Stwierdzenie nieważności uchwały Rady Gminy z powodu naruszenia przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 sierpnia 2024 r., sygn. II SA/Gd 314/24
Wprowadzenie zasad i warunków sytuowania urządzeń reklamowych i ogrodzeń w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest niezgodne z prawem. Takie regulacje muszą być przyjęte w formie odrębnej uchwały reklamowej zgodnie z art. 37a ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Sędziowie: Sędzia WSA Janina Guść Asesor WSA Jakub Chojnacki (spr.) po rozpoznaniu w dniu 22 sierpnia 2024 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Wojewody na uchwałę Rady Gminy Łęczyce z dnia 20 grudnia 2023 r., nr LXXVI/84/23 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części działek nr 53/81, 53/100, obręb geodezyjny Godętowo, gmina Łęczyce 1. stwierdza nieważność § 7 ust. 3 oraz § 7 ust. 4 zaskarżonej uchwały, 2. zasądza od Rady Gminy Łęczyce na rzecz Wojewody kwotę 480 zł (czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wojewoda Pomorski wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na uchwałę Rady Gminy Łęczyce z dnia 20 września 2023 r. nr LXXVI/84/2023 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części działek nr [...], [...], obręb geodezyjny G., gmina Łęczyce, w zakresie § 7 ust. 3 i 4 tej uchwały, zarzucając organowi istotne naruszenie art. 37a i 37b ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2023 r. poz. 977 ze zm., dalej: u.p.z.p.) poprzez uregulowanie w § 7 ust. 3 i 4 uchwały zasad i warunków sytuowania urządzeń reklamowych i ogrodzeń, ich gabarytów oraz standardów jakościowych. W oparciu o tak sformułowany zarzut wniesiono o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały w zakresie § 7 ust. 3 i 4, ewentualnie, w przypadku stwierdzenia, że zachodzą przesłanki do stwierdzenia nieważności w całości lub w innej części, o stwierdzenie nieważności uchwały w całości albo w części, w jakiej jest ona sprzeczna z prawem w rozumieniu art. 28 u.p.z.p.