Odszkodowania w interpretacjach podatkowych
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym odszkodowanie wypłacone w zamian za zrzeczenie się praw i roszczeń wynikających z umowy najmu oraz praw do poczynionych w tym lokalu nakładów?
Opracowanie:
Julita Karaś-Gasparska
Grzegorz Ziółkowski
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Odszkodowanie za zrzeczenie się praw z umowy najmu
Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 19 września 2007 r. (nr BM/415-33/Z/MCG)
Pytanie
Odpowiedź
(...) Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2006 r. została zawarta umowa w formie aktu notarialnego, której stronami była wnioskodawczyni wraz mężem oraz sp. z o.o., od której był wynajmowany lokal. Sporządzona umowa dotyczyła rozwiązania stosunku najmu lokalu mieszkalnego. W zamian za zrzeczenie się praw i roszczeń wynikających z umowy najmu oraz praw do poczynionych w tym lokalu nakładów (ok. 100 000 zł), spółka wypłaciła podatniczce i jej mężowi odszkodowanie w kwocie 200 000 zł. Zawarta ww. umowa poprzedzona była informacją skierowaną przez właściciela lokalu (sp. z o.o.) do podatników o planowanym remoncie kapitalnym budynku, uniemożliwiającym użytkowanie ww. lokalu przez dłuższy okres.
Podatniczka we wniosku podała także, że wstąpiła w stosunek najmu przedmiotowego lokalu po śmierci swojej babci, która to nabyła prawa do niego na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale lokalu. Najem podlegał przepisom ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 z późn.zm.).
Zdaniem wnioskodawczyni, podstawą wypłaconego odszkodowania pieniężnego są przepisy ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny oraz przepisy ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw, a zawarta umowa konkretyzuje jedynie prawo najemcy lokalu mieszkalnego do takiego odszkodowania. Stąd uznać należy, że wypłacone odszkodowanie podlega zwolnieniu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż jego wysokość lub zasady ustalania wynikają z odrębnych przepisów prawa.