Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-01-11

Podpis na wypowiedzeniu i na świadectwie pracy

Po zakończeniu pracy otrzymałem wypowiedzenie umowy z zeskanowanym (według moich przypuszczeń) podpisem dyrektora. Dodatkowo na świadectwie pracy widnieje tylko podpis i pieczęć pracownika kadr (działu HR), a nie ma podpisu głównego dyrektora ani informacji o osobach upoważnionych. Czy taki dokument jest w mocy prawa? Jak mogę poprosić o opinię grafologa w celu sprawdzenia poprawności dokumentu? - Michał J. z Gdańska.
Wypowiedzenie zostało dokonane z naruszeniem prawa, świadectwo pracy zaś zostało wystawione zgodnie z przepisami, jeśli podpisała je osoba upoważniona przez kierownictwo.
Zgodnie z art. 60 k.c., wola osoby dokonującej czynności prawnej (a taką jest wypowiedzenie) może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. Jak zatem widzimy, prawo nie stawia żadnych wymagań co do formy, w jakiej należy złożyć oświadczenie woli. Wymaga jedynie takiego sposobu zachowania się, który ujawniałby ową wolę w sposób dostateczny. Podobnie przedstawia się sprawa rozwiązania stosunku pracy. Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę może być złożone w sposób konkludentny, to znaczy przez każde zachowanie się szefa ujawniające jego wolę w sposób zrozumiały - byleby nie były to tylko czynności faktyczne, przygotowujące rozwiązanie stosunku pracy bądź prowadzące do jego rozwiązania, np. wezwanie do rozliczenia się, wydanie świadectwa pracy itp. (wyrok SN z 16 marca 1995 r., sygn. akt I PRN 2/95, OSNAPiUS z 1995 r. nr 18, poz. 229 oraz wyrok z 24 marca 1999 r., sygn. akt I PKN 631/98, OSNAPiUS z 2000 r. nr 10, poz. 381). Z kolei z art. 61 k.c. wynika, że oświadczenie woli skierowane do drugiej osoby uważamy za złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią (nie musi zatem zapoznać się rzeczywiście).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00