Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 września 2022 r., sygn. III SA/Gd 278/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Hyla Sędziowie: Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 22 września 2022 r. sprawy ze skargi D. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 23 listopada 2021 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 23 listopada 2021 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.) – dalej również jako: "ustawa", Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta z dnia 27 września 2021 r., nr [...], odmawiającą D. L. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym ojcem E. L.

Kolegium wskazało, że wnioskiem z dnia 6 sierpnia 2021 r. D. L. wystąpił o przyznanie przedmiotowego świadczenia. Jak ustalił organ odwoławczy, wymagający opieki E. L., ur. w 1960 r., na mocy orzeczenia Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności z dnia 24 czerwca 2021 r. został zaliczony do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, przy czym ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od dnia 19 kwietnia 2021 r., zaś daty powstania niepełnosprawności nie da się ustalić. E. L. choruje na zespół chorób psychosomatycznych i jest leczony psychiatrycznie. Małżonka E. L. – E. L. nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności, zaś z zaświadczenia lekarskiego z dnia 16 lipca 2021 r. wynika, że jej stan zdrowia nie pozwala na sprawowanie opieki nad chorym mężem. Z ustaleń wynika, że opiekę nad E. L. sprawuje syn D. L., niemiej jednak są to zwyczajne, codzienne czynności świadczenia pomocy osoby dorosłej wobec rodzica. W świetle stanu faktycznego sprawy opieka sprawowana przez skarżącego nie uniemożliwia aktywności zawodowej. W ocenie organu odwoławczego przez opiekę na gruncie ustawy o świadczeniach rodzinnych należy rozumieć stałą lub długotrwałą opiekę, mającą związek ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji osoby pozostającej pod opieką. Zatem winna być to opieka ciągła, nieprzerwana, codzienna, a w niektórych przypadkach wręcz całodobowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00