Artykuł
Przeciążeni pracą
Wszyscy potrzebujemy odpoczynku
Lato, wakacje, czas relaksu. Można by powiedzieć, że świat nieco zwalnia, ale to tylko złudzenie. Nasza rzeczywistość prywatna i zawodowa pędzi w nieubłaganym tempie. Ekspansja nowych technologii, przeciążenie emocjonalne, zmiana modelu pracy i zatrudnienia, konieczność zarządzania różnorodnością, a do tego świat BANI – to wszystko nie pozostaje bez wpływu na pracowników, ich samopoczucie i zdrowie psychiczne. Dlatego czas najwyższy zadbać o odpoczynek.
- Liczba zmian, ale też ich tempo, a niejednokrotnie presja, są na tyle duże, że powodują nasze zmęczenie. Jak duże i jak duży to wszystko ma wpływ na naszą kondycję psychiczną, postanowiliśmy sprawdzić w ogólnopolskim badaniu realizowanym w środowisku pracy w ramach kampanii „Bliżej Siebie”. W badaniu „Presja zmian a emocje i zdrowie psychiczne w środowisku pracy” powiedzieliśmy „sprawdzam”, pytając m.in. o odczucie stresu i przeciążenia, reakcje na zmiany i gotowość na nie, a także funkcjonowanie w pracy w obliczu tempa i presji zmian. Wyniki jasno pokazują, że potrzebujemy odpoczynku i zajęcia się swoim zdrowiem psychicznym. Wystarczy powiedzieć, że ponad połowa respondentów niezależnie od stanowiska (52 proc.) czuje się przeciążona emocjonalnie, a 48 proc. badanych przyznaje, że czuje się zmęczona ciągłymi zmianami w miejscu pracy - mówi Agata Swornowska-Kurto, prezes zarządu Grupy ArteMis, pomysłodawcy i organizatora kampanii „Bliżej Siebie”.
Badanie „Presja zmian a emocje i zdrowie psychiczne w środowisku pracy” zostało zrealizowane przez Grupę ArteMis, organizatora i pomysłodawcę ogólnopolskiej kampanii edukacyjno -informacyjnej „Bliżej Siebie” na przełomie kwietnia i maja 2024 r. na grupie 1300 osób, wśród których znalazły się osoby zarządzające pracą innych osób, określane w analizie jako liderzy, oraz osoby na stanowiskach niezarządzających, określane w analizie jako pracownicy. Partnerem badania jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right