Porada
Czy trzeba ponownie zatrudnić zwolnionego pracownika
PROBLEM
Pracownik otrzymał zasiłek rehabilitacyjny na okres 3 miesięcy, a teraz złożył dokumenty o wydłużenie tego zasiłku. Chcemy jednak zwolnić pracownika po okresie pobierania zasiłku przez 3 miesiące. Pracownik ma 61 lat. Czy zwalniając pracownika zgodnie z art. 53 kodeksu pracy musimy go ponownie zatrudnić, gdy zgłosi się do pracy po wykorzystaniu zasiłku rehabilitacyjnego?
RADA
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Uwzględniając powyższą zasadę wynikającą z Kodeksu pracy należy przyjąć, że pracodawca nie ma możliwości zwolnienia pracownika na podstawie 53 kp przyjmując, że pracownik stawi się do pracy. Jeżeli jednak pracownik najpierw zostaje zwolniony wraz z upływem okresu ochronnego przewidzianego w art. 53, a dopiero później stawi się w pracy z zamiarem kontynuowania zatrudnienia, wówczas pracodawca nie ma obowiązku ponownego zatrudnienia pracownika.
UZASADNIENIE
Tak jak strony mają swobodę w zakresie nawiązania stosunku pracy - który najczęściej kojarzony jest z umową o pracę - tak strony mają możliwość wcześniejszego zakończenia współpracy rozwiązując umowę. Przepisy wskazują, iż umowa o pracę rozwiązuje się odpowiednio na mocy porozumienia stron, za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia, jak również z upływem czasu, na który była zawarta.
Bezpieczniejszą dla pracodawcy opcją jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, ponieważ powoduje to, że pracownik nie może odwołać się do sądu powołując się na niezgodność z prawem wypowiedzenia umowy. Na przeciwległym biegunie jest możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, przyjmując, że zachodzą przesłanki, o których mowa w kodeksie pracy.
Odnosząc się bezpośrednio do wątpliwości, o których mowa w pytaniu należy zauważyć, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia przy spełnieniu przesłanek wynikających z art. 53 Kodeksu pracy. Po upływie okresów ochronnych i nieobecności pracownika w pracy istnieje możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jest to możliwe, jeżeli nieobecność z pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, jak również dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Należy pamiętać, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Jeżeli jednak wcześniej zaistniała przesłanka o której mowa w art. 53 Kodeksu pracy i z pracownikiem rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia - to wówczas po dokonaniu tej czynności powrót pracownika do pracy, przykładowo po pełnym wykorzystaniu świadczenia rehabilitacyjnego nie ma znaczenia. W takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku ponownego zatrudnienia pracownika. Dopiero gdyby pracodawca nie rozwiązał umowy o pracę bez wypowiedzenia, a pracownik stawiłby się w pracy, wówczas pracodawca nie ma możliwości zastosowania art. 53 kp. W takim przypadku pracownik powinien zostać skierowany na kontrolne badanie profilaktyczne i następnie powinien być dopuszczony do pracy, o ile w wyniku takiego badania zostanie stwierdzony brak przeciwwskazań do pracy.
art. 30 i 53 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r., poz. 1465 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2024 r., poz. 1222)
Sebastian Kryczka
specjalista z zakresu prawa pracy
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right