Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.363.2023.1.AN
- Czy opisane i będące przedmiotem wniosku prace B+R prowadzone przez Wnioskodawcę stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy CIT (tu: jako prace rozwojowe) i w związku z tym Spółka uprawniona jest do rozliczenia ulgi na działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy CIT; W przypadku odpowiedzi pozytywnej na pytanie nr 1: - Czy w przypadku braku możliwości rozliczenia kosztów kwalifikowanych w pełnej wysokości z uwagi na odnotowanie straty albo, gdy wielkość dochodu Spółki będzie niższa od kwoty przysługującego odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R Wnioskodawca uprawniony będzie do dokonania odliczenia pozostałej części, zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 czerwca 2023 r., za pośrednictwem Poczty, wpłynął Państwa wniosek z 15 czerwca 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Grupa X (dalej: „Grupa X”, „organizacja X”), w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się tworzeniem, udoskonalaniem oraz dystrybucją autorskiego oprogramowania - narzędzia służącego do zarządzania finansami i płynnością finansową w modelu SaaS (tj. software as a service - oprogramowanie jako usługa).
Głównym zadaniem oprogramowania rozwijanego przez X spółka z odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest możliwość zagregowania informacji z kilkudziesięciu tysięcy kont bankowych klientów.
Zasadniczo, za dystrybucję (właściwe wdrażanie, licencjonowanie i obsługę techniczną [support]) omawianego oprogramowania, w tym weryfikację potrzeb rynku odpowiada spółka powiązana Y (dalej: „Spółka Y”), z siedzibą w (…), pod (…) Przedmiotem działalności Spółki Y jest tworzenie rozwiązań chmurowych do skutecznego zarządzania finansami i płynnością korporacyjną.
Spółka natomiast została wydzielona organizacyjnie celem stałego udoskonalania autorskiego oprogramowania, jego poszczególnych elementów użytkowych, modułów i funkcjonalności. W ramach prowadzonych prac Spółka dąży do tego, by działanie oprogramowania było coraz bardziej zautomatyzowane, wydajne i żeby oprogramowanie umożliwiało wykorzystanie stosownych danych na coraz to nowe sposoby.
Spółka dodaje kilka nowych, kluczowych funkcjonalności do oferowanego oprogramowania w okresach kwartalnych, a plan opracowywania nowych funkcjonalności jest na bieżąco zarządzany przez zespól odpowiedzialny za obszar Product Management.
W tym zakresie Spółka zajmuje się czysto etapem nie tyle dystrybucyjnym, co „produkcyjnym” (programistycznym) i ma na celu ciągłe ulepszanie oprogramowania tak aby jak najpełniej odpowiadał potrzebom rynku, wstępnie identyfikowanym przez ww. spółkę powiązaną Spółkę Y, a następnie analizowanym i wdrażanym przez samą Spółkę.
Oznacza to, że Spółka została powołana do życia jako podmiot typowo zajmujący się pracami B+R (na podstawie umowy zawartej z ze Spółką Y), służącymi rozwojowi i usprawnieniu systemów Spółki niejako podwykonawca określonego wycinka działalności spółki powiązanej Spółki Y, działalności związanej właśnie z opisywanym ulepszaniem oprogramowania.
Zakres opisywanych prac ulepszeniowych (dalej: prac B+R) poszczególnych Teamów (programistów/inżynierów/specjalistów) Spółki został podzielony na tzw. role (ang. capacities) określane jako: Tactical, Functional, Technical oraz Maintenance.
