Poradnia ubezpieczeniowa
- Od czego zależy konieczność uwzględniania nagród w podstawie wymiaru zasiłku
- Czy odprawa za zwolnienie dokonane wbrew porozumieniu o gwarancji zatrudnienia jest zwolniona ze składek
- Dlaczego nie zawsze obowiązująca umowa zlecenia pozbawi prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczeniowego
W naszej niewielkiej firmie są wypłacane różnego rodzaju nagrody uznaniowe – czasami dostają je tylko niektórzy pracownicy, czasami wszyscy w zróżnicowanej wysokości, a bardzo rzadko wszyscy pracownicy otrzymują nagrody w jednakowej wysokości. Nie mamy żadnego regulaminu wynagradzania. Czy takie nagrody należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku?
Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju nagrody, która jest wypłacana. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.
Jednak w wielu firmach przepisy wewnątrzzakładowe nie zawierają żadnych postanowień co do tego, czy dany składnik wynagrodzenia jest albo nie jest wypłacany za okres choroby. Zdaniem ZUS w takich przypadkach należy zwrócić uwagę na praktykę obowiązującą u danego płatnika. Jeśli mimo braku takich zapisów składnik nie jest wypłacany za okres niezdolności do pracy, to składnik jest wliczany do podstawy wymiaru zasiłku. Analogicznie, gdy przepisy wewnątrzzakładowe nie regulują zasad pomniejszania składnika, ale w okresie choroby jest on wypłacany, to nie należy go uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku.