Artykuł
Uprawnienia pracujących rodziców
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem przebywającym na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym. Zakończenie stosunku pracy w tej sytuacji jest możliwe tylko w szczególnych przypadkach, m.in. w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy.
PAULINA DĄBROWSKA
Stan prawny na 20 stycznia 2009 r.
Urlop macierzyński
Urlop macierzyński jest uprawnieniem ściśle pracowniczym. Przysługuje kobiecie z uwagi na urodzenie dziecka w trakcie pozostawania w stosunku pracy. Jego udzielenie jest obowiązkiem pracodawcy. Urlop taki nie przysługuje jednak w sytuacji, gdy kobieta jest zatrudniona na umowę o pracę zawartą na czas określony, która jest przedłużana tylko do dnia porodu. W takiej sytuacji będzie jej wypłacony zasiłek macierzyński.
Warto podkreślić, że pracownica nie może zrzec się prawa do tego rodzaju urlopu. Jest on udzielany na zregenerowanie jej organizmu i opiekę nad dzieckiem.
Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
l 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
l 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
l 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
l 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
l 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie (art. 180 § 1 k.p.).
Analogiczny wymiar urlopu będzie przysługiwał pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right