Artykuł
orzeczenie
Apteka dla aptekarza 2.0 niezgodna z konstytucją
Trybunał Konstytucyjny uchylił przepisy ograniczające możliwość przejmowania kontroli nad aptekami. O ich słuszność spierali się przedsiębiorcy i samorząd aptekarski
Wyrok TK zapadł w odpowiedzi na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów zeszłorocznej ustawy o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1859). To właśnie w tej ustawie, kompletnie niezwiązanej z prawem farmaceutycznym, zaszyto „wrzutkę” poselską zwaną ,,Apteka dla aptekarza 2.0”. Trybunał zgodził się z zarzutem, że ta procedura urągała konstytucji.
Koniec dużych sieci
Przepisy AdA 2.0. to kontynuacja regulacji wprowadzonych w 2017 r. Zgodnie z nimi właścicielem apteki może być wyłącznie farmaceuta, posiadający łącznie nie więcej niż cztery placówki. Zdaniem Naczelnej Izby Aptekarskiej (NIA) większość sieci omijało ten zakaz i uzyskiwało kontrolę nad nowymi aptekami np. za pomocą spółek prawa handlowego. Wprowadzona w 2023 r. AdA 2.0. wprowadziła pojęcie niedozwolonego przejęcia kontroli nad apteką i wprost go zakazała. Choć przepisy nie zadziałały wstecz i nie wywłaszczyły właścicieli sieci posiadających np. kilkadziesiąt aptek, to w praktyce uniemożliwiły im dalsze swobodne dysponowanie majątkiem. Dokonując sprzedaży sieci, właściciel musiał ją rozdrobnić na segmenty składające się z nie więcej niż czterech placówek. To zaś obniżyło wartość ich przedsiębiorstw, czasem nawet o połowę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right