Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-11-27

Sposoby rozwiązywania umów o pracę

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy to jednostronne oświadczenie woli pracodawcy skierowane do pracownika, dotyczące zmiany istotnych warunków obowiązującej umowy o pracę, które nie narusza więzi łączącej pracodawcę i pracownika. W wypowiedzeniu tym zawarta jest bowiem propozycja kontynuowania stosunku pracy, jednak na zmienionych warunkach. Ten element pozwala odróżnić wypowiedzenie zmieniające od wypowiedzenia definitywnego. Zgodnie z wyrokiem SN z 3 sierpnia 1983 r. (I PRN 103/83; OSN z 1984 r. nr 4, poz. 56), celem wypowiedzenia zmieniającego jest zmiana dotychczasowego stosunku pracy, a nie jego definitywne ustanie. Wypowiedzenie to wywołuje skutki prawne, których istnienie uwarunkowane jest złożeniem oświadczenia woli przez pracownika.
Wypowiedzenie zmieniające może być stosowane do wszystkich rodzajów umów, które podlegają wypowiadaniu. Dotyczy więc umowy na czas nieokreślony, na okres próbny oraz umowy na czas określony (przy spełnieniu określonych warunków).
Forma i treść wypowiedzenia zmieniającego
Pracodawca powinien złożyć wypowiedzenie zmieniające na piśmie i zamieścić w nim pouczenie o tym, że jeśli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, oznaczać to będzie, że te warunki przyjął. Jeśli pracodawca takiego pouczenia nie zamieści, pracownik może dłużej zastanawiać się, czy propozycję zmiany przyjąć czy też odrzucić. W takiej sytuacji może bowiem złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków aż do końca okresu wypowiedzenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00