Precyzując, zakres prac B+R wykonywanych w poszczególnych rolach przedstawia się następująco:
Tactical - rozwój (dodanie) nowych funkcjonalności wymaganych/zaproponowanych przez użytkownika oprogramowania;
Functional - rozwój (dodanie) nowych funkcjonalności zaproponowanych przez zespół produktowy oraz widocznych z perspektywy użytkownika;
Maintenence - implementacja zmian w istniejących funkcjonalnościach służących naprawie nieprawidłowego lub niezadowalającego działania oprogramowania i wprowadzeniu istotnych zmian poprawiających funkcje użytkowe w celu zaspokojenia oczekiwań (powszechnych jak i indywidualnych) użytkowników i mające znaczący wpływ na sposób działania oprogramowania (np. zmiana formatu danych);
Technical - ulepszenie aplikacji, zw. pod kątem jej wydajności i stabilności, które nie zmienia sposobu jej działania, lecz umożliwia bardziej efektywne działanie oprogramowania z perspektywy użytkownika, choć samo ulepszenie nie jest widoczne dla użytkownika (nie mówimy bowiem o nowej funkcjonalności, ale o lepszej wydajności już istniejącej funkcjonalności, np. zwiększenie szybkości/stabilności/konwersji wymiany danych przy zwiększonej liczbie osób wykorzystujących daną funkcjonalność).
Przypisanie zadań do określonej roli zależy od charakteru oraz pochodzenia danego zapotrzebowania/problemu (ang. need), który ma być rozwiązany w ramach opisywanego ulepszenia oprogramowania.
Na bazie gromadzonych (przez spółkę powiązaną Y), a kolejno analizowanych przez (Spółkę) informacji możliwe jest bowiem zidentyfikowanie przez Spółkę obszarów możliwych ulepszeń, ich opracowanie, wdrożenie i testowanie (w tzw. środowisku produkcyjnym), a kolejno przekazanie do klientów/potencjalnych klientów w ramach ww. dystrybucji dokonywanej już przez spółkę powiązaną Y.
Każdorazowo zatem mówimy o opracowaniu i wprowadzeniu istotnych zmian oraz ulepszeń w środowisku produkcyjnym oprogramowania (w zapisach kodu, jego architekturze, formacie, strukturze danych itd.) oraz weryfikacji spełnienia opracowanych założeń koncepcyjnych w środowisku testowym, które jest niewidoczne dla użytkownika (licencjobiorcy). Prace te są bowiem realizowane zanim oprogramowanie w danej (najnowszej lub indywidualnie skonfigurowanej wersji) zostanie udostępnione danym klientom w środowisku produkcyjnym (celem testów i weryfikacji spełnienia ich oczekiwań), czy dalej - trafi do wspomnianej dystrybucji.
Co równie istotne, prace te nie mają nic wspólnego z jakimkolwiek wsparciem technicznym i prostymi, nieskomplikowanymi naprawami ewentualnych usterek/nieprawidłowości zgłaszanych przez użytkownika (licencjobiorcę). Tego rodzajami prac z zasady zajmują się bowiem inne podmioty w organizacji X. W samej Spółce również są osoby zatrudnione w działach obsługi klienta, jednakże ich praca nie jest przedmiotem niniejszego wniosku, nie wykonują one opisywanych tu prac B+R i są zaszeregowani w odrębnych grupach (Teams) aniżeli tu opisywane (nie są to ww. programiści/inżynierowie/specjaliści).
Wracając natomiast do środowiska produkcyjnego warto zwrócić uwagę, że oprogramowanie Spółki zawiera różne moduły umożliwiające klientom Spółki zarządzanie ich finansami, przepływami płatności, ryzykiem finansowym oraz zarządzanie kapitałem obrotowym, poprzez finansowanie ich zobowiązań i należności. Kluczową funkcją oprogramowania jest jego zdolność do łączenia się z ponad 1000 bankami (zajmującymi się formatami danych i warstwami komunikacyjnymi) oraz głównymi systemami ERP w celu pobierania i normalizacji danych we wspólnym formacie wykorzystywanym przez różne moduły wymienione powyżej. Aby zapewnić nową, zwiększoną wydajność i reaktywność, oprogramowanie wykorzystuje teraz aplikację (OpenAPI) do łączenia się z głównymi bankami i systemami ERP. Aby zapewnić swoim klientom większą elastyczność podczas integracji z bankami lub systemami ERP, w tym aby dostosować różne formaty danych wykorzystywane przez poszczególne banki lub systemy ERP i danych użytkowników dla zapewnienia jednakowych lub bądź maksymalnie zbliżonych właściwości użytkowych, w szczególności pod kątem szybkości/stabilności/konwersji wymiany danych. Jednocześnie, jeśli działanie oprogramowania lub jego funkcjonalności w danym formacie wykazuje zwiększoną efektywność, Spółka dąży aby osiągnąć analogiczne parametry przy wykorzystaniu pozostałych formatów i tym samym uatrakcyjnić oprogramowanie dla jak najszerszej grupy użytkowników (klientów). Dodatkowo, Spółka opracowuje nowe funkcje samoobsługi, aby umożliwić klientom dostosowanie danych do ich własnej, zindywidualizowanej specyfiki, niejednokrotnie „szytej na miarę” . Oprogramowanie zapewnia również swoim użytkownikom porady analityczne i oparte na sztucznej inteligencji, która również jest ulepszana w ramach opisywanych prac B+R.
