Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 stycznia 2024 r., sygn. VIII SA/Wa 786/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Justyna Mazur (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Cezary Kosterna, Sędzia WSA Sławomir Fularski, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Radomiu w trybie uproszczonym w dniu 11 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi H. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z 11 września 2023 r., znak [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem rozpoznania Sądu jest decyzja z 11 września 2023 r. Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. (dalej: Kolegium, organ odwoławczy lub SKO), wydana na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 775, dalej: k.p.a.), którą Kolegium utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy P. (dalej: organ I instancji lub Wójt) z 31 maja 2023 r. w sprawie odmowy przyznania H. G. (dalej: "skarżąca" lub "strona") świadczenia pielęgnacyjnego
z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad synem T.G..
Do wydania zaskarżonej decyzji doszło w następującym stanie sprawy:
Decyzją Wójta odmówiono skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego
z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad synem T. G.. Jako powód odmowy przyznania świadczenia wskazano art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r.
o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2023 r., poz. 390 ze zm.).
W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji przedstawił stan faktyczny
i prawny sprawy oraz stwierdził, że w sprawie występuje okoliczność wyłączająca prawo do wnioskowanego świadczenia, którą jest ustalenie prawa do emerytury dla osoby sprawującej opiekę. Przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych nie przewidują możliwości udzielenia świadczenia stanowiącego różnicę pomiędzy zbiegającymi się świadczeniami. Świadczenie ubezpieczeniowe ma pierwszeństwo przed prawem do świadczenia z innego systemu, w szczególności przed świadczeniem socjalnego wsparcia.