Artykuł
Ubezpieczenia gospodarcze w praktyce
Przepisy karne w prawie ubezpieczeń gospodarczych
Oszustwo asekuracyjne
Artykuł 298 § 1 k.k. stanowi, że kto, w celu uzyskania odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia, powoduje zdarzenie będące podstawą do wypłaty takiego odszkodowania, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Z kolei z § 2 wynika, że nie podlega karze, kto przed wszczęciem postępowania karnego dobrowolnie zapobiegł wypłacie odszkodowania.
Przestępstwo określone w art. 298 § 1 k.k. zwane oszustwem asekuracyjnym ma na celu ochronę ponadindywidualnych interesów społecznych związanych z utrzymaniem funkcjonalnej sprawności instytucji ubezpieczeniowych oraz interesów majątkowych poszczególnych ubezpieczycieli realizujących zadania w zakresie systemu ubezpieczeń. Przepis art. 298 § 1 k.k. chroni w szczególności poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe przed działaniami oszukańczymi prowadzącymi do wyłudzenia odszkodowań. Służy on zatem ochronie pozycji i wypłacalności ubezpieczycieli, a co się z tym wiąże, zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa ubezpieczonych i zapewnieniu wypłacalności ubezpieczycieli w przypadkach wystąpienia zdarzeń losowych, od których zaistnienia uzależnione jest otrzymanie należnego odszkodowania.
Szkodliwość zachowań kryminalizowanych przez omawiany przepis nie polega na wyrządzeniu szkody w mieniu, lecz wyraża się w stworzeniu zagrożenia wynikającego z zachowania się sprawcy dla instytucji ubezpieczenia majątkowego oraz w tym, że w razie podjęcia przez sprawcę sumy ubezpieczeniowej zniweczone zostaną cele, jakim służyć ma ubezpieczenie.
Omawiane przestępstwo polega na świadomym spowodowaniu zdarzenia, będącego podstawą do wypłaty odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia, a mówiąc prościej na wyłudzeniu odszkodowania ubezpieczeniowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right