Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 19 października 2022 r., sygn. III OSK 1553/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 19 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Zarządu Powiatu [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 kwietnia 2019 r. sygn. akt II SA/Wa 1606/18 w sprawie ze skargi T. K. na uchwałę Zarządu Powiatu [...] z dnia [...] lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odwołania ze stanowiska dyrektora [...] w P. I. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, II. zasądza od T. K. o na rzecz Zarządu Powiatu [...] kwotę 390 (trzysta dziewięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 4 kwietnia 2019 r. sygn. akt II SA/Wa 1606/18 uwzględnił skargę T. K. i stwierdził nieważność uchwały Zarządu Powiatu [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odwołania ze stanowiska dyrektora [...] w [...] oraz zasądził od Starosty [...] na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.
W motywach orzeczenia Sąd pierwszej instancji wskazał, że organ błędnie zastosował w okolicznościach faktycznych rozpoznawanej sprawy art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996 z późn. zm.) zwanej dalej P.o. Przypadki "szczególnie uzasadnione", o których stanowi powyższy przepis są wąsko ujmowane w orzecznictwie sądowoadministracyjnym jako sytuacje, w których doszło do rażących uchybień niepozwalających na dalsze zajmowanie stanowiska, zatem prowadzących do konieczności natychmiastowego odsunięcia osoby pełniącej funkcję kierowniczą w szkole lub placówce oświatowej od pracy na tym stanowisku w trakcie roku szkolnego bez wypowiedzenia. Dotyczą sytuacji drastycznych, rażąco sprzecznych z celami powołania na stanowisko, a więc innych od tych, dla których przewidziany jest "normalny" tryb odwołania ze stanowiska z końcem roku szkolnego. Zatem powyższy przepis ze względu na charakter i konsekwencje z niego wynikające, musi być stosowany wyjątkowo, tj. "w szczególnie uzasadnionych przypadkach", który to zwrot należy interpretować przy zastosowaniu metody wykładni zawężającej. Związane jest to z objęciem nauczycieli szczególnymi regulacjami związanymi m.in. z gwarancjami dla stabilności zatrudnienia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right