Artykuł
procedury
Poradnik DGP: Praca zdalna na nowych zasadach
Od 7 kwietnia br. będą obowiązywały przepisy, które na nowo uregulują zasady pracy zdalnej. Zostały wprowadzone nowelizacją z 1 grudnia 2022 r. kodeksu pracy (Dz.U. z 2023 r. poz. 240)
Tego samego dnia zostanie uchylony przepis tzw. ustawy covidowej dotyczący pracy zdalnej, na podstawie którego dotychczas jest ona zlecana w przypadku np. zagrożenia epidemicznego. Chodzi o art. 3 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.). Przepis będący podstawą pracy zdalnej covidowej przestanie więc obowiązywać.
praca zdalna na polecenie
Czy pracodawca może narzucić pracownikom pracę zdalną?
Tak, ale tylko w wymienionych w przepisie okresach, tj. obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, a także podczas trzech miesięcy po ich odwołaniu. Będzie to możliwe również wtedy, gdy zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy nie jest czasowo możliwe z powodu działania siły wyższej.
Kiedy można uznać, że pracodawca nie może zapewnić pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy z powodu działania siły wyższej i wydać polecenia pracy zdalnej?
W przypadku pożaru, powodzi, huraganu, trzęsienia ziemi. Chodzi o zdarzenie nagłe, losowe, niezależne od pracodawcy, nadzwyczajne, niemożliwe do przewidzenia, którego skutkom nie da się zapobiec. Nie będzie zatem mógł wydać takiego polecenia np. z powodu remontu w
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right