobowego. W naszej publikacji omawiamy kwestie związane z zasadami nabywania prawa do tych świadczeń.
Zasiłek chorobowy przysługuje nie tylko w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, ale także po jego ustaniu, jeśli są spełnione warunki wymagane w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 z późn. zm.). Z pewnością przydatne okażą się informacje na temat sytuacji, w których powstaje prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego.
Czasową niezdolność do pracy z powodu choroby lub pobyt w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej potwierdza lekarz, lekarz dentysta, starszy felczer lub felczer upoważniony przez ZUS, wystawiając zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA. Warto zatem zapoznać się z tematyką dotyczącą dokumentowania niezdolności do pracy oraz kontroli zwolnień lekarskich i ubezpieczonych.
Zapraszamy do lektury.
Wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy - zasady nabywania prawa do świadczeń
Zasiłek chorobowy jest świadczeniem przysługującym osobie podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu. Pracownicy, jako osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, są nim objęci od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Pracownicze prawo do zasiłku chorobowego jest uzależnione od tego, kiedy powstała niezdolność do pracy oraz jak długo pracownik podlega ubezpieczeniu chorobowemu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right