Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.417.2024.2.SJ

Skutki podatkowe wystąpienia Komandytariusza ze Spółki bez wypłaty wynagrodzenia.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 17 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia Komandytariusza ze Spółki bez wypłaty wynagrodzenia.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

3)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

4)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

Opis zdarzenia przyszłego

X spółka komandytowa („Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych posiadającym siedzibę w Polsce oraz podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest produkcja pieczywa i produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek (PKD 10.71.Z).

Aktualnie wspólnikami Spółki są następujące podmioty:

1) pełniący rolę komplementariusza („Komplementariusz 1”),

2) pełniący rolę komplementariusza („Komplementariusz 2”), (łącznie: „Komplementariusze”),

3) sp. z o.o. („Komandytariusz”), pełniąca rolę komandytariusza.

Komplementariusze Spółki są polskimi rezydentami podatkowymi dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Komandytariusz jest polskim rezydentem podatkowym dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych (winno być: od osób prawnych) oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

W przyszłości Komandytariusz planuje wystąpić ze Spółki. Wystąpienie Komandytariusza nastąpiłoby na skutek porozumienia zawartego pomiędzy nim, a pozostałymi w Spółce Komplementariuszami. W związku z wystąpieniem ze Spółki, Komandytariusz nie otrzyma żadnego wynagrodzenia, czy innego rodzaju przysporzenia majątkowego, w szczególności nie zostanie mu zwrócona wartość wniesionego przez niego wkładu do Spółki (tzw. wystąpienie bez wynagrodzenia). Komplementariusze pozostaną w Spółce i będą kontynuowali jej działalność. W momencie planowanego wystąpienia ze Spółki, umowa Spółki będzie przewidywać, że każdy z jej wspólników ma prawo wystąpić ze Spółki w dowolnym momencie za zgodą pozostałych wspólników. Na skutek wystąpienia Komandytariusza ze Spółki nie dojdzie do rozwiązania Spółki.

Pytania

1.Czy w związku z planowanym wystąpieniem przez Komandytariusza ze Spółki, bez wypłaty wynagrodzenia oraz bez uzyskania innego rodzaju przysporzenia majątkowego przez Komandytariusza (tzw. wystąpienie bez wynagrodzenia), po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

2.Czy w związku z planowanym wystąpieniem Komandytariusza ze Spółki bez wypłaty wynagrodzenia oraz bez uzyskania innego rodzaju przysporzenia majątkowego przez Komandytariusza (tzw. wystąpienie bez wynagrodzenia), po stronie Komandytariusza powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

3.Czy w związku z planowanym wystąpieniem Komandytariusza ze Spółki bez wypłaty wynagrodzenia oraz bez uzyskania innego rodzaju przysporzenia majątkowego przez Komandytariusza (tzw. wystąpienie bez wynagrodzenia), po stronie Komplementariusza 1 pozostającego w Spółce powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

4.Czy w związku z planowanym wystąpieniem Komandytariusza ze Spółki bez wypłaty wynagrodzenia oraz bez uzyskania innego rodzaju przysporzenia majątkowego przez Komandytariusza (tzw. wystąpienie bez wynagrodzenia), po stronie Komplementariusza 2 pozostającego w Spółce powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Niniejsza interpretacja stanowi udzielenie odpowiedzi w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (pytania oznaczone we wniosku nr 3 i nr 4), natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 3

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z planowanym wystąpieniem przez Komandytariusza ze Spółki bez wypłaty wynagrodzenia oraz bez uzyskania innego rodzaju przysporzenia majątkowego przez Komandytariusza (tzw. wystąpienie bez wynagrodzenia), po stronie Komplementariusza 1 pozostającego w Spółce nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ad 4

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z planowanym wystąpieniem przez Komandytariusza ze Spółki bez wypłaty wynagrodzenia oraz bez uzyskania innego rodzaju przysporzenia majątkowego przez Komandytariusza (tzw. wystąpienie bez wynagrodzenia), po stronie Komplementariusza 2, który pozostanie w Spółce nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Ad 3 i Ad 4

W myśl art 1 § 2 k.s.h., spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i spółka akcyjna.

Zgodnie z art. 102 k.s.h., spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Zgodnie z art. 103 § 1 k.s.h., w sprawach nieuregulowanych w niniejszym dziale do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Wspólnik spółki nie ma prawa do wniesionego wkładu, przysługuje mu natomiast udział kapitałowy, który w myśl art. 50 § 1 k.s.h. odpowiada wartości rzeczywistej wniesionego wkładu. Ponadto wspólnikowi przysługuje prawo do udziału w zysku (art. 51 § 1 k.s.h.) oraz może żądać wypłaty odsetek od swojego udziału kapitałowego (art. 53 k.s.h.).