Opracowując nowe/ulepszone funkcjonalności poszczególne zespoły projektowe wyodrębnione w ramach Spółki działają systematycznie, tj. według określonego planu ukierunkowanego na realizację przyjętych celów i założeń. Tymi - głównymi - celami są:
-utrzymanie systemu w ruchu (zw. pod kątem jego wydajności),
-stworzenie innowacji w obszarze optymalizacji pracy systemu,
-nowe, innowacyjne funkcjonalności udostępniane klientom (przez spółkę powiązaną Y po zakończeniu prac Spółki w środowisku produkcyjnym).
Tworzenie nowych funkcjonalności oprogramowania w ramach opisywanych prac B+R Spółki można zobrazować na przykładzie funkcjonalności służącej zarządzaniu płynnością finansową (ang. Liquidity Planning).
Jest to nowa mikrousługa oprogramowania, której celem jest rozszerzenie i modyfikacja możliwości istniejącego w oprogramowaniu modułu „Środki finansowe” (ang. Cash).
Nowa funkcjonalność służy poszerzeniu horyzontu prognozowania przepływów pieniężnych, uproszczeniu średnio i długoterminowego prognozowania oraz interakcji z modułem obrazującym stan środków pieniężnych na rachunkach bieżących użytkownika.
Prognozowanie przepływów pieniężnych stanowi bowiem kluczowy aspekt zarządzania finansami przedsiębiorstwa, polegający na planowaniu zapotrzebowania na gotówkę celem zmitygowania ryzyka utraty płynności finansowej przedsiębiorstwa.
Przykładami dalszych funkcjonalności oprogramowania zaprojektowanych w ramach ww. mikrosługi zarządzania płynnością są m.in.:
1.Prognozy zarządzane z poziomów kodów (...),
2.Łatwe wersjonowanie (tj. możliwość używania wybranej przez siebie wersji integracji niezależnie od zmian wprowadzanych w nowych wersjach Oprogramowania i równoległa obsługa wielu typów prognoz,
3.Struktura oparta na formule spersonalizowanego planu zarządzania płynnością finansową,
4.Szybkie wychwytywanie prognoz,
5.Pobieranie danych z innych produktów Spółki,
6.Prognoza finansowa wygenerowana i ulepszona przez sztuczną inteligencję,
7.Pozycje międzyfirmowe
8.Scenariusze typu „Co, jeśli”,
9.Elastyczna analiza wariancji, tj. metoda statystyczna służąca badaniu obserwacji, które zależą od jednego lub wielu działających równocześnie czynników.
Natomiast, przykładami innych aktywności (w tym wytworzonych ulepszeń) realizowanych w ramach prac B+R Spółki są:
-Dostarczenie nowych połączeń między oprogramowaniem a bankami,
-Dostarczenie nowych modyfikacji Projektu usprawniających pracę z nim, bądź pozwalających na podłączenie nowych banków,
-Inwestygacje zidentyfikowanych problemów oprogramowania na życzenie klienta bądź w ramach wsparcia klienta,
-Realizowane w kilku etapach dostarczenie nowego ulepszenia Projektu o nazwie (…).
