Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-12-16

Polski Ład trzeci raz poprawiany

Jeszcze nie weszła w życie rewolucja podatkowa uchwalona przez Sejm 29 października br., a jest już kolejny raz zmieniana. - To patolegislacja - grzmią eksperci

Na dodatek poprawki są nie tylko na korzyść, lecz także na niekorzyść podatników. Pytanie - czy nie jest na nie za późno.

Trzecia nowelizacja Polskiego Ładu została uchwalona i skierowana do Senatu w tych samych dniach co druga (9 i 10 grudnia br.). Obie noszą tę samą nazwę - o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

Co więcej, w pierwotnej wersji drugiej nowelizacji akcyzowej w ogóle nie było przewidzianych zmian w Polskim Ładzie. Pojawiły się one po raz pierwszy w sprawozdaniu sejmowej podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego, datowanym na 7 grudnia br.

Jedna po drugiej

To pokazuje, w jakim tempie wprowadzane są i przyjmowane zmiany do Polskiego Ładu. Jego trzecia nowelizacja - podobnie jak dwie poprzednie - to przede wszystkim szybkie łatanie dziur oraz naprawianie legislacyjnych niedoróbek.

To także kolejny sukces DGP, bo naprawiany jest błąd, na który wskazaliśmy w artykule „Minimalna składka zdrowotna. Kolejna luka w Polskim Ładzie”. Chodzi o składkę zdrowotną od przedsiębiorców, którzy w 2022 r. wybiorą liniowy 19-proc. PIT. Luka prowadziła do tego, że przedsiębiorcy, którzy ponieśliby w przyszłym roku podatkową stratę, w ogóle nie płaciliby składki zdrowotnej.

Podobnie miało być - przypomnijmy - z osobami, które będą korzystać z nowych zwolnień z PIT. One również w ogóle nie płaciłyby składki zdrowotnej, gdybyśmy nie zwrócili na to uwagi na łamach DGP. Po naszym artykule „Luka w przepisach. PIT zero to także 0 zł składki zdrowotnej” (DGP nr 213/2021) szybko doszło do nowelizacji. Zaledwie dzień po podpisaniu Polskiego Ładu przez prezydenta Sejm załatał tę dziurę ustawą z 17 listopada br. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja trafiła do Senatu, z tym że nie została jeszcze przez niego przyjęta (druk senacki nr 572).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00