Poradnia ubezpieczeniowa
- Dlaczego ZUS może uznać, że cudzoziemiec mający zezwolenie na pobyt czasowy podlega obowiązkowym ubezpieczeniom
- Czy cofnięcie odwołania przez płatnika może wpłynąć na zwolnienie z obowiązku poniesienia kosztów zastępstwa procesowego
- W jakich przypadkach urodzenie dziecka po dniu, do którego została zawarta umowa o pracę, pozwoli na uzyskanie zasiłku macierzyńskiego
ZUS uznał, że nasz zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu chorobowemu. Jednak naszym zdaniem nie jest to decyzja prawidłowa, bo zleceniobiorca nie jest obywatelem Polski i przebywa w naszym kraju jedynie czasowo (ma zezwolenie na pobyt czasowy). ZUS nie wziął tego pod uwagę i uznał, że cudzoziemiec przebywa w Polsce na stałe. Na jakie argumenty powołać się w odwołaniu?
Z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) wynika, że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej wykonują pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
Kluczowe znaczenie wydaje się jednak mieć art. 5 ust. 2 ustawy systemowej, z którego wynika, że nie podlegają ubezpieczeniom społecznym określonym w ustawie obywatele państw obcych, których pobyt na obszarze Polski nie ma charakteru stałego i którzy są zatrudnieni w obcych przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, misjach, misjach specjalnych lub instytucjach międzynarodowych, chyba że umowy międzynarodowe stanowią inaczej.