Tym sposobem, dzięki Spółce oprogramowanie jest stale modyfikowane i ulepszane tak aby zapewnić organizacji (…) stałą, wysoką i niezachwianą konkurencyjność. W szczególności, że samo oprogramowanie, zasady jego działania i cele jakim służy stanowi niezwykle innowacyjne, wręcz pionierskie rozwiązanie IT w zakresie zarządzania finansami i płynnością finansową.
Zaznaczyć bowiem należy, że omawiane tu rozwiązanie IT jest unikalne na świecie i nadal żadnemu z konkurentów nie udało się osiągnąć wdrożenia porównywalnych funkcjonalności.
Prace ulepszeniowe Wnioskodawcy mają więc fundamentalne znaczenie dla utrzymania odpowiedniego stopnia innowacyjności oprogramowania i utrzymania na rynku przewagi konkurencyjnej organizacji X (jej autorskiego oprogramowania).
Charakterystyka działalności Wnioskodawcy jako działalności badawczo-rozwojowej.
Opracowując oraz wdrażając nowe funkcjonalności oprogramowania Spółka poprzedza je zaawansowaną pracą o charakterze koncepcyjnym (twórczym), której efektem są niestandardowe rozwiązania programistyczne/technologiczne.
Mówimy więc definitywnie o pracach twórczych określonych członków Teamów Wnioskodawcy, które wykonywane są w oparciu o know-how całej organizacji X, jak i w oparciu o wiedzę, doświadczenie i umiejętności poszczególnych członków zespołów Spółki (programistów/inżynierów/specjalistów), w tym także wiedzę czerpaną z opracowań branżowych. Każde z działań Wnioskodawcy nacechowane jest więc intelektualnym wkładem twórczym odpowiednich członków zespołów Spółki.
Co istotne, żadne z elementów tych koncepcji oraz późniejszych prac mających na celu wdrożenie opracowanej koncepcji nie stanowi kopiowania (powielania) już istniejącego rozwiązania, albowiem całość prac dotyczy innowacyjnego oprogramowania i utrzymania odpowiedniego poziomu innowacyjności.
Prace te są przy tym realizowane systematycznie, zgodnie z ustalonym harmonogramem i mają na celu stałe zapewnienie ulepszeń w oprogramowaniu, tak aby ewentualne podmioty konkurencyjne dla Grupy X nie były w stanie zagrozić innowacyjnemu poziomowi oprogramowania.
Warto przy tym nadmienić, że realizując projekt (w tym podprojekty) zmierzające do stworzenia nowych lub ulepszenia istniejących funkcjonalności oprogramowania, Spółka działa w warunkach niepewności, ponieważ w toku prac może okazać się, że opracowane rozwiązania nie są użyteczne, tj. nie nadają się do praktycznego wykorzystania w ramach oprogramowania - nie spełniają zakładanych założeń (planowany efekt ulepszenia nie zostanie osiągnięty w ogóle lub nie został osiągnięty na wymaganym poziomie).
Niezależnie jednak od powodzenia tych prac ich niezmienną, dominującą cechą jest ukierunkowanie na wprowadzanie nowej jakości do oprogramowania, tak aby było ono jak najatrakcyjniejsze i odpowiadające zarówno najszerszej grupie aktualnych/potencjalnych użytkowników, jak i najbardziej wymagającej grupie, ukierunkowanej na wprowadzenie zindywidualizowanych modyfikacji zgodnie z ich zapotrzebowaniem biznesowym.
Obszary działalności Spółki wraz z opisem zadań odpowiedzialnych za nie pracowników.
Do prac związanych z rozwojem oprogramowania, Spółka zatrudnia wysokiej klasy programistów i inżynierów oraz specjalistów (m.in. programistów-testerów, twórców automatyki infrastruktury IT), którzy posiadają ekspercką wiedzę i doświadczenie w zakresie prac programistycznych czy testowania oprogramowania.
