Poradnia bhp
- Czy pracownik medyczny może odmówić przyjęcia szczepień ochronnych
- Czy zmieniając pracownikowi stanowisko pracy, należy ponownie go skierować na badania profilaktyczne
- Jakie wykształcenie musi mieć inspektor ds. bhp
Czy pracodawca może zmusić pracownika medycznego zatrudnionego w podmiocie leczniczym do szczepień ochronnych przeciwko WZW-B? Jakie obowiązki w zakresie takich szczepień spoczywają na pracodawcy?
Ani pracodawca, ani lekarz medycyny pracy nie mogą zmusić pracownika do poddania się szczepieniom ochronnym. Pracownik musi odmowę potwierdzić jednoznacznie na piśmie. Trzeba ją przechowywać w jego dokumentacji medycznej prowadzonej przez placówkę medycyny pracy.
W myśl art. 20 ust. 1 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (dalej: u.z.ch.z.) w celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych wśród pracowników narażonych na działanie biologicznych czynników chorobotwórczych przeprowadza się zalecane szczepienia ochronne wymagane przy wykonywaniu czynności zawodowych określonych w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności (dalej: rozporządzenie).