Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.397.2024.2.JMS
Potwierdzenie działalności badawczo-rozwojowej
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 sierpnia 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
(…) Sp. z o.o. (dalej także: „(…)”, „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest częścią międzynarodowej grupy kapitałowej (…) (dalej: „Grupa”, „(…)”). Grupa jest (…) dostawcą technologii i usług, prowadząc działalność w sektorze (…).
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, utworzoną zgodnie z przepisami prawa polskiego. Wnioskodawca posiada siedzibę na terytorium Polski, podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce oraz jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT oraz podatnik VAT posługujący się unijnym numer VAT-UE. Głównym przedmiotem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jest produkcja komponentów (…), a także działalność dystrybucyjna, głównie w obszarach komponentów (…), wyposażenia warsztatów (…) oraz w obszarze (…) i (…).
Spółka prowadzi również działalność w zakresie dostarczania rozwiązań i usług w dziedzinie IT. Działalność Spółki w tym obszarze wpisuje się m.in. w następujące kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (co znajduje odzwierciedlenie w danych rejestrowych):
-(…);
-(…).
W ramach Spółki funkcjonuje wyodrębnione organizacyjnie Centrum Kompetencyjne IT (dalej: „Centrum”) w (…), będące jednym z kilku centrów kompetencyjnych Grupy (…). Obecnie Centrum składa się z kilkunastu zespołów działających w obszarze IT (w zakresie wymienionym również w dalszej części niniejszego wniosku). Nie jest wykluczone, że w przyszłości struktura Centrum, w tym liczba zespołów, może ulec zmianie.
Centrum jest odpowiedzialne za prace nad opracowywaniem, rozwojem a także utrzymaniem i wsparciem istniejących oraz nowych produktów, funkcjonalności i technologii w obszarze IT w zakresie m.in.:
(…).
Z uwagi na zróżnicowany charakter prac Spółki, które są ukierunkowane zarówno na prace dotyczące tworzenia nowych lub rozwijania dotychczasowych rozwiązań, jak i bieżące wsparcie i utrzymanie, działalność Spółki można podzielić na dwie podstawowe grupy prac:
1. Grupa 1 - Prace ukierunkowane na rozwój oferowanych produktów/rozwiązań - tj. prace mające na celu opracowywanie nowych produktów/rozwiązań/procesów, modyfikację istniejących, skutkującą ich realnym, mierzalnym ulepszeniem. Poza zakresem tej grupy pozostają prace rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do już istniejących produktów/rozwiązań/procesów oraz działalność dotycząca wsparcia użytkowników istniejących produktów (maintenance).
2. Grupa 2 - Prace rutynowe oraz administracyjne, tj. działania rutynowe oraz dotyczące standardowych prac związanych z utrzymaniem i obsługą opracowanych oraz wdrożonych produktów/rozwiązań/procesów, np. w formie prowadzonego (…) zapewniającego kompleksową obsługę pomocy technicznej w zakresie zgłaszanych użytkowników problemów / błędów dotyczących działania. Prace te obejmują okresowe lub incydentalne aktualizacje mające na celu eliminację błędów pojawiających się po fazie wdrożenia. Prace te, nie są ukierunkowane na rozwój oferowanych produktów/rozwiązań/procesów i większości mają charakter rutynowy.
Działalność Spółki prowadzona w ramach Grupy 2 nie jest objęta zakresem niniejszego wniosku.
W celu zakwalifikowania danych prac jako należących do Grupy 1, osoba odpowiedzialna za dany projekt przeprowadza proces weryfikacji. Projekt jest oceniany pod kątem spełnienia konkretnych warunków zawartych w teście kwalifikowalności, a następnie klasyfikowany do odpowiedniej kategorii. Odpowiedzi na pytania zawarte w teście kwalifikowalności umożliwiają eliminację projektów opartych w większości o prace rutynowe i administracyjne (projekty Grupy 2).
Zakres prac prowadzonych w ramach Grupy 1
Obszar prowadzonych przez (…) prac w ramach Grupy 1 skoncentrowany jest głównie na działalności związanej z tworzeniem nowych bądź ulepszonych produktów/rozwiązań/procesów w zakresie oprogramowania komputerowego, które w formie m.in. systemów, programów bądź innych funkcjonalności są następnie wykorzystywane w działalności operacyjnej Spółki lub Grupy (albo jako produkty dla jej klientów, albo rozwiązania związane z procesami wewnętrznymi).
Prace te związane są z podstawowymi zadaniami (…) w ramach Grupy, tj. wskazywanymi już pracami nad produktami, usługami i funkcjonalnościami w obszarze IT. Prace prowadzone są w szczególności w zakresie:
- infrastruktury IT - prace koncentrujące się na zapewnieniu niezbędnych środków technicznych oraz narzędzi informatycznych dla organizacji, aby umożliwić im sprawną realizację projektów i obsługę systemów. Działania w tym obszarze obejmują opracowywanie rozwiązań w zakresie (…);
- inżynierii IT - prace zajmujące się narzędziami IT dla inżynierii wykorzystywanych do zarządzania (…) oraz do projektowania i produkcji wspomaganych komputerowo (…), koncentrujące się na dostarczaniu oprogramowania i narzędzi wspierających proces projektowania, produkcji i zarządzania produktami. Działania w tym obszarze obejmują rozwijanie zaawansowanych algorytmów i technik wizualizacji trójwymiarowych (3D), integrację systemów wykorzystywanych do zarządzania (…) z technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja i analiza dużych zbiorów danych (big data), oraz tworzenie interaktywnych środowisk projektowych, które umożliwiają współpracę na wielu płaszczyznach i przyspieszają procesy projektowania produktów. Ponadto, w ramach tego obszaru realizowane są także działania w zakresie (…);
- narzędzi IT w obszarze (…) - prace skupiające się na zapewnieniu infrastruktury i narzędzi niezbędnych do efektywnej pracy pracowników, w szczególności obejmujące systemy operacyjne, aplikacje biurowe, komunikatory, narzędzia telefoniczne i pocztę elektroniczną. Działania w tym obszarze dotyczą także rozwijania personalizowanych interfejsów użytkownika, integrację narzędzi (…);
- zarządzania procesami obsługi klienta, projektami, usługami, relacjami z klientem - prace koncentrujące się na dostarczaniu rozwiązań mających na celu efektywne zarządzanie (…), projektami oraz świadczeniem usług. Działania w tym obszarze obejmują opracowywanie interaktywnych platform (…) dla klientów takich jak (…), a także wykorzystywanie analizy danych i sztucznej inteligencji do optymalizacji obsługi klienta. Co więcej projektowane są narzędzia wspomagające zarządzanie projektami, takie jak platformy do wizualizacji (…);
- platformy danych i integracji - prace dotyczące obszaru danych, analiz danych, danych podstawowych (…) oraz platform integracyjnych koncentrujących się na gromadzeniu, przetwarzaniu, analizie i zarządzaniu danymi w organizacji, aby wspierać (…). Działania w tym obszarze obejmują rozwijanie zaawansowanych algorytmów i technik analizy danych, wykorzystywanie sztucznej inteligencji do (…).
- systemów planowania zasobów przedsiębiorstwa (…) - prace skupiające się na obszarze systemów planowania zasobów przedsiębiorstwa (…) opartych na systemie (…) i zarządzaniem zintegrowanymi systemami do planowania (…), które obejmują obszary takie jak (…). Działania w tym obszarze obejmują dostosowywanie i rozbudowywanie istniejących modułów oprogramowania (…) w celu lepszego dopasowania do specyficznych potrzeb (…), wykorzystywanie zaawansowanych analiz danych i sztucznej inteligencji do optymalizacji procesów biznesowych, oraz rozwijanie interfejsów użytkownika opartych na zaawansowanych technologiach wizualizacji i interakcji dla ułatwienia pracy użytkownikom końcowym;
- komputery (…) i (…) bazy danych - prace skupiające się na wykorzystaniu zjawisk (…) do przetwarzania i przechowywania danych w sposób zdecydowanie bardziej efektywny niż tradycyjne metody. Działania w tym obszarze obejmują rozwijanie algorytmów i technik (…), które mogą znacząco przyspieszyć (…);
- rozwiązań IT dla sektora (…), (…) - prace skupiające się na dostarczaniu technologii i systemów informatycznych, które poprawiają efektywność, bezpieczeństwo i wygodę użytkowania (…), w tym (…) elektrycznych. Działania w tym obszarze obejmują opracowywanie zaawansowanych systemów zarządzania energią, umożliwiających optymalizację zużycia i wydajność (…), rozwijanie inteligentnych systemów wspomagających (…), wykorzystujących dane (…);
- rozwiązań IT dla przemysłu, w tym (…) - prace koncentrujące się na implementacji technologii informatycznych i cyfrowych rozwiązań mających na celu optymalizację procesów produkcyjnych, zwiększenie efektywności oraz poprawę jakości wyrobów. Działania w tym obszarze obejmują rozwijanie zaawansowanych systemów monitorowania i zarządzania produkcją opartych na analizie danych i sztucznej inteligencji, integrację rozwiązań (…);
- (…) - prace zajmujące się zapewnieniem ochrony przed (…). Działania w tym obszarze obejmują opracowywanie zaawansowanych narzędzi i algorytmów sztucznej inteligencji do wykrywania i zapobiegania (…).
- rozwiązań (…) - prace koncentrujące się na zarządzaniu (…) poprzez zintegrowane systemy informatyczne. Działania w tym obszarze obejmują rozwijanie spersonalizowanych interakcji z klientami za pomocą sztucznej inteligencji i analizy danych, automatyzację procesów marketingowych i sprzedażowych za pomocą narzędzi (…), oraz tworzenie intuicyjnych i interaktywnych interfejsów użytkownika, które umożliwiają łatwe zarządzanie (…).
- rozwiązań (…) - prace skupiające się na umożliwieniu i optymalizacji (…) i usług online poprzez platformy internetowe. Kreatywne działania w tym obszarze obejmują rozwijanie zaawansowanych algorytmów rekomendacji produktów opartych na sztucznej inteligencji i analizie (…), tworzenie interaktywnych i spersonalizowanych doświadczeń (…). Działalność w zakresie (…) skupia się także na poszukiwaniu rozwiązań wspierających integrację z różnorodnymi kanałami sprzedaży, poprawę (…) oraz wykorzystanie analityki big data do optymalizacji strategii (…).
- rozwiązań (…) - prace koncentrujące się na łączeniu urządzeń i systemów poprzez sieć, umożliwiając komunikację, zbieranie danych i zdalne sterowanie. Kreatywne działania w tym obszarze obejmują rozwijanie inteligentnych systemów domowych, które automatyzują (…). Działalność w obszarze (…) skupia się również na poprawie (…).
Z uwagi na wymagania dotyczące świadczonych usług i dostarczanego oprogramowania (…), (…) podejmuje w sposób regularny działania związane z doskonaleniem opracowywanych rozwiązań, co finalnie przyczynia się do zwiększania konkurencyjności Grupy oraz umacniania jej pozycję na globalnym rynku technologii i usług. W celu doskonalenia świadczonych usług pracownicy stale podnoszą swoje kwalifikacje oraz poszerzają swoją wiedzę w zakresie nowych rozwiązań i technologii w obszarach, w których realizowane są prace projektowe.
Proces prowadzenia prac.
Decyzja o realizacji projektów sklasyfikowanych w Grupie 1 zapada z inicjatywy Grupy lub inicjatywy Spółki i oparta jest na analizie rynku, przewidywanych potrzebach klientów lub też na podstawie zgłaszanych przez klientów (…) wymagań o charakterze (…).
Prace w Grupie 1 są realizowane w ramach tworzonych przez pracowników (…) (oraz w miarę potrzeb pracowników innych podmiotów z Grupy) kilkudziesięciu zespołów projektowych działających w obszarach wymienionych w Grupie 1. Pracownicy (…) posiadają odpowiednią i stale rozwijaną wiedzę techniczną, a także szereg kompetencji pozwalających na realizację przypisanych im zadań.
Zespoły projektowe działają, co do zasady, w oparciu o przygotowany harmonogram oraz z wykorzystaniem metodologii opartej na metodzie kaskadowej (…) lub iteracyjno-przyrostowej (…). Wybór metodyki może być uzależniony od specyfiki projektów i poszczególnych zespołów. Poniżej scharakteryzowano obie występujące metodyki:
- metoda kaskadowa (…) - realizacja projektu odbywa się w ramach odrębnych faz projektowych, w porządku „jedna po drugiej”. Kolejne fazy rozpoczynają się po zakończeniu fazy poprzedzającej, weryfikacji jej rezultatów (…) oraz autoryzacji do rozpoczęcia prac w ramach kolejnej fazy.
- Project (…) - obejmuje zidentyfikowanie i zebranie wszystkich wymagań dotyczących realizowanego projektu (…) oraz weryfikację architektury oprogramowania,
- (…) - faza ta służy analizie wymagań, tworzeniu testów osiągnięcia poszczególnych wymagań, opracowaniu koncepcji realizacji projektu oraz planu niezbędnych do podjęcia działań,
- (…) - faza obejmuje wykonanie założonych w ramach prac koncepcyjnych zadań oraz przeprowadzanie testów integracyjnych oraz weryfikacji stworzonego rozwiązania pod kątem założonych wymagań,
- (…) - faza obejmuje m.in. kroki związane z integracją nowego rozwiązania z dotychczasową infrastrukturą IT oraz przeprowadzaniem dalszych testów integracji,
- (…) - faza ma na celu zamknięcie procesu tworzenia oprogramowania oraz przekształceniu dalszych prac nad produktem na działania o charakterze utrzymaniowym oraz wsparciu w korzystaniu ze stworzonego produktu. Obejmuje m.in. analizy w ramach tzw. „(…)”, czyli wniosków wypływających na przyszłość w procesie tworzenia oprogramowania.
- metoda iteracyjno-przyrostowa (…), gdzie prace realizowane są w iteracjach trwających nie dłużej niż 6 tygodni. Podstawą prowadzenia prac przy wykorzystaniu metodyki (…) są tzw. (…). (…) to, oparty o zidentyfikowany problem, opis koniecznego do wprowadzenia rozwiązania (…). Są to opisy niezbędnych do przeprowadzenia prac (czynności) z perspektywy założeń technologicznych oraz wymagań co do finalnego produktu. Każda iteracja rozpoczyna się od planowania, po czym następuje tworzenie i testowanie kodu. Co do zasady, iteracja kończy się stworzeniem prototypu rozwiązania, czyli nowej (…) działającej wersji programu zawierającego pewną część nowych funkcjonalności. Prototyp może być udostępniany wybranym klientom jako wersja beta w celu weryfikacji działania w warunkach rzeczywistych.
Niezależnie od tego, w której metodyce prowadzony jest konkretny projekt, zakres merytoryczny, angażowane kompetencje oraz rezultaty projektu są analogiczne.
Zakres prac nad określonym projektem w ramach Grupy 1 jest ściśle uzależniony i dostosowywany do jego specyfiki, jednakże obejmuje on z zasady co najmniej część z poszczególnych zadań:
- opracowanie koncepcji produktu/rozwiązania/ procesu, w zakresie, w jakim możliwe jest uwzględnienie w niej planowanych nowych funkcjonalności, a także zmian/ulepszeń, bazujących na istniejących funkcjonalnościach, użytych w nowy sposób;
- wybór technologii oraz metod badawczych pozwalających określić sposób tworzenia oprogramowania i określić sposób jego budowy;
- opracowanie narzędzi i warunków do testowania pierwotnych wersji produktów/ rozwiązań/procesów (…);
- tworzenie (…), ich testowanie i walidacja;
- wsparcie na etapie wstępnej implementacji produktu/rozwiązania/procesu w sytuacjach, gdy poprawna integracja wymaga dalszych dostosowań.