Pracowników tych można podzielić na:
-Zespoły Produktowe - ich zadaniem jest zbieranie informacji o potrzebach klientów, określanie specyfikacji produktu oraz opracowanie tzw. „mapy drogowej”, czyli wskazania ogólnego planu i obszarów ulepszeń oraz harmonogramu wdrożeń poszczególnego rodzaju ulepszeń. Pracownicy Ci odpowiadają również za ostateczną ocenę dostarczonych funkcji oprogramowania z perspektywy oczekiwań klienta i w tym zakresie ściśle współpracują z odpowiednimi osobami z Grupy X (zw. Spółka Y).
-Zespoły Ul/UX - obszar Ul (ang. user interface - interfejs użytkownika), jest odpowiedzialny za opracowanie elementów oprogramowania i jego funkcjonalności, modułów itp., pozwalających na interakcję między aplikacją a jej użytkownikiem.
-Obszar UX (ang. user experience) - całość wrażeń, jakich doświadcza użytkownik podczas korzystania z produktu.
-Zespól inżynierów (Dev/QA) - obszar ten jest odpowiedzialny za projektowanie, kodowanie, i testy jednostkowe specyfikacji poprzez ciągłą integrację systemu, w tym projektowanie i pisanie testów regresyjnych (tj. testów polegających na ponownym przeprowadzaniu testów funkcjonalnych i niefunkcjonalnych, aby upewnić się, że wcześniej opracowane i przetestowane oprogramowanie nadal działa zgodnie z oczekiwaniami po zmianie), przeprowadzanie manualnych oraz zautomatyzowanych testów.
Jednocześnie, w ramach powyższego zespołu inżynierów (Dev/QA), można wyodrębnić niżej opisane, kluczowe z punktu widzenia działalności B+R realizowanej przez Spółkę, „podzespoły”:
- zespól ten koncentruje się na architekturze Projektu poprzez:
-rozwój, ulepszanie i wsparcie ram technicznych oprogramowania w takich obszarach jak procesowanie zadał, zapewnienie trwałości, segregacja danych, bezpieczeństwo,
-wprowadzanie architektury rozproszonej, podejmowanie inicjatyw ukierunkowanych na rozwój usług powszechnych (wspólnych),
-zapewnienie kontroli nad zarządzaniem tożsamością poprzez migrację z protokołu LDAP do oprogramowania Keycloak,
-praca nad integracją (ang. integration framework) elementów infrastruktury Oprogramowania (z wykorzystaniem aplikacji (…)),
-rozwój i wdrażanie Ulepszeń.
Core.
Zadaniem zespołu jest zapewnienie użytkownikom oprogramowania możliwości zarządzania korzystaniem z oprogramowania w toku podstawowej działalności (tj. w ramach ich organizacji oraz w odniesieniu do kontrahentów i rachunków bankowych). Zespół jest również odpowiedzialny za dostarczanie rozwiązań umożliwiających klientom administrowanie użytkownikami Oprogramowania oraz przyznanymi im dostępami do niego. Zespół wspomaga także rozwiązywanie wielopłaszczyznowych problemów, takich jak podwójne zarządzanie, zezwolenia na dostęp do danych oraz proces audytu. Panel administratora biznesowego, w ramach którego Spółka zarządza obsługą klientów, również stanowi część obszaru, za który odpowiedzialny jest zespół.
Najnowszym osiągnięciem zespołu Core jest Centrum Powiadomień, w ramach którego klienci mogą zapisywać się na wybrane wydarzenia oraz określać w jaki sposób chcą otrzymywać do nich dostęp.
UX.
Zadaniem zespołu jest adaptowanie/przenoszenie, poprzez opracowywanie nowych Ulepszeń do Projektu, tzw. doświadczeń użytkownika wynikających z korzystania z oprogramowania (ang. user experience). Zespół bada sposób użytkowania oprogramowania przez użytkowników i na podstawie otrzymywanych od nich informacji zwrotnych/sugestii opracowuje Ulepszenia.
Data Team.
Zespół jest odpowiedzialny za tworzenie narzędzi wymaganych dla klientów oraz migrację danych klientów, takich jak pliki, certyfikaty, ustawienia, dane klienta, użytkowników itp. pomiędzy środowiskami.