Stosownie do art. 28 k.s.h., majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.

Zgodnie z art. 65 § 1 k.s.h., w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Udział ten powinien być wypłacony w pieniądzu. Przepis ten ma charakter względnie obowiązujący co oznacza, że wspólnicy w uchwale lub umowie mogą określić odmienne zasady rozliczenia wspólnika występującego ze spółki. Jeżeli zatem uchwała lub umowa spółki określa inny sposób wynagradzania wspólnika występującego ze spółki, przepis ten nie ma zastosowania i w konsekwencji nie powstanie obowiązek wypłacenia temu wspólnikowi przez spółkę wartości udziału obliczonego według opisanych zasad.

Gwoli uzupełnienia należy wskazać, że przed 1 stycznia 2021 r. wkłady do spółek komandytowych były wnoszone do podmiotu prawnego, który nie stanowił „spółki” w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak zmiana sposobu opodatkowania zysków osiąganych za pośrednictwem spółki komandytowej od 1 stycznia 2021 r. nie zmieniła przy tym statusu prawnego tej spółki w dniu wniesienia do niej wkładu.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm., dalej: „ustawa o PIT”), pod pojęciem spółki należy rozumieć:

a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz.UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b)spółkę kapitałową w organizacji,

c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Natomiast ilekroć w ustawie o PIT, jest mowa o udziale (akcji) - oznacza to również ogół praw i obowiązków wspólnika w spółce, o której mowa w pkt 28 lit. c- e ustawy o PIT, tj. m.in. w spółce komandytowej (art. 5a pkt 29 ustawy o PIT), a ilekroć mowa jest o udziale w zyskach osób prawnych - oznacza to również udział w zyskach spółek, o których mowa w pkt. 28 lit. c-e, tj. m.in. w spółce komandytowej (art. 5a pkt 31 ustawy o PIT).

Wskazać należy, że spółki komandytowe zostały ujęte w powyższych definicjach od 2021 r., gdy doszło do nowelizacji przepisów ustawy o CIT i spółki te stały się podatnikami CIT, wcześniej na gruncie ustawy o PIT były one traktowane jako podmioty transparentne podatkowo.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Dochodem ze źródła przychodów, zgodnie z definicją zawartą w art. 9 ust. 2 ustawy o PIT jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Jak wynika z powyższego, ustawa o PIT przewiduje zasadę powszechności opodatkowania. Ponadto ustawodawca w ustawie o PIT zawarł klasyfikację przysporzeń uzyskiwanych przez osoby fizyczne według kryterium źródła przychodów oraz stworzył system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł przychodów.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o PIT, źródłami przychodów są m.in. działalność wykonywana osobiście, pozarolnicza działalność gospodarcza, kapitały pieniężne i prawa majątkowe oraz inne źródła przychodów.

Przychodami są, zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT (z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f), otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do powyższych przepisów opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych wystąpi w stosunku do tych kategorii zdarzeń, które stanowią odpowiednio dochód albo przychód.

Zatem, jeśli określonej kategorii zdarzenia nie można, zgodnie z ustawą o PIT, uznać ani za przychód, ani też za dochód podatkowy, to kategoria ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ustawa o PIT nie zawiera legalnej definicji pojęcia przychodów, jednakże w praktyce jako przychód traktuje się wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie (a niekiedy już sam fakt, że są należne) powoduje obowiązek jego rozliczenia. Powstanie przychodu może być związane zarówno z aktywnym zwiększeniem stanu majątkowego podatnika, jak i w związku z zaoszczędzeniem przez niego wydatków, których poniesienie byłoby nieuniknione, gdyby nie wystąpiło zdarzenie, z którym związane było powstanie przychodu (zaoszczędzenie wydatków).

Takie stanowisko zostało zaprezentowane przez Dyrektora KIS m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 18 lipca 2023 r. sygn. 0114-KDIP2-2.4010.266.2023.1.ASK, interpretacji indywidualnej z dnia 27 marca 2024 r. sygn. 0114-KDIP3-1.4011.111.2024.2.EC oraz interpretacji indywidualnej z dnia 27 marca 2024 r. sygn. 0114-KDIP3-1.4011.115.2024.2.MK1.

Z powyższego wynika, że co do zasady, z pewnymi wyjątkami wskazanymi w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, przychodami są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika pieniądze oraz wartość świadczeń otrzymanych w naturze.

