Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-04-10

Obowiązki pracodawcy i uprawnienia pracowników

Jak gospodarować środkami ZFŚS?

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych. Sposób wykorzystywania środków funduszu nie jest dowolny - należy stosować się do określonych reguł.

Artur Nowak
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest tworzony ze środków pracodawcy. Z jego punktu widzenia istotne jest, że odpisy środków na fundusz do wysokości ustalonych zgodnie z przepisami ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu socjalnym (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 333 z późn.zm.) podlegają wliczeniu w koszty działalności pracodawcy, a w rozumieniu przepisów ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.) stanowią dla pracodawcy koszty uzyskania przychodów. Środki zgromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym funduszu nie mogą być zabezpieczeniem jakichkolwiek zobowiązań.
Źródła finansowania
Jak już wspomniano na wstępie, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych pracodawca tworzy z własnych środków. Podstawowym źródłem zasilenia funduszu jest corocznie dokonywany odpis podstawowy, naliczany w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Wysokość odpisu podstawowego podlega odpowiedniemu zwiększeniu na każdego pracownika zatrudnionego w szczególnie uciążliwych warunkach i na każdego pracownika zatrudnionego na obszarze, na którym występują szkodliwe uciążliwości środowiska, a ponadto może być zwiększona na każdą zatrudnioną osobę, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, oraz emeryta lub rencistę, jeżeli pracodawca sprawuje opiekę socjalną nad emerytami i rencistami.
Innymi źródłami zasilenia funduszu są w szczególności:
• wpływy z opłat pobieranych od osób i jednostek organizacyjnych korzystających z działalności socjalnej;
• odsetki od środków funduszu zgromadzonych na rachunku bankowym oraz wpływy z oprocentowania pożyczek udzielanych na cele mieszkaniowe;
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00