Przykładowe zadania w ramach procesu projektowego Grupy 1
Wśród przykładowych czynności wykonywanych przez pracowników (…) w ramach prac z Grupy 1 wymienić można m.in.:
- przygotowywanie założeń i wymagań technicznych, które muszą zostać zrealizowane w ramach prowadzonych prac (… ), opracowywanie nowej lub ulepszonej dokumentacji produktowej;
- zdobywanie nowej wiedzy oraz poznawanie najnowszych rozwiązań z dziedziny technologii informacyjnej, w celu wykorzystania w opracowywaniu nowych lub ulepszonych produktów/rozwiązań/procesów;
- analiza dotycząca sposobu implementacji nowego rozwiązania, wyszukiwanie odpowiednich technologii i badanie ich użyteczności na potrzeby tworzenia produktu/ rozwiązania/procesu;
- przygotowywanie środowisk testowych, opracowywanie i budowanie pierwotnych wersji w celu zbadania i porównania ich przydatności w środowisku testowym na etapie dalszych prac nad produktem/rozwiązaniem/procesem;
- projektowanie interfejsów użytkowników końcowych programu/funkcjonalności;
- projektowanie nowej architektury sieciowej;
- opracowywanie rozwiązań umożliwiających integrację wewnętrzną i zewnętrzną budowanych systemów w tym baz danych;
- testowanie manualne prototypowych wersji produktów i funkcjonalności, tworzenie skryptów automatycznego testowania, monitorowanie, identyfikacja i naprawa błędów związanych z danym produktem;
- identyfikacja ryzyk z perspektywy bezpieczeństwa implementacji opracowywanych produktów/rozwiązań/procesów, opracowywanie rejestrów ryzyka oraz wprowadzanie zmian;
- opracowywanie/modyfikacja niezbędnej dokumentacji badawczej i technicznej.
Wnioskodawca podkreśla, iż powyższa lista czynności ma charakter przykładowy i nie wyczerpuje wszystkich działań podejmowanych w związku z opracowywaniem i udostępnianiem nowych lub ulepszonych produktów/rozwiązań/procesów, jak również nie wszystkie wskazane czynności muszą wystąpić w trakcie realizacji każdego projektu. Spółka nie wyklucza, że w przyszłości zakres konkretnych czynności podejmowanych przez pracowników może ulegać zmianie (w odpowiedzi na specyfikę branży), zachowując jednak co do zasady swój charakter.
Wnioskodawca zaznacza, że:
- w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością, Wnioskodawca zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „Ustawa o CIT”);
- w ramach prowadzonej działalności Spółka ponosi oraz będzie ponosić koszty; wynagrodzeń pracowników realizujących prace w zakresie projektów z Grupy 1 wskazane w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT. Jednocześnie Wnioskodawca zaznacza, że w przyszłości, w związku z ciągłym rozwojem działalności Spółki, katalog kosztów ponoszonych przez nią na działalność badawczo-rozwojową; potencjalnie może zostać rozszerzony, natomiast będzie on tożsamy z zamkniętym katalogiem kosztów kwalifikowanych, określonym w art. 18d ust 2-3 ustawy o CIT;
- Spółka dokona odliczenia kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 2, ust. 2a i ust. 3 ustawy o CIT, zgodnie z limitami wynikającymi z art. 18d ust. 7 w/w ustawy;
- Spółka planuje również wykazać kwotę podlegającą odliczeniu w rocznym zeznaniu podatkowym w załączniku CIT/BR zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 18d ust. 8 ustawy o CIT;
- w ramach prowadzonej przez siebie ewidencji jest i będzie w stanie wyodrębniać koszty prowadzonej przez siebie działalności, w sposób umożliwiający określenie wysokości kosztów kwalifikowanych, zgodnie z katalogiem wskazanym w art. 18d ustawy o CIT i tym samym określić wysokość przysługującej ulgi badawczo-rozwojowej;
- wydatki Spółki dotyczące projektów Grupy 1 odpowiednio były, są lub będą (w odniesieniu do przyszłych kosztów) zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z przepisów ustawy o CIT;
- Spółka prowadzi opisywaną działalność w sposób zorganizowany i ciągły i prowadzić będzie w sposób opisany powyżej również w przyszłości, a także każdorazowo będzie dokonywała oceny prac pod kątem spełnienia ustawowych przesłanek uznania ich za działalność badawczo-rozwojową i z uwzględnieniem rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie;
- nie korzysta ze zwolnień podatkowych o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT w odniesieniu do kosztów działalności opisanej powyżej (tj. koszty te nie są uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego), jak również nie korzysta i nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej w odniesieniu do kosztów związanych z przychodami osiąganymi z zysków kapitałowych;
- nie otrzymał i nie otrzymuje zwrotu kosztów kwalifikowanych w jakiejkolwiek formie ani koszty kwalifikowane nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o CIT. Gdyby w przyszłości koszty działalności były Wnioskodawcy zwracane lub odliczane od podstawy opodatkowania w ramach przepisów innych niż dot. ulgi badawczo-rozwojowej (np. w ramach dotacji na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej), nie będą one w tej części podlegały odliczeniu z tytułu art. 18d ustawy o CIT;
- Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2474 ze zm.).
Wnioskodawca informuje, że posiada indywidualną interpretację prawa podatkowego wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 13 września 2018 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.286.2018.2.JS), w ramach której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przychylił się do stanowiska Spółki, iż opisana w historycznym wniosku działalność (…) wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej. Jednakże z perspektywy zmian biznesowych oraz istotnego rozwoju obszarów IT, w których (…) obecnie prowadzi działalność, Wnioskodawca chce potwierdzić, że działalność (…), prowadzona obecnie w ramach prac Grupy 1 nadal spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej.
W odpowiedzi na wezwanie, odpowiedzieli Państwo w następujący sposób:
1.W opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wniosku Wnioskodawca wskazał na stronie 4, że obszar prowadzonych przez (…) prac w ramach Grupy 1 skoncentrowany jest głównie na działalności związanej z tworzeniem nowych bądź ulepszonych produktów/rozwiązań/procesów w zakresie oprogramowania komputerowego.
Prace prowadzone są w szczególności w zakresie:
-(…).
Zgodnie z przedstawionym stanowiskiem do pytania oznaczonego we Wniosku nr 1 na stronie 14, prace w ramach Grupy 1 mają na celu realizację postawionych wymagań biznesowych, tym samym poszerzając dotychczasową ofertę Grupy lub wnosząc znaczące usprawnia do procesów zachodzących w działalności prowadzonej przez klientów Wnioskodawcy.
Dla podkreślenia charakteru tworzonych rozwiązań, w ramach prac prowadzonych w Grupie 1, Wnioskodawca wskazuje przykładowe działania podejmowane przez poszczególne zespoły projektowe:
A.W zakresie platform danych i integracji:
Prace koncentrują się na stworzeniu nowej platformy mającej na celu zapewnienie zgodności w zakresie (…), skupiając się na zgodności z regulacjami prawnymi, minimalizacji ryzyka oraz ocenie odpowiedzialności związanej z zachowaniem reputacji i z wypełnianiem nałożonych obowiązków regulacyjnych. Platforma przewiduje dostęp do (…) i wykorzystanie zaawansowanych technologii takich jak sztuczna inteligencja i eksploracja danych. Platforma ma stanowić kompleksowy (…).