Wyjątki wskazane w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT dotyczą:

1)przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej;

2)przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej;

3)przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych;

4)przychodów z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;

5)przychodów powstałych w związku z wniesieniem do spółki z spółdzielni wkładu niepieniężnego;

6)przychodów z realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych;

7)przychodów z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej;

8)przychodów ze sprzedaży nieruchomości, praw majątkowych i innych rzeczy;

9)przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych;

10)kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętego w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej;

11)dochodów z niezrealizowanych zysków;

12)dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej.

Wskazane powyżej wyjątki nie odnoszą się do sytuacji wspólników pozostających w spółce komandytowej po wystąpieniu innego wspólnika z tej spółki bez wynagrodzenia, w tym do przestawionej w stanie faktycznym sytuacji Komandytariusza i Komplementariuszy, tj. w wypadku Komplementariusza 1 oraz Komplementariusza 2 w związku z wystąpieniem ze Spółki Komandytariusza nie dojdzie do powstania:

1)przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej - przychody uzyskiwane przez wspólników spółki komandytowej nie wpisują się w kategorię przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, sytuacja ta zmieniła się z momentem, w którym spółki komandytowe stały się podatnikami podatku CIT, w rezultacie podział zysku tej spółki i wypłata na rzecz wspólników stanowi przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych należący do źródła przychodów kapitałów pieniężnych, a nie działalności gospodarczej;

2)przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej - przychody uzyskiwane przez wspólników spółki komandytowej nie wpisują się w kategorię przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej;

3)przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) - Komplementariusze nie dokonają w związku z wystąpieniem z niej Komandytariusza odpłatnego zbycia udziałów (ogółu praw i obowiązków);

4)przychodów z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi - po stronie Komplementariuszy w związku z wystąpieniem z niej Komandytariusza nie dojdzie do realizacji praw wynikających z papierów wartościowych;

5)przychodów powstałych w związku z wniesieniem do spółki/spółdzielni wkładu niepieniężnego - fakt wystąpienia Komandytariusza nie spowoduje, że żaden z pozostałych Komplementariuszy wniesie do Spółki wkład niepieniężny;

6)przychodów z realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych - po stronie Komandytariuszy w związku z wystąpieniem z niej Komplementariusza (winno być: po stronie Komplementariuszy w związku z wystąpieniem z niej Komandytariusza) nie dojdzie do realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych;

7)przychodów z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej - wystąpienie Komandytariusza nie wiąże się z odpłatnym zbyciem waluty wirtualnej po stronie żadnego z Komplementariuszy;

8)przychodów ze sprzedaży nieruchomości, praw majątkowych i innych rzeczy - wystąpienie Komandytariusza nie będzie wiązać się z odpłatnym zbyciem waluty wirtualnej po stronie Komplementariusza 1 i Komplementariusza 2;

9)przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzące ze źródeł nieujawnionych - w związku z wystąpieniem Komandytariusza nie dojdzie do powstania takich przychodów zarówno u Komplementariusza 1, jak i Komplementariusza 2, nie sposób bowiem mówić w takim przypadku o nieujawnionych źródłach przychodów lub przychód nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach, skoro fakt uczestnictwa Komplementariusza 1 i Komplementariusza 2 w spółce jest organom znany i deklarują oni swoje dochody uzyskiwane z tej spółki;

10)kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętego w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej - wystąpienie Komandytariusza ze Spółki nie prowadzi do powstania kwalifikowanych praw własności intelektualnej ani do dochodu z nich zarówno u Komplementariusza 1, jak i Komplementariusza 2;

11)dochodów z niezrealizowanych zysków - wystąpienie Komandytariusza ze Spółki nie doprowadzi do powstania dochodów z niezrealizowanych zysków ani u Komplementariusza 1 jak i Komplementariusza 2, bowiem ta kategoria dotyczy opodatkowania transferu rezydencji podatkowej lub aktywów za granicę;

12)dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej - Spółka nie stanowi zagranicznej jednostki kontrolowanej, a zatem wystąpienie Komandytariusza ze Spółki nie doprowadzi do powstania dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej.

Jak wynika z powyższego ani w odniesieniu do Komplementariusza 1, ani w odniesieniu do Komplementariusza 2 nie dojdzie do powstania przychodów wskazanych jako wyjątki od generalnej definicji przychodów zawartej w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT. Ponadto w związku z wystąpieniem Komandytariusza ze Spółki ani Komplementariusz 1, ani Komplementariusz 2 nie otrzymają żadnych pieniędzy lub świadczeń w naturze - nie dojdzie więc po ich stronie do powstania przychodu w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o PIT.

