Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE z zakresu prawa pracy (cz. 2)
Znajomość orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości pozwala lepiej zrozumieć prawo unijne, co z kolei stanowi punkt wyjścia dla prawidłowego - zgodnego z prawem unijnym - stosowania regulacji krajowych. Celem orzeczeń Trybunału jest zapewnienie jednolitej wykładni i stosowania prawa Unii we wszystkich państwach członkowskich. W niniejszym opracowaniu przedstawiamy dalszy ciąg orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE.
Agnieszka Zwolińska
Prawa pracownika wynikające ze swobody przepływu osób
Zasada swobody przepływu osób jest jedną z fundamentalnych zasad Unii Europejskiej. Nie zawsze jest ona respektowana, stąd wiele spraw w tej kwestii rozpoznaje ETS.
Hans Moser przeciwko Land Baden-Württemberg (wyrok z 28 czerwca 1984 r., C-180/83)
H. Moser (Niemiec) ubiegał się o przyjęcie na szkolenie dla nauczycieli, którego odbycie było jednym z warunków podjęcia pracy jako nauczyciel w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej. Jego wniosek nie został uwzględniony. Jako uzasadnienie wskazano wątpliwości co do postawy pana Mosera, które wiązały się z jego przynależnością do niemieckiej partii komunistycznej. Pan Moser zakwestionował decyzję, powołując się na art. 48 TEWG (art. 45 TFUE). Twierdził, że odmowa dopuszczenia go do szkolenia organizowanego przez władze niemieckie uniemożliwia mu podjęcie pracy jako nauczyciel nie tylko w Niemczech, ale i w innych państwach członkowskich. W związku z tym powstało pytanie - czy w podanej sprawie pan Moser, obywatel Niemiec, może powołać się na przepisy unijne w celu uniknięcia zastosowania przepisów niemieckich, na podstawie których odmówiono mu udziału w szkoleniu.
Rozstrzygnięcie ETS
Trybunał uznał, że zasada swobody przepływu pracowników, a w szczególności art. 48 TEWG (art. 45 TFUE), nie znajduje zastosowania w sprawach o charakterze wyłącznie wewnątrzkrajowym. Aby skutecznie powołać się na swobodę przepływu pracowników wewnątrz Unii (i na tej podstawie zakwestionować zastosowanie przepisów krajowych), musi istnieć związek sprawy z prawem unijnym.