Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-09-26

Co powinien zrobić pracodawca, jeśli jego firma nie może pracować z powodu klęski żywiołowej

Jeśli pracownicy zgłaszają gotowość do pracy, musi wypłacić im wynagrodzenie postojowe. Może im także powierzyć zadania niezgodne z ich kwalifikacjami, ale muszą być one związane z usuwaniem skutków kataklizmu w zakładzie pracy

Powódź w południowo-zachodniej Polsce istotnie wpłynęła na funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw. Niektóre z nich musiały całkowicie wstrzymać produkcję, a część pracuje jedynie w ograniczonym zakresie. Taka nagła sytuacja powoduje nie tylko spadek obrotów, ale również brak możliwości pracy w normalnych warunkach przez pracowników. Przepisy prawa pracy przewidują w tym zakresie kilka rozwiązań.

Niespodziewane zatrzymanie działalności

Sytuacja, w której na skutek powodzi doszło do zatrzymania prowadzenia części przedsiębiorstw, może być kwalifikowana jako przestój w rozumieniu art. 81 kodeksu pracy (dalej: k.p.). Zgodnie z nim przestój to stan, w którym pracownik jest gotowy do świadczenia pracy, jednak doznaje przeszkód w możliwości realizowania swoich zadań z przyczyn dotyczących pracodawcy. Przy czym przeszkoda w wykonywaniu pracy nie musi być przez pracodawcę zawiniona. Tak dzieje się chociażby w trakcie powodzi. Przyjmuje się więc, że przestój:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00