Ten sam, zespół wykorzystuje również dane zebrane przez oprogramowanie Spółki do tworzenia rekomendacji opartych na analizie i sztucznej inteligencji, aby umożliwić klientom Spółki optymalizację zarządzania płynnością i kapitałem obrotowym.
API.
Zespół ten rozwija produkt zapewniający komunikację przychodzącą i wychodzącą po kanałach http dla całego rozwiązania (…). Tworzy moduły połączeń do banków, klientów, propagację zdarzeń oraz implementacje dla kontraktów typu SPI.
Hub.
Zespól ten konstruuje moduł określany jako „Łączność między Centrami” . Moduł ten stanowi główny moduł Oprogramowania Spółki, tzw. ELM (ang. Entreprise Liguidity Management, tj. zarządzanie płynnością przedsiębiorstwa). Jest on głównie wykorzystywany, aby łączyć banki i podmioty trzecie oraz procesować wyciągi bankowe i płatności.
Format.
Zespół ten odpowiada za 3 obszary odpowiedzialności:
Implementacja potrzeb klientów dotyczących unikalnych formatów danych przetwarzanych w rozwiązaniu Spółki, Rozwój oprogramowania Open Format Studio służącego symulacji przetwarzania danych. Narzędzie wspiera integrację oprogramowania z oprogramowaniem dostępnym u klienta i odbiorcami (takimi jak banki czy instytucje finansowe),
Zmiana dotychczasowej architektury oprogramowania, wyszukiwanie nowych rozwiązań pozwalających zwiększyć możliwości Projektu.
Ouality & Assurance [Q&A] Support:
Zespól jest odpowiedzialny za projektowanie i utrzymywanie wszystkich rodzajów ram i narzędzi, w tym funkcjonalności ciągłej integracji połączonej z testowaniem, jak również za wszelkie projekty testowe oraz integrację. Zespół odpowiada również za wsparcie w zakresie automatyzacji testowania oraz zapewnia szkolenia z zakresu nowych narzędzi i Ulepszeń Oprogramowania.
Metrics.
Zespół jest odpowiedzialny za całościowe zbieranie (obieg) danych, budowę raportów z analizy biznesowej (ang. business intelligence, BI), z wykorzystaniem platformy (…), wsparcie i udoskonalanie platform dostarczanych przez podmiot (…) (takich jak platformy (…)).
Liguidity.
Zespół utrzymuje istniejące funkcje zarządzania gotówką i kontami bankowymi, z których korzysta większość klientów Spółki, w tym zajmuje się budową/rozbudową modułu o nazwie (…). Jest to nowy moduł prognozowania środków pieniężnych, który pomaga działom finansowym w podejmowaniu dokładniejszych decyzji na przyszłe dni, tygodnie, miesiące i lata.
Planowanie płynności wspiera prognozowanie środków pieniężnych i - w połączeniu z analizą płynności - wspiera również praktyki planowania płynności. Zespoły ds. finansów często korzystały z arkuszy kalkulacyjnych podczas prognozowania, aby modelować zarówno proste, jak i złożone raporty i scenariusze. Moduł (…) został zaprojektowany tak, aby był tak prosty jak arkusz kalkulacyjny z elastycznością modelowania złożoności prognozowania. Rozwiązanie to służy do zaawansowanego prognozowania, analityki predykcyjnej planowania płynności w celu prognozowania płynności poza gotówką, w tym budżetów, należności i zobowiązań.
Moduł (…)wykorzystuje sztuczną inteligencję, interfejsy API i widoki (…). To rozwiązanie spełnia wymagania dyrektorów finansowych w zakresie dokładniejszego prognozowania i planowania w dłuższych okresach (w ramach działów finansowych danej organizacji), umożliwiając jednocześnie użytkownikom tworzenie scenariuszy symulacji „co by było, gdyby” .
Zespół Dev - w skład tego zespołu wchodzą inżynierowie oprogramowania (ang. development engineers).