Wskazać należy, że z przepisów Kodeksu spółek handlowych wynika jednoznacznie, że mienie nabyte przez spółkę komandytową zarówno w wyniku wniesienia wkładów przez wspólników, jak i w związku z działalnością prowadzoną przez spółkę stanowi jej majątek, będący majątkiem odrębnym od majątku wspólników. Zatem w przypadku wystąpienia wspólnika, wspólnikowi temu nie przysługuje prawo do zwrotu wniesionego mienia, ponieważ w zamian za wniesiony wkład uzyskał on udział kapitałowy w adekwatnej wysokości.

W chwili wystąpienia jednego ze wspólników ze spółki komandytowej bez wynagrodzenia pozostający w spółce wspólnicy nie uzyskują roszczenia w stosunku do majątku pozostającego w spółce na skutek tego wystąpienia. W rezultacie wystąpienie jednego ze wspólników ze spółki komandytowej bez wynagrodzenia nie spowoduje powstania przychodu po stronie wspólników pozostających w spółce, w tym z tytułu nieodpłatnego świadczenia, gdyż nie otrzymają oni żadnej korzyści majątkowej, tj. pieniędzy, wartości pieniężnych, nie nabędą żadnych nowych praw, jak również nie otrzymają świadczeń w naturze, czy innych nieodpłatnych świadczeń.

Analogiczne stanowisko zostało przedstawione przez Dyrektora KIS w interpretacji z dnia 6 kwietnia 2023 r. sygn. 0114-KDIP3-1.4011.103.2023.4.PT.

Co prawda, można przyjąć, że w wyniku wystąpienia jednego ze wspólników ze spółki komandytowej bez wynagrodzenia, wartość udziałów kapitałowych pozostałych wspólników wzrasta, jednakże o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia - hipotetycznego zwiększenia wartości udziału nie można uznać za przysporzenie o trwałym charakterze. Przysporzenie o definitywnym charakterze powstałoby dopiero w wypadku wystąpienia przez tych wspólników ze spółki komandytowej za wynagrodzeniem lub sprzedaży posiadanego przez każdego z nich ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej. Dopiero w tym momencie doszłoby do powstania faktycznego przychodu po stronie tych wspólników - gdyż otrzymaliby oni za swój udział kapitałowy środki pieniężne lub wynagrodzenie w Innej formie, które stanowiłoby dla nich przysporzenie o trwałym charakterze.

Takie stanowisko zostało wyrażone m.in. w interpretacji z dnia z dnia 30 października 2023 r. sygn. 0111-KDWB.4010.98.2023.1.AW oraz w interpretacji z dnia 31 marca 2016 r. sygn. ITPB4/4511-15/16-2/KW. Co prawda interpretacje te dotyczą umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, jednak biorąc pod uwagę podobieństwo sytuacji wystąpienia wspólnika ze spółki komandytowej do sytuacji umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, argumentacja tam przytoczona może znaleźć zastosowanie również w niniejszej sprawie.

W konsekwencji wystąpienie wspólnika spółki komandytowej bez wynagrodzenia może być ewentualnie rozważane jako powiększenie majątku tej spółki (co, jak wskazano w przedstawionym w odpowiedzi na pytanie nr 1 stanowisku Wnioskodawcy oraz jego uzasadnieniu nie stanowi dla spółki przychodu podatkowego), a nie wspólników pozostających w spółce.

Odnosząc powyższe do przedmiotowej sprawy - mając na uwadze, że co do zasady przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, mająca definitywny charakter, którą może on rozporządzać jako własną - w przypadku wystąpienia przez wspólnika ze spółki komandytowej (Komandytariusza) bez wypłaty wynagrodzenia oraz bez uzyskania innego rodzaju przysporzenia majątkowego przez Komandytariusza, ani po stronie Komplementariusza 1 ani po stronie Komplementariusza 2 nie dojdzie do powstania definitywnego przysporzenia, w tym również w formie świadczenia w naturze bądź nieodpłatnego świadczenia. W konsekwencji zarówno po stronie Komplementariusza 1, jak i po stronie Komplementariusza 2 nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. 

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest wyłącznie prawno-podatkowa ocena opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego. Tym samym, przedmiotem tej interpretacji nie jest ocena, czy też dopuszczalność prawna, wskazanych we wniosku działań na gruncie przepisów prawa handlowego i cywilnego.

W odniesieniu do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących  przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ... Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi  – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; (dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00