Artykuł
Rodzice nie mają pierwszeństwa wyboru terminu urlopu w czasie wakacji
Pracodawca nie może przyjąć, że w lipcu i sierpniu udziela wolnego przede wszystkim rodzicom dzieci w wieku szkolnym. Kodeks pracy nie daje im bowiem przywilejów w tym zakresie. Taka polityka mogłaby okazać się nierównym traktowaniem w zatrudnieniu
Lipiec i sierpień to miesiące, które tradycyjnie pracownicy najchętniej przeznaczają na odpoczynek i wakacyjne wyjazdy. Dla pracodawców to z kolei okres wzmożonych starań, by pogodzić nieobecności pracowników z możliwie niezakłóconym funkcjonowaniem firmy. Decydując o tym, kto i w jakim czasie będzie mógł się udać na urlop, nie zapominajmy, że nieuzasadnione różnicowanie sytuacji pracowników w tym zakresie w konkretnych okolicznościach może mieć znamiona dyskryminacji.
Kto decyduje kiedy
Wbrew powszechnemu przekonaniu to nie do pracownika należy decyzja, kiedy i w jakim wymiarze skorzysta z urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z kodeksem pracy to pracodawca decyduje i udziela urlopu. Odbywa się to na podstawie ustalonego przez niego planu urlopów lub ‒ w razie braku planu urlopów u danego pracodawcy – indywidualnie w porozumieniu z każdym pracownikiem. To, że decyzja o udzieleniu urlopu poszczególnym pracownikom leży w gestii pracodawcy, nie powinno budzić kontrowersji, ponieważ pracodawca odpowiada za utrzymanie ciągłości pracy, a także za odpowiednie obłożenie pracą każdego z zatrudnionych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right