Artykuł
Możemy mieć jeden z najlepszych systemów rekompensat
Bartłomiej Chmielowiec: System no-fault nie sprawi, że pacjenci od razu przestaną zawiadamiać prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, ale w dłuższej perspektywie - owszem. Ścieżka pozaprocesowa umożliwi wyjaśnienie wątpliwości i szybką wypłatę świadczenia kompensacyjnego
W ilu sprawach uczestniczy pana biuro?
Obecnie prowadzimy 71 postępowań cywilnych, a zakończyliśmy 59, w tym w 23 z nich zostały zawarte ugody na etapie sądowym. Oprócz tego zawieramy ugody na etapie przedsądowym - od 2019 r. było ich 14. Ich liczba stale się zwiększa, co mnie bardzo cieszy.
Jak dobieracie państwo sprawy, którymi się zajmujecie?
Oczywiście mamy pewne ograniczenia, bo zakres zadań Biura RPP jest dość duży. Stąd też główny nacisk kładziemy na sprawy najtrudniejsze procesowo oraz te, w których widzimy, że istnieje konieczność wsparcia pacjenta - albo z uwagi na niekoniecznie właściwą reprezentację, albo jeśli nie ma on środków, by zatrudnić profesjonalnego pełnomocnika. Podobnie podchodzimy do spraw, które mają charakter pewnego „precedensu”, który trzeba rozstrzygnąć, bo są istotne np. dla linii orzeczniczej. Oczywiście koncentrujemy się również na sprawach związanych z opieką nad dziećmi oraz kobietami w ciąży, stąd na 130 spraw, które podjęliśmy do tej pory, aż 50 dotyczy ginekologii i położnictwa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right