Projekt obejmuje rozwój wielu programów, funkcji i modeli danych. Będzie integrować się z zewnętrznymi źródłami danych, (…).
Stworzenie takiej platformy danych jest złożonym zadaniem, które obejmuje wiele etapów, w tym (…), automatyzację procesów, testowanie rozwiązań oraz implementację nowych integracji danych. Stan przed opracowaniem i wdrożeniem tej platformy wymaga poświęcenia istotnie większych nakładów na zrealizowanie tych zadań, a informacje dostarczane użytkownikom mają niższą jakość i są prezentowane w mniej przejrzysty i dostępny sposób niż w sytuacji, w której platforma zostanie wdrożona zgodnie z założeniami.
Wymagania dotyczące przesyłania danych, ich transformacji i odbioru mogą się różnić w zależności od konkretnego przypadku. Aby sprostać zróżnicowanym wymaganiom (…).
B.W zakresie (…):
Prace skoncentrowane są na stworzenie nowego zestawu narzędzi informatycznych. Zestaw posłuży do zarządzania procesem (…). Będzie on składał się z centralnej bazy danych do (…) zdolnej do obsługi różnych rodzajów podatności (…), które są zgłaszane przez różne kanały komunikacji. Dodatkowo, stworzony zostanie internetowy interfejs użytkownika do zarządzania (…). Prace zakładają również przygotowanie zestawu skryptów do wysyłania powiadomień do użytkowników i formularza internetowego pozwalającego użytkownikom dostarczać opinie na temat zgłoszonych (…).
Ponieważ rozwiązanie powinno być w stanie obsługiwać różne kanały zgłaszania )(…), niezależnie od ich źródła, typu danych czy formatu, a nie wszystkie z nich na etapie tworzenia rozwiązania są znane, konieczne jest każdorazowe wybieranie i dostosowywanie odpowiedniej technologii dla integracji nowego kanału z całym systemem. Każdy kanał wymaga przeglądu specyfikacji technicznych i wymagań oraz eksploracji nowych obszarów, co w wielu przypadkach może pociągnąć za sobą potrzebę nauki i wykorzystywania narzędzi, metodologii lub technologii, które są nowe dla zespołu projektowego. Dodatkowo, wymagania dotyczące wspólnych funkcjonalności rozwiązania nie są w pełni znane, zatem koniecznie będzie doprecyzowanie wymagań i udoskonalanie narzędzi po etapie stworzenia wersji pilotażowej.
W trakcie prac zespół projektowy tworzy własne pomysły, które rozwiązują konkretne problemy w ramach tzw. burzy mózgów, badań i analiz. Podstawą projektu jest rozwijanie nowego kodu, co obejmuje tworzenie algorytmów, struktur danych i innych konstrukcji programistycznych. Prace obejmują także tworzenie szczegółowych dokumentów projektowych opisujących architekturę projektu, komponenty i interakcje.
Z funkcjonalnego punktu widzenia zakłada się, że opracowanie i wdrożenie tych narzędzi pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa systemów i aplikacji, uprości zadania wykonywane przez użytkowników i zapewni większą efektywność procesów zarządzania (…) oraz reagowania na zagrożenia.
C.W zakresie zarządzania (…) z klientami:
Prace koncentrują się na stworzeniu aplikacji i narzędzi przeznaczonych do raportowania, które ulepszą pracę kierowników projektów lub menedżerów zasobów oraz poprawią proces (…) przy użyciu stworzonego oprogramowania. Ponadto, w ramach prac zostanie przeprowadzona weryfikacja obecnych procesów zachodzących w zamawiającej oprogramowanie organizacji, a na jej podstawie stworzone zostaną nowe narzędzia informatyczne wspierające te procesy.
Tworzone narzędzia i procesy wymagają kreatywnego podejścia do poszczególnych opracowywanych elementów. Zespół projektowy musi zbierać informacje, przetwarzać je i proponować najlepsze rozwiązanie oparte na swoim doświadczeniu i umiejętnościach, a następnie wprowadzać je w dedykowanym narzędziu lub języku programowania.
W odniesieniu do powyżej wskazanych przykładowych projektów, w ocenie Spółki, znaczenie dla oceny stanowiska Wnioskodawcy ma charakter opracowywanych technologii i rozwiązań. Realizacja założeń danego projektu wymaga każdorazowo indywidualnego podejścia, z uwzględnieniem konieczności opracowania nowych rozwiązań, niewystępujących dotychczas na rynku.
Dodatkowo, jednym z etapów prac projektowych są prace koncepcyjne (…), które polegają na opracowaniu planu realizacji projektu uwzględniając specyficzne wymagania efektu prac.
Należy podkreślić, że projekty realizowane przez (…) w ramach Grupy 1 wymagają indywidualnego podejścia. Kolejne projekty, pomimo, że mogą częściowo wykorzystywać wyniki prac z innych projektów realizowanych przez Spółkę, nie stanowią powielenia efektów realizowanych uprzednio w działalności Wnioskodawcy. Efektem działalności Wnioskodawcy jest projektowanie i tworzenie nowych lub ulepszonych produktów/rozwiązań/procesów w oparciu o koncepcje i hipotezy podjęte w ramach prowadzonych projektów.
2.W opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał na stronie 10, przykładowe czynności wykonywane pracowników (…) w ramach prac z Grupy 1.
Zgodnie z przedstawionym stanowiskiem do pytania oznaczonego we Wniosku nr 1 na stronie 14-16, Wnioskodawca wskazuje, że rozwiązania opracowywane w ramach prac z Grupy 1 powstają jako wynik indywidualnej działalności pracowników Spółki, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania opracowywanych zagadnień, a następnie doprowadzić do jego powstania na płaszczyźnie funkcjonalnej i udostępnienia użytkownikowi w formie działającego oprogramowania.
Dla podkreślenia charakteru prac prowadzonych w Grupie 1, Wnioskodawca opisuje wykonywane przez zespół projektowy czynności, odwołując się do przykładów przytoczonych w odpowiedzi na pytanie oznaczone w Wezwaniu nr 1:
A.W zakresie platform danych i integracji:
Stworzenie nowej platformy danych jest złożonym zadaniem, które obejmuje wiele etapów, w tym (…) optymalizujących procesy, automatyzację procesów, monitorowanie już wprowadzonych rozwiązań oraz implementację nowych integracji danych.
B.W zakresie (…):
W zakresie (…) należy wskazać, że rozwiązanie powinno być w stanie obsługiwać różne kanały zgłaszania (…), niezależnie od ich źródła, typu danych czy formatu, a nie wszystkie z nich na etapie tworzenia rozwiązania są znane, konieczne jest każdorazowe wybieranie i dostosowywanie odpowiedniej technologii dla integracji nowego kanału z całym systemem. Każdy kanał wymaga przeglądu specyfikacji technicznych i wymagań oraz eksploracji nowych obszarów, co w wielu przypadkach może pociągnąć za sobą potrzebę nauki i wykorzystywania narzędzi, metodologii lub technologii, które są nowe dla zespołu projektowego.
C.W zakresie zarządzania relacjami z klientami:
Tworzone narzędzia i procesy wymagają kreatywnego podejścia do poszczególnych opracowywanych elementów. Zespół musi zbierać informacje, przetwarzać je i proponować najlepsze rozwiązania oparte na swoim doświadczeniu i umiejętnościach, a następnie wdrażać je w dedykowanym narzędziu lub języku programowania.
Uzupełniając powyższe informacje z przykładowych projektów, Spółka podkreśla, że realizowane przez Wnioskodawcę projekty w ramach Grupy 1 są indywidualne i niepowtarzalne. W związku z tym, to do zespołu projektowego każdorazowo należy zaproponowanie konkretnych koncepcji czy rozwiązań, które pozwolą na realizację stawianych wymagań biznesowych czy też będą posiadać określone funkcjonalności, takie jak:
-(…).
