Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-03-06

Wypowiedzenie umowy o pracę

Obowiązujące od 1 stycznia 2004 r. zmiany w kodeksie pracy dotyczą również problematyki wypowiadania umów o pracę. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na pytania Czytelników w tej kwestii.

Czy każda umowa o pracę może zostać wypowiedziana?
Z wyjątkiem umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy, wypowiadaniu podlegają wszystkie rodzaje umów o pracę, tzn. umowy zawarte na okres próbny, na czas określony, na zastępstwo, jak też na czas nieokreślony. Umowa o pracę zawarta na czas określony może być jednak wypowiedziana tylko wtedy, gdy zawarto ją na okres dłuższy niż 6 miesięcy, a w jej treści strony wyraźnie przewidziały możliwość jej wypowiedzenia.
Jakie są okresy wypowiedzenia poszczególnych rodzajów umów o pracę?
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny zależy od czasu, na jaki ją zawarto, i wynosi 3 dni robocze - jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni, 1 tydzień - jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie, oraz 2 tygodnie - jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące. Z kolei umowa o pracę na czas określony, jeżeli zawarto ją na dłużej niż 6 miesięcy i strony w jej treści dopuściły możliwość wypowiedzenia, może zostać wypowiedziana z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. W wyniku nowelizacji kodeksu pracy obowiązującej Umowa o pracę na czas nieokreślony może natomiast zostać wypowiedziana z zachowaniem okresu wypowiedzenia zależnego od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Okresy te wynoszą:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00