QA engineer (ang. guality assurance engineer - specjalista ds. utrzymania jakości) - jest to osoba, która zajmuje się zapewnieniem jakości oprogramowania w sposób inżynierski, czyli z wykorzystaniem wiedzy technicznej. Stanowisko to wymaga umiejętności związanych z testowaniem oprogramowania (w tym w ramach testów automatycznych), obejmuje również wszystkie czynności związane z utrzymaniem wysokiej jakości produktu dystrybuowanego do klienta.
DevOps - obszar ten obejmuje zespoły CI/CD, stanowiąc połączenie obszarów z reguły funkcjonujących , oddzielnie, tj. zespołu rozwijającego oprogramowanie (Dev) z zespołem operacji (Ops).
QA Support Team - zadaniem tego obszaru jest rozwijanie i obsługa narzędzi automatyzacji.
Performance Team - zadaniem tego obszaru jest rozwijanie i obsługa narzędzi służących oceny wydajności aplikacji.
Release Management - część procesu zarządzania oprogramowaniem, która dotyczy opracowywania, planowania, testowania, wdrażania i obsługi wersji oprogramowania dla użytkownika końcowego.
CoudOps = Cloud Operations - zarządzanie infrastrukturą produkcji, zapewnienie i zabezpieczanie środków realizacji (ang. provisioning) i monitorowanie.
TechOps - zarządzaniem wdrażaniem oprogramowania w środowisku przed produkcją i podczas produkcji.
Pracownicy Spółki wykonujący opisywane prace B+R są zatem „wstępnie” podzieleni na ww. zespoły - zajmujące się wyłącznie określonym obszarem ulepszenia oprogramowania. W praktyce jednak możliwa jest sytuacja, iż dany pracownik bierze udział w pracach na więcej niż jednym obszarze ulepszenia oprogramowania.
Mając na uwadze powyższe Spółka podkreśla, że u podstaw opisywanych prac B+R i podejmowanych przez ww. zespoły procesy rozwoju (ulepszenia) oprogramowania leżą następujące założenia:
Ciągła integracja (ang. continuous integration, Cl) - to filozofia wprowadzania zmian w kodzie aplikacji polegająca na tym, że zespół developerów (programistów) wprowadza szereg drobnych zmian w kodzie, które następnie okresowo sprawdzane są w repozytorium wersji kodu. Ponieważ większość nowoczesnych aplikacji wymaga tworzenia kodu z wykorzystaniem różnych platform i narzędzi zespół programistów wymagać więc będzie mechanizmów do „łączenia” (integracji), a co za tym idzie sprawdzania poprawności wprowadzanych przez poszczególne osoby zmian w kodzie.
Celem stosowania Cl jest osiągnięcie spójnego i zautomatyzowanego sposobu budowania i testowania aplikacji. Dzięki konsekwentnemu procesowi integracji zespoły wprowadzają zmiany w kodzie częściej, co prowadzi do lepszej współpracy i lepszej jakości oprogramowania.
Ciągłe dostarczanie (ang. continuous delivery, CD) proces ten rozpoczyna się w miejscu, w którym kończy się ciągła integracja. Ciągłe dostarczanie automatyzuje proces wdrażania aplikacji i wprowadzanych zmian w kodzie do przygotowanej infrastruktury serwerowej. Kluczową cechą ciągłego dostarczania jest zadbanie o automatyzację procesu dostarczania zmian dla wszystkich wykorzystywanych środowisk i wykonanie niezbędnych dodatkowych mechanizmów takich jak np. wysłanie żądania do serwera WWW, wykonanie zapytań SQL, wysłanie powiadomienia czy nawet restart/przeładowanie ustawień lub uruchomionych usług.
Podsumowując, prowadzona przez Spółkę działalność, będąca przedmiotem wniosku (prace B+R), jest działalnością o charakterze twórczym, podejmowaną w sposób systematyczny (tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a jej celem jest nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w szczególności w zakresie IT (narzędzi informatycznych i oprogramowania) do opracowywania i tworzenia nowych funkcjonalności lub ulepszania funkcjonalności oprogramowania Spółki.
