Rola związków zawodowych i rady pracowników w procesie restrukturyzacji pracodawcy
Współpraca przy rozstaniu
W wielu przypadkach restrukturyzacja przedsiębiorstwa i związana z nią redukcja zatrudnienia wymagają od pracodawcy zastosowania procedury zwolnień grupowych. Nakłada ona na firmę określone obowiązki, polegające na współdziałaniu z przedstawicielami pracowników.
Poprzez restrukturyzację pracodawcy należy rozumieć w szczególności zmiany organizacyjne, produkcyjne albo ekonomiczne firmy, u podłoża których najczęściej leżą przyczyny ekonomiczne. Procesy zmian, jakie zachodzą u pracodawcy, zwykle nie pozostają bez wpływu na osoby zatrudnione w danym zakładzie pracy. Restrukturyzacja zatrudnienia to nic innego jak zmiany organizacyjne dotyczące pracowników, zwykle polegające na redukcji zatrudnienia, przenoszeniu zatrudnionych pomiędzy poszczególnymi działami czy reorganizacji struktury pracodawcy.
Nierzadko proces optymalizacji zatrudnienia na tyle istotnie wpływa na strukturę zatrudnienia u pracodawcy, że powoduje konieczność stosowania ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, czyli tak zwanej ustawy o zwolnieniach grupowych.