Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-07-09

Rozliczanie wynagrodzeń za czas choroby i zasiłków chorobowych - cz. 2

W drugiej części naszego opracowania dotyczącego rozliczania wynagrodzeń za czas choroby i zasiłków chorobowych szczegółowo omawiamy zagadnienia związane z ustalaniem podstawy wymiaru zasiłku.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie wypłacone pracownikowi u pracodawcy, u którego przysługuje zasiłek chorobowy. Czytelnik dowie się z naszego poradnika m.in., że w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. W podstawie wymiaru nie uwzględnia się natomiast ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, który stanowi formę rekompensaty. Wyjaśnimy również, czy w podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględniać wynagrodzenia z umowy zlecenia, która przestała już obowiązywać. Czytelnik dowie się, czy podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należy ustalić ponownie, jeżeli między poszczególnymi okresami pobierania zasiłków ma miejsce zmiana wymiaru czasu pracy. To tylko niektóre z zagadnień, które omawia nasza publikacja. Całość wzbogacona jest licznymi przykładami, które pomogą w korzystaniu z poradnika w codziennej praktyce.

Przypomnijmy, że w pierwszej części omówiliśmy zasady nabywania prawa do świadczeń z tytułu choroby, dokumentowanie niezdolności do pracy, kontrolę zwolnień lekarskich i ubezpieczonych oraz przypadki, kiedy zasiłek chorobowy przysługuje po ustaniu ubezpieczenia chorobowego.

Zapraszamy do lektury.

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie wypłacone pracownikowi u pracodawcy, u którego przysługuje zasiłek chorobowy. Za wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego uważa się przychód pracownika, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (11,26%) oraz na ubezpieczenie chorobowe (2,45%), finansowanych ze środków pracownika (łącznie składki wynoszą 13,71%).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00