Spółka prowadzi szczegółową dokumentację prowadzonych prac B+R w formie raportów/zestawień capacities, need i task z każdego projektu oraz innej niezbędnej dokumentacji. W tym celu, Spółka rejestruje na bieżąco wszelkie istotne modyfikacje prowadzonego projektu, w tym fragmentaryczne (opracowane w danym zakresie) zmiany zapisów kodów źródłowych (w tym zmiany parametrów technicznych, jakościowych, funkcjonalnych) oraz archiwizuje te dane w formie elektronicznej w dedykowanych programach typu JIRA oraz Confluence.
W efekcie powyższego, Spółka jest w stanie ustalić jaki pracownik wykonywał prace B+R i w jakim Zespole, oraz czy realizował zadania, czy też był „nieobecny” w szczególności, że mówimy o pracownikach dedykowanych pracom B+R, których 100% czasu pracy przewidziane jest na realizację opisywanych tu prac B+R.
We wskazanych Zespołach wykonujących opisywane tu prace B+R Spółka zatrudnia na podstawie umów o pracę kilkadziesiąt osób (dalej: „pracowników BR”).
W ww. zespołach są także osoby współpracujące ze Spółką w ramach współpracy na podstawie kontraktów B2B (tj. business to business), jednakże osób tych Spółka nie bierze pod uwagę przy ocenie możliwości zastosowania ulgi B+R, której dotyczy przedmiotowy wniosek.
Mówiąc zatem o osobach zatrudnionych, tj. o pracownikach B+R, mówimy wyłącznie o ww. osobach pozostających ze Spółką w stosunku pracy.
W związku z powyższym, Spółka ponosi wydatki z tytułu należności na rzecz pracowników B+R (wynagrodzenia ze stosunku pracy, tj. ponosi należności o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, wraz z finansowanymi składkami z tytułu tych należności, zgodnie z przepisami o ubezpieczeniach społecznych), które rozważa do uwzględnienia w uldze B+R, zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.
Koszty tego rodzaju mogą zatem stanowić dla Spółki podstawowy koszt kwalifikowany możliwy do ujęcia przy rozliczeniu ulgi B+R (na potrzeby niniejszego wniosku określany rodzajowo, sposób jego kalkulacji i poszczególne elementy wynagrodzeń są bowiem przedmiotem osobnego wniosku).
Pod kątem opisywanych prac B+R, dla celów finansowo-rachunkowych Spółka wyodrębniła w prowadzonych księgach rachunkowych, w odrębnej kalkulacji (excel) ww. koszty kwalifikowane za rok 2022 dotyczące prac B+R prowadzonych w roku 2022 będących przedmiotem wniosku. Spółka zastanawia się jednak, czy faktycznie przysługuje jej prawo do rozliczenia ulgi B+R.
Mając na uwadze przedmiot zapytania Spółka wskazuje, że:
1.opisywane prace B+R prowadzi co najmniej od roku 2021, niemniej koszty kwalifikowane tych prac Spółka wyodrębniła dopiero względem prac prowadzonych w roku 2022 i postanowiła po raz pierwszy skorzystać z ulgi B+R za rok 2022 (w zeznaniu CIT składanym w roku 2023);
2.analogicznie Spółka zamierza kontynuować prace B+R w latach przyszłych, wyodrębniać koszty kwalifikowane i uwzględniać je w kalkulacji, a kolejno w zeznaniu CIT w ramach bieżącego rozliczenia ulgi B+R w latach przyszłych;
3.nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej;
4.nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT;
5.wspomniane powyżej koszty kwalifikowane są pokrywane przez Spółkę z jej własnych środków, nie są/nie będą zwracane w jakiejkolwiek formie i nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym;
6.wspomniane powyżej koszty kwalifikowane stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT, w tym nie są sklasyfikowane w źródle z zysków kapitałowych.
Pytania
1.Czy opisane tu i będące przedmiotem wniosku prace B+R prowadzone przez Wnioskodawcę stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy CIT (tu: jako