Porada
Czas pracy w pytaniach i odpowiedziach
Obowiązki kadrowe na 2024 r.
Wymiary czasu pracy, płaca minimalna, urlopy.
Już w najbliższy czwartek,7 grudnia, w tygodniku Kadry i Płace.
zagadnienia ogólne
Samowolne pozostawanie poza godzinami pracy
• Pracownicy regularnie pozostają poza godzinami pracy na terenie zakładu pracy – czasami jest to 15 minut, a niekiedy 30 minut i więcej. Czy czas ten należy traktować jako czas pracy? Czy jest zagrożenie, że zostanie zakwalifikowany jako praca w godzinach nadliczbowych?
Jeżeli pracownicy nie otrzymują poleceń pracy w godzinach nadliczbowych, to dłuższe pozostawanie na terenie zakładu pracy, niż wynika to z rozkładu czasu pracy, nie stanowi czasu pracy i nie jest tym samym pracą w godzinach nadliczbowych.
Co do zasady pracownik nie wybiera sobie sam czasu pracy. Związany jest narzuconym stałym lub harmonogramowy rozkładem czasu pracy. Wykonywanie pracy w innych przedziałach czasu wymaga polecenia pracodawcy albo co najmniej akceptacji przez pracodawcę powstałej sytuacji. Podejmowanie poza czasem pracy czynności służbowych bez polecenia oraz bez zaistnienia obiektywnej potrzeby nie uzasadnia zaliczenia tego czasu do czasu pracy.
Samowolne pozostawanie poza godzinami pracy, bez poinformowania przełożonego, nie będzie więc podstawą do uznania tego czasu za czas pracy, a tym samym np. pracownik nie nabędzie prawa do dodatkowego wynagrodzenia z tego tytułu. Nie jest pracą w godzinach nadliczbowych praca świadczona przez pracownika na zasadach dobrowolności w czasie wolnym od pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 23 stycznia 1998 r., sygn. akt I PKN 239/97, OSNP 1999, nr 1, poz. 7).
Warto wyraźnie podkreślić to w regulacjach wewnętrznych, szczególne wówczas, gdy stosowany jest elektroniczny system potwierdzania obecności (wejścia i wyjścia na teren zakładu pracy), np. poprzez wskazanie, że:
- do czasu pracy jest zaliczany czas wynikający z rozkładu czasu pracy obowiązującego pracownika oraz czas wykonywania pracy poza rozkładem, o ile została ona polecona pracownikowi przez przełożonego lub uzyskał on zgodę przełożonego na jej wykonywanie,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right