Niezależnie od powyższego, jak Spółka rozumie, Organ dokonując analizy przedstawionego stanu faktycznego samodzielnie oceni czy działalność Spółki w odniesieniu do realizowanych prac należących do Grupy 1 posiada twórczy charakter (jako że twórczy charakter jest jednym z elementów definicji działalności badawczo-rozwojowej, która jest przedmiotem zapytania).
3.W opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał na stronie 8 Wniosku, że pracownicy (…) posiadają odpowiednią i stale rozwijaną wiedzę techniczną, a także szereg kompetencji pozwalających na realizację przypisanych im zadań.
Zgodnie z przedstawionym stanowiskiem do pytania oznaczonego we Wniosku nr 1 na stronie 14, Wnioskodawca wskazał, że działalność pracowników w Grupie 1, do której wykorzystywana dotychczasowa i nowo pozyskana wiedza stanowi odpowiedź na wymagania stawiane przez specyfikę prowadzonej działalności w zakresie tworzenia oprogramowania oraz rosnące oczekiwania rynku.
Odnosząc się do treści zadanego przez Organ pytania, z perspektywy działalności Centrum Kompetencyjnego IT (…), każda z osób należąca do zespołów projektowych i zaangażowana w prace realizowane w ramach Grupy 1 musi wykazać się specjalistyczną wiedzą i kompetencjami w zakresie tworzenia Oprogramowania, koniecznymi dla realizacji stawianych wymagań biznesowych. Nie jest możliwe stworzenie pełnego zestawienia zasobów wiedzy, którymi Spółka dysponowała przed rozpoczęciem działalności, o której mowa we Wniosku, a także zasobów pozyskanych w toku prowadzonych przez Spółkę prac będących przedmiotem Wniosku.
Równocześnie z perspektywy prowadzenia prac rozwojowych w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, należy podkreślić, że nie jest wymagane pozyskiwanie nowych zasobów wiedzy, a jedynie wykorzystywanie wiedzy dotychczas posiadanej.
Natomiast z perspektywy konkretnych projektów prowadzonych w ramach prac z Grupy 1 (…) jest w stanie na podstawie tworzonej dokumentacji w zakresie prowadzonych projektów monitorować zasoby wiedzy posiadane/nabywane i wykorzystywane w toku prowadzonych przez zespół projektowy prac. W celu prezentacji zasobów wiedzy posiadanych/nabywanych i wykorzystywanych w toku prowadzonych prac, Wnioskodawca przytacza poniżej przykładowy katalog zasobów wiedzy i kompetencji w odniesieniu do obszarów działalność takich jak:
A.W zakresie systemów planowania (…):
Implementacja i konfiguracja usprawnienia do rozwiązania IT opartego na (…) dla łańcuchów procesów (…) wymagała zdobycia nowej wiedzy technologicznej na potrzeby integracji globalnej obsługi klienta oraz dokonania przyszłych usprawnień i stworzenia nowych procesów w oparciu nowe aplikacje. Aby dostarczyć wersję pilotażową przyszłego rozwiązania zespół pozyskał i wykorzystywał wiedzę z zakresu wykorzystania (…).
B.W zakresie rozwiązań IT dla sektora (…):
Projektowanie istotnych zmian do istniejących produktów dla (…) zakłada stworzenie interaktywnych wersji pilotażowych, co wymaga wiedzy technologicznej na temat (…) i projektowania interfejsów użytkownika w celu poprawy użyteczności aplikacji. Do rozwoju konieczna jest znajomość (…). Zespół programistów dzięki znajomości języków programowania (…), sprawnie zaznajomił się i wykorzystywał (…).
C.W zakresie inżynierii IT:
Ukończenie systemu IT dla (…) będzie obejmowało zaznajomienie z nowo nabytymi w tym celu technologiami. W niektórych obszarach może to wymagać przeprojektowania sposobu (…). Projekt zakłada wykorzystanie narzędzi (…).
Równocześnie, Wnioskodawca podkreśla, że zakres obszarów, w których prowadzona jest działalność Centrum Kompetencyjnego IT (…), na przestrzeni lat uległ znacznemu rozszerzeniu w porównaniu do działalności prowadzonej w 2018 r. i opisanej w historycznie wydanej indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 13 września 2018 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.286.2018.2.JS). Na moment składania historycznego wniosku, Spółka wśród przykładowych obszarów wskazała:
-(…).
Obecnie zakres obszarów obejmuje także m.in.: (…).
Wzrost ilości obszarów wskazuje na ciągły przyrost zasobów wiedzy w Spółce oraz wynika z konieczności ich poszerzania w celu zachowania konkurencyjności na dynamicznie rozwijającym się rynku nowoczesnych technologii, na którym działa Wnioskodawca.
4.Nawiązując do odpowiedzi Wnioskodawcy na pytanie oznaczone w Wezwaniu nr 3, nie jest możliwe wskazanie zamkniętego zestawienia rodzajów wiedzy i umiejętności w ramach opisanej we Wniosku działalności.
Zgodnie z przedstawionym stanowiskiem do pytania oznaczonego we Wniosku nr 1 na stronie 15 i 16, Wnioskodawca podkreśla, że pracownicy (…) posiadają m.in.:
-wiedzę techniczną łącząc ją z kompetencjami w zakresie metodyki integracji procesów na każdym etapie projektu,
-wiedzę w zakresie interfejsu i kreowania doświadczenia użytkownika (…) w ramach opracowywanego narzędzia, równocześnie posiadając kompetencje w zakresie tworzenia procesów i wewnętrznej logiki aplikacji.
-wiedzę w dziedzinie inżynierii danych, łączą szerokie kompetencje z zakresu tworzenia oprogramowania, matematyki, eksplorowania danych, zarządzania ich bazami i (…).
W celu prezentacji konkretnych rodzajów wiedzy i umiejętności rozwijanych i wykorzystywanych w toku prowadzonych prac, Wnioskodawca przytacza poniżej przykładowy katalog dziedzin wiedzy w odniesieniu do poszczególnych obszarów działalności:
D.W zakresie infrastruktury IT:
W celu pełnej integracji poszczególnych etapów produkcji i koniecznością stworzenia niestandardowego oprogramowania wykorzystywanego w działalności (…) oraz usługi raportowania, zespół wykorzystywał posiadaną wiedzę w zakresie następujących języków programowania/skryptów: (…) skryptów konfiguracyjnych od dostawców sprzętu.
E.W zakresie narzędzi w obszarze (…):
W ramach prac nad rozwojem narzędzia wspierającego obsługę procesów związanych z zarządzaniem (…), w szczególności zarządzaniem incydentami, problemami, zmianami oraz zasobami i ich konfigurację, prace projektowe wymagają zaangażowania dobrze wykwalifikowanych ekspertów z konkretną wiedzą techniczną, aby proponować, oceniać/przeglądać i wdrażać rozwiązania określone przez narzucone wymagania oraz opracować istotne usprawnienia. Implementacje rozwiązań jest oparta głównie o (…). Inne działania wspomagające, takie jak testy wydajności są realizowane w języku (…).
F.W zakresie (…):
W celu stworzenia skalowalnego, bezpiecznego i wydajnego systemu, który będzie bezproblemowo integrować się z istniejącymi narzędziami, działania podejmowane w toku prac wymagają kreatywnego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów w celu zwiększenia efektywności i skuteczności. Tworzenie nowych procesów wiąże się z identyfikacją obszarów do poprawy, projektowaniem usprawnionych przepływów pracy oraz integracją najlepszych praktyk. Tworzenie diagramów architektury wymaga dogłębnego zrozumienia komponentów systemu i ich wzajemnych interakcji, co wymaga kreatywności w celu wizualizacji i optymalizacji architektury systemu. Projekt zakłada wykorzystanie możliwości istniejących, dobrze znanych języków programowania takich jak (…).
5.Zgodnie z informacjami przytoczonymi w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego we Wniosku na stronie 9 i 10, co do zasady zespoły projektowe prowadząc prace zakwalifikowane do Grupy 1 działają, w oparciu o przygotowany plan, opracowany w zgodzie z procesem prowadzenia projektów w Spółce Prace zakładają wykorzystanie metodologii opartej na metodzie kaskadowej (…) lub iteracyjno-przyrostowej (…) w zależności od specyfiki projektów i poszczególnych zespołów, które zostały scharakteryzowane w treści Wniosku.
W opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wnioskodawca na stronie 10 wskazał również, że realizowane w zgodzie z planem działania i w zależności od specyfiki projektu i przyjętej metodologii (obejmującej poszczególne fazy lub pojedyncze iteracje), projekty są prowadzone w sposób uwzględniający poszczególne kroki, niezbędne dla osiągnięcia postępów/kamieni milowych m.in.:
- opracowanie koncepcji produktu/rozwiązania/procesu, w zakresie, w jakim możliwe jest uwzględnienie w niej planowanych nowych funkcjonalności, a także zmian/ulepszeń, bazujących na istniejących funkcjonalnościach, użytych w nowy sposób;
- wybór technologii oraz metod badawczych pozwalających określić sposób tworzenia oprogramowania i określić sposób jego budowy;
- opracowanie narzędzi i warunków do testowania pierwotnych wersji produktów/rozwiązań/procesów (…);
- tworzenie (…), ich testowanie i walidacja;
- wsparcie na etapie wstępnej implementacji produktu/rozwiązania/procesu w sytuacjach, gdy poprawna integracja wymaga dalszych dostosowań.”
Prace realizowane w Grupie 1 prowadzone są przez Spółkę od dłuższego czasu z zamiarem ich kontynuacji. Realizowane projekty w sposób stały stanowią i będą stanowić nieodłączny element działalności gospodarczej Wnioskodawcy oraz nieodłączny element związany sektorami, w których operuje Grupa. Pracownicy (…) realizują projekty zgodnie z uznanymi w branży metodykami (…), ponadto prace planowane są w horyzontach czasowych zgodnych ze strategią (…) oraz Grupy, rezultaty projektów są monitorowane, regularnie dokonywane są przeglądy (…). Prace projektowe są harmonogramowane w każdym z zespołów.
6.Wnioskodawca wskazuje, że efekty prac prowadzone w ramach Grupy 1 nie zawsze wiążą się z kreacją nowego, nieistniejącego wcześniej procesu/produktu. W wielu przypadkach zakładane efekty prac dążą do modyfikacji istniejących już procesów/produktów w celu ich ulepszenia np. poprzez nadanie im nowych funkcjonalności, czy też wprowadzenie rozwiązań optymalizacyjnych, istotnie wpływających na usprawnienie ich funkcjonowania.
Definicja działalności badawczo-rozwojowej z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, wskazuje, że działalność twórcza obejmuje również prace rozwojowe, które zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zakładają także projektowanie i tworzenie zmienionych, ulepszonych produktów, procesów lub usług.
Przykładowo, Wnioskodawca w odpowiedzi na pytanie oznaczone w Wezwaniu nr 3, wskazał, iż dla opracowania istotnych usprawnień i poszerzenia funkcjonalności istniejących produktów/procesów w zakresie systemów planowania zasobów przedsiębiorstwa (…),a także w zakresie rozwiązań IT dla sektora (…), konieczne jest pozyskanie przez zespół projektowy dodatkowej wiedzy z określonych dziedzin IT, a następnie stworzenie wersji pilotażowych, niezbędnych do ewaluacji prac i finalnego wprowadzenia zmian/ulepszeń do istniejących rozwiązań.
Wnioskodawca podkreśla, że w oparciu o opisaną w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego na stronie 10 metodykę prac i charakter zadań prowadzonych w Grupie 1, zakładających m.in: przygotowywanie założeń i wymagań technicznych, zdobywanie nowej wiedzy oraz poznawanie najnowszych rozwiązań z dziedziny technologii informacyjnej w odpowiedzi na postawione wymagania, analizę dotyczącą sposobu opracowania nowego rozwiązania, testowanie pilotażowych wersji produktów i funkcjonalności.
Prace prowadzone w Grupie 1 są ściśle uzależnione od każdorazowo określanych wymagań biznesowych i pożądanych funkcjonalności, poszczególnych faz w przypadku metody kaskadowej tj. identyfikacji wymagań, pracach koncepcyjnych itd. albo określonej iteracji w przypadku metody iteracyjnej, a do zespołu projektowego każdorazowo należy zaproponowanie konkretnych koncepcji czy rozwiązań, co często wymaga pozyskania dodatkowej, dotychczas nieznanej zespołowi projektowemu wiedzy, czy też rozwiązań z dziedziny IT, których zastosowanie wymaga przeprowadzenia testów/stworzenia wersji pilotażowych dla oceny powstałych rezultatów.
Odpowiedź na tak zadane przez Organ pytanie może dotyczyć zarówno kwestii tego czy:
A. Czy Spółka jako podmiot należący do Grupy (…), realizuje wyłącznie projekty w sposób narzucony przez podmioty z Grupy (…), zakładający jedynie prace techniczne, ograniczające się do działań odtwórczych, czy też realizuje projekty w sposób twórczy, wykorzystując rozwiązania opracowane we własnym zakresie przez zespoły projektowe.
B. Czy prace prowadzone przez poszczególne zespoły projektowe w ramach Grupy 1 mają charakter jedynie odtwórczy, oparty na standardowych, technicznych czynnościach, które nie wymagają szerokiego zakresu wiedzy i kompetencji twórczych, czy też mają charakter, który zakłada proces opracowywania własnych rozwiązań.
W zakresie zadanego przez Organ pytania, na wstępie Wnioskodawca zaznacza, że jego sposób rozumienia wskazanego pytania, zakłada, iż Organ uzyskuje informację czy prace prowadzone przez Spółkę w ramach Grupy 1 mają charakter jedynie odtwórczy, oparty na standardowych, technicznych czynnościach, które nie wymagają szerokiego zakresu wiedzy i kompetencji twórczych ze strony zespołów projektowych (punkt B).
W oparciu o powyższe rozumienie, Wnioskodawca wskazuje, że przyjęty w Centrum Kompetencyjnym IT (…) podział na prace dotyczące tworzenia nowych lub rozwijania dotychczasowych rozwiązań (Grupa 1), jak również na prace zakładające bieżące wsparcie i utrzymanie istniejących rozwiązań (Grupa 2), wprost wynika z widocznego zróżnicowania w oparciu o charakter wykonywanych zadań. Prace w Grupie 1 zakładają wyłącznie opracowywanie nowych produktów/rozwiązań/procesów, modyfikację istniejących, skutkującą ich realnym, mierzalnym ulepszeniem. Poza zakresem Grupy 1 pozostają prace rutynowe, prace administracyjne i okresowe zmiany wprowadzane do już istniejących produktów/rozwiązań/procesów oraz działalność dotycząca wsparcia użytkowników istniejących produktów (maintenance).
Charakter prac z Grupy 1 przejawia się poprzez wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego na stronie 10 przykładowe działania zespołów projektowych, które koncentrują się na poszukiwaniu i badaniu nowych rozwiązań do nowych/ulepszonych produktów / rozwiązań / procesów oraz ich wdrażaniu w ramach prac koncepcyjnych i walidacyjnych przy wykorzystaniu posiadanej lub nabytej w ramach prac specjalistycznej wiedzy z różnych obszarów technologicznych.
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana działalność Spółki (realizowana w ramach prac Grupy 1) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy CIT, w związku z czym Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 18d Ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym opisana działalność Spółki (realizowana w ramach prac Grupy 1) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy CIT, w związku z czym Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Badania naukowe zostały przy tym - zgodnie z art. 4a pkt 27 ustawy o CIT - podzielone na:
- badania podstawowe - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2023 r. poz. 742 ze zm., dalej także: PSWiN) jako „prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne”, oraz
- badania aplikacyjne - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 2 PSWiN jako „prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń”.
Prace rozwojowe zostały natomiast zdefiniowane jako „działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń” (art. 4 ust. 3 PSWiN, do którego odsyła art. 4a pkt 28 ustawy o CIT).
Na podstawie przedstawionych powyżej definicji, należy stwierdzić, że w celu uznania działalności prowadzonej przez podatnika za działalność badawczo-rozwojową niezbędne jest kumulatywne spełnienie poniższych przesłanek:
b) działalność ta musi mieć charakter twórczy,
c) działalność ta musi być prowadzona w sposób systematyczny,
d) działalność ta musi obejmować zwiększenie zasobów wiedzy bądź wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń).
Wnioskodawca wskazuje, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Objaśnienia podatkowe z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej IP Box (dalej: „Objaśnienia IP Box”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d ustawy o CIT (por. pkt 31 Objaśnienia IP Box).
Twórczy charakter prowadzonej działalności.
Zgodnie z Objaśnieniami IP Box (i przy uwzględnieniu definicji zawartej w słowniku języka polskiego PWN), przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w określonym celu (tworzenia nowej wartości), a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in. „opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika’’. Kluczowe jest przy tym występowanie określonych przejawów działalności twórczej (tj. rezultatów o indywidualnym, oryginalnym i materialnym charakterze).
Głównym celem realizowanych przez Spółkę czynności badawczo-rozwojowych w ramach Grupy 1 jest opracowywanie nowych lub ulepszonych produktów/rozwiązań/procesów poprzez wykorzystywanie i rozwijanie dostępnych technologii i wiedzy specjalistycznej, w celu realizacji postawionych wymagań biznesowych, tym samym poszerzając dotychczasową ofertę Grupy lub wnosząc znaczące usprawnia do procesów zachodzących w działalności prowadzonej przez klientów Wnioskodawcy.
Pracownicy (…), również w ramach prac realizowanych w Grupie 1, łączą posiadaną dotychczas wiedzę oraz zdobywają nową, w celu ulepszenia produktów/rozwiązań/ procesów już wykorzystywanych w Spółce, tworząc realne usprawnienia w ramach działalności operacyjnej Spółki oraz Grupy. Działalność ta stanowi odpowiedź na wymagania stawiane przez specyfikę prowadzonej działalności w zakresie tworzenia Oprogramowania oraz rosnące oczekiwania rynku, związane z zapewnieniem najbardziej efektywnych i innowacyjnych rozwiązań.
Wnioskodawca wskazuje, że zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym w Objaśnieniach MF, tego rodzaju czynności stanowią typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień IP Box).
Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach IP Box, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka, co w przypadku (…) przejawia się w fakcie, że rozwiązania opracowywane w ramach prac z Grupy 1 powstają jako wynik kreacyjnej, indywidualnej działalności pracowników Spółki, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania opracowywanych zagadnień, w konsekwencji rezultatem tej działalności są nowe wytwory intelektu, uzewnętrzniane m.in. w ulepszaniu oprogramowania o nowe funkcjonalności i możliwości technologiczne, a także realne i istotne usprawnienia w działaniu.
Należy zwrócić uwagę, że tworzone przez pracowników (…) utwory mają charakter indywidualny i są przejawem działalności twórczej. Prace cechują się oryginalną koncepcją, a w celu jej powstania konieczne jest uwzględnienie wymagań biznesowych oraz technologicznych, co znajduje odzwierciedlenie w przedstawionym w stanie faktycznym/ zdarzeniu przyszłym niniejszego wniosku, a także sposobie postępowania pracowników Wnioskodawcy w ramach określonej metodologii zarządzania projektem. Prace często wymagają opracowania odpowiedniej architektury, czy też stworzenia dokumentacji projektowej, raportów końcowych, chociaż powstają także inne uzewnętrznione przejawy kreatywnej pracy pracowników Spółki takie jak skrypty, procedury, schematy, czy tablice. Utwory powstające w rezultacie prac mają indywidualny charakter, ponieważ, powstają w ramach działań twórczych pracowników, którzy samodzielnie decydują o sposobie wykonania zadania.
Odnosząc się do zagadnienia indywidualnego charakteru powstających rezultatów prac, warto nadmienić, że pracownicy (…) na bieżąco podnoszą swoje kwalifikacje oraz poszerzają swoją wiedzę w zakresie nowych rozwiązań i technologii. Ich posiadana wiedza oraz doświadczenie są niewątpliwie unikalne. Są to m.in. inżynierowie rozwoju i operacji (…) posiadający szeroką wiedzę techniczną łącząc ją z kompetencjami w zakresie metodyki integracji procesów w ramach prowadzonych projektów IT na każdym ich etapie (planowania, tworzenia kodu, testowania, wdrożenia i monitoringu). W gronie pracowników znajdują się również wszechstronni deweloperzy (…) posiadający szeroką wiedzę w zakresie interfejsu i kreowania doświadczenia użytkownika (…) w ramach opracowywanego narzędzia, równocześnie posiadając kompetencje w zakresie tworzenia procesów i wewnętrznej logiki aplikacji. W kolejnym obszarów działalności Spółki zatrudnieni są także inżynierowie danych, którzy łączą szerokie kompetencje z zakresu tworzenia oprogramowania, matematyki, eksplorowania danych, zarządzania ich bazami i (…), wykorzystując je przy projektowaniu procesów wykorzystujących duże zestawy danych w celu wsparcia zróżnicowanych działań biznesowych. W rezultacie tego, pracownicy Spółki wykonując zadania w ramach prac badawczo-rozwojowych wytwarzają utwory, będące ich własną twórczością intelektualną, uzewnętrznioną oraz charakteryzującą się indywidualnością.
Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność prowadzona przez Spółkę w ramach Grupy 1 spełnia definicję działalności twórczej, stanowiącej nieodłączny element uznania prowadzonych prac za działalność badawczo- rozwojową.
Systematyczność podejmowanej działalności.
Jak wskazano w Objaśnieniach IP Box, w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:
-w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź
-w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).
Zgodnie z podejściem przyjętym przez Ministra Finansów w cytowanych już objaśnieniach podatkowych, dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).
Spółka stoi na stanowisku, że w jej przypadku powyższe kryterium jest spełnione, z uwagi na prowadzenie prac w ramach Grupy 1 w oparciu o przedstawioną w opisie stanu faktycznego metodykę (tj. opracowywanie koncepcji, tworzenie oprogramowania i jego testowanie), w ramach której do realizacji projektu opracowywane są określone wymagania, harmonogram oraz przypisywane są adekwatne zasoby (zespół projektowy wyposażony w odpowiedni sprzęt komputerowy).
W tym miejscu, Spółka wskazuje, że tożsame kryteria spełnienia przesłanki systematyczności przyjął także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który w interpretacji indywidualnej z dnia 27 września 2023 roku (sygn. 0115-KDST2-1.4011.300.2023.2.AP) wskazał, że „najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności B+R jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu”, a „spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby”.
Wnioskodawca wskazuje, że niezależnie od spełnienia definicji systematyczności przyjętej w Objaśnieniach IP Box (tj. podejmowania prac w sposób uporządkowany, według określonej metodyki), działalność prowadzona przez (…) prowadzona jest w sposób systematyczny również w świetle pierwszej z przedstawionych definicji, tj. prowadzenia tego rodzaju prac odbywa się od dłuższego czasu. Jak podkreślono w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Spółka prowadzi tego rodzaju prace w sposób stały jako nieodłączny element prowadzenia swojej działalności gospodarczej oraz nieodłączny element związany sektorami, w których operuje Grupa. (…) także zamierza prowadzić tego rodzaju działalność w przyszłości.
Konsekwentnie, Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym działalność prowadzona przez Spółkę w ramach Grupy 1 spełnia kryterium systematyczności, stanowiącej element uznania prowadzonych prac za działalność badawczo-rozwojową.
Zwiększanie zasobów wiedzy i wykorzystywanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń).
Trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami IP Box - pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).
Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień IP Box, ustawodawca nie zdefiniował wprawdzie sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy”, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika, a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień IP Box). Dodatkowo należy zauważyć, że w Objaśnieniach IP Box doprecyzowano, że punktem wyjścia do prac rozwojowych jest wykorzystanie już istniejącej wiedzy. Ze względu na różnice między definicją badań naukowych a pracami rozwojowymi, co do zasady, „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się do prowadzenia badań naukowych, natomiast „wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań” odnosi się do prac rozwojowych.
Należy zauważyć, że omawiane prace są realizowane przede wszystkim w celu usprawnienia istniejących produktów, rozwiązań lub procesów. Każdorazowo cele te osiągane są dzięki wykorzystaniu wiedzy i kompetencji posiadanych przez pracowników w zakresie technologii, automatyzacji i integracja procesów, zarządzania danymi, architektury i bezpieczeństwa systemów itp. Tym samym dzięki istniejącej wiedzy i kompetencjom pracowników, a także ich rozwijaniu w toku prac prowadzonych w ramach Grupy 1, możliwe jest tworzenie nowych praktycznych zastosowań, mających bezpośrednie przełożenie na praktykę gospodarczą Wnioskodawcy. Rezultaty prac badawczo-rozwojowej mają odzwierciedlenie w ofercie rozwiązań Spółki oraz skuteczniejszej (wydajniejszej, zautomatyzowanej itp.) realizacji wewnętrznych procesów w Spółce, przekładających się na poprawę efektywności działalności gospodarczej.
Warto podkreślić, iż pracownicy (…), którzy wykonują zadania w ramach projektów Grupy 1 są specjalistami w dziedzinie IT, których wiedza i doświadczenie w obszarach IT oraz pokrewnych jest na wysokim poziomie. Pracownicy posiadają specjalistyczne wykształcenie oraz na bieżąco podnoszą swoje kwalifikacje. Pracownicy Spółki posiadają zdolności analityczne, znają różne języki programowania i architektury systemów i aplikacji, mają doświadczenie w pracy na różnorodnych systemach, co stanowi dużą wartość podczas prac nad tworzeniem nowych rozwiązań. Ich kompetencje obejmują znajomość i obsługę zaawansowanych technologii informatycznych, elektronicznych m.in. w zakresie tworzenia oprogramowania, tworzenia i zarządzania bazami danych, analizy danych, architektury sieciowej, cyberbezpieczeństwa. Kompetencją, którą muszą posiadać pracownicy (…) biorący udział w pracach projektowych jest znajomość branży programistycznej i działań Spółki, w celu tworzenia ulepszonych narzędzi informatycznych, a także poprawa ich efektywności, sprawności oraz rozbudowywanie ich funkcjonalności, które odzwierciedlają potrzeby biznesowe i realnie usprawniają działalność podmiotów na rynku.
Odnosząc powyższe do sytuacji (…), należy zauważyć, że bez wątpienia opisywana działalność Spółki i jej pracowników wpisuje się w tak postawione kryterium zwiększania zasobów wiedzy - pracownicy (…) stale poszerzają i rozwijają posiadaną wiedzę specjalistyczną a zdobywana wiedza umożliwia im prace nad opracowywaniem nowych i ulepszonych rozwiązań w ofercie Spółki oraz wewnętrznych procesów.
Wnioskodawca podkreśla jednocześnie, że prace podejmowane przez pracowników Spółki ramach projektów Grupy 1, nie dotyczą prac o charakterze rutynowym i okresowych aktualizacji do już istniejących produktów/rozwiązań/procesów.
Nierutynowany charakter działań realizowanych w ramach Grupy 1 wynika z faktu, że prowadzone w nich prace, poprzedzone są koniecznością przeprowadzenia prac koncepcyjnych, poszukiwania technologii oraz tworzenia prototypów, a w trakcie wykonywania zadań pracownicy Spółki niejednokrotnie stają przed koniecznością zmierzenia się z sytuacją, w której w danym brakuje określonych informacji. Sytuacja ta określana jest jako tzw. „niepewność badawcza”, charakterystyczna dla prowadzenia prac badawczo- rozwojowych i wymaga od pracowników Spółki samodzielnego opracowania koncepcji danego rozwiązania, które nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania w ramach działalności prowadzonej przez Spółkę - w tym rozważenia czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod np. w trakcie pracy nad konkretnym rozwiązaniem wymagana jest współpraca i interakcja z innymi systemami już funkcjonującymi u klienta. Niepewności w zakresie dostosowania opracowywanej aplikacji mogą zostać zredukowane przez wykonanie ogólnego projektu tworzonej architektury (…), co pozwala na wykrycie i zaadresowanie potencjalnych problemów już na etapie projektowania.
Należy podkreślić, że nawet jeżeli w danym projekcie nie występuje opisywane powyżej zjawisko niepewności badawczej (lub jest ono ograniczone), realizacja projektów w ramach Grupy 1 wiązać się może np. z koniecznością prowadzenia określonych, zaawansowanych prac koncepcyjnych (stanowiących nowość w praktyce Spółki) czy specyficznego rodzaju analiz (np. w odpowiedzi na wymogi regulacyjne).
W rezultacie, zdaniem Wnioskodawcy, także przesłanka związana ze zwiększaniem zasobów wiedzy i wykorzystywaniem zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń), będzie spełniona w odniesieniu do prac w ramach Grupy 1.
Na podstawie analizy wszystkich przedstawionych powyżej przesłanek działalności badawczo-rozwojowej (twórczy charakter, systematyczność, zdobywanie i wykorzystywanie wiedzy w celu opracowywania nowych lub ulepszonych usług, rozwiązań w zakresie oprogramowania i procesów), Spółka stoi na stanowisku, zgodnie z którym opisywana przez nią działalność realizowana w ramach Grupy 1 (we wszystkich trzech obszarach) spełnia ustawowe ramy działalności badawczo-rozwojowej.
Podobne stanowisko na gruncie analogicznych stanów faktycznych Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyraził także w indywidualnych interpretacjach podatkowych:
-z dnia 23 lutego 2024 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.711.2023.2.MR1),
-z dnia 20 lutego 2024 r. (sygn.0111-KDIB1-3.4010.12.2024.2.JG),
-z dnia 22 sierpnia 2023 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.363.2023.1.AN),
-z dnia 27 czerwca 2023 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.217.2023.2.MR),
-z dnia 2 maja 2023 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.132.2023.2.JMS),
-z dnia 17 marca 2023 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.62.2021.12.MR),
-z dnia 24 stycznia 2023 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.195.2022.2.MR),
-z dnia 10 stycznia 2023 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.815.2022.2.ZK).
Co więcej, podkreślić należy, że definicja ustawowa prac rozwojowych obejmuje w szczególności prace w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania. Działalność Spółki opisywana w niniejszym wniosku, mieści się w zakresie powyższego sformułowania, co dodatkowo świadczy o rozwojowym charakterze prowadzonych prac.
Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym przytoczona w stanie faktycznym działalność Spółki w zakresie aktywności w ramach Grupy 1 spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.
W związku z tym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że jest on uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
- Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
- Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right