Brak opodatkowania VAT transakcji nabycia wierzytelności trudnych - Wyrok NSA z dnia 5 listopada 2024 r., sygn. I FSK 572/21
Transakcja nabycia wierzytelności trudnych, realizowana na własny rachunek i ryzyko cesjonariusza, nie stanowi odpłatnej usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Brak wynagrodzenia należnego od cedenta wyklucza uznanie takiej czynności za świadczenie usług.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mariusz Golecki (spr.), Sędzia NSA Sylwester Golec, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Protokolant Łukasz Biernacki, po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. S.A. z siedzibą w M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 października 2020 r. sygn. akt III SA/Wa 2678/19 w sprawie ze skargi S. S.A. z siedzibą w M. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 września 2019 r. nr 0114-KDIP4.4012.501.2019.4.AS w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. S.A. z siedzibą w M. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 21 października 2020 r., sygn. akt III SA/Wa 2678/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę S. S.A. zs. w M. (dalej: "Strona", "Skarżący", "Wnioskodawca") na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "DKIS", "Organ interpretacyjny") z 26 września 2019 r. nr 0114-KDIP4.4012.501.2019.4.AS w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. Jak wynika z uzasadnienia wyroku Sądu pierwszej instancji Strona złożyła wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży wierzytelności.
We wniosku przedstawiono stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe, w którym wskazano, że Spółka ma siedzibę na terytorium Polski i podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. W ramach prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej Spółka nabywa na własne ryzyko i na własny rachunek pakiety wierzytelności trudnych (dalej: Wierzytelność). Wierzytelności nabywane są zasadniczo w celu ich windykacji własnej, w zależności jednak od uwarunkowań biznesowych mogą one zostać również dalej odsprzedane. Wnioskodawca zamierza podjąć działania prawne, skutkujące odzyskaniem maksymalnie dużej części nabytych Wierzytelności z zamiarem uzyskania spłat przewyższających zaangażowane środki. Wierzytelności są wymagalne i nie są dotknięte wadami prawnymi. Wierzytelności mogą być wierzytelnościami własnymi zbywającego (dalej: Zbywający), jak i nabytymi uprzednio przez Zbywającego od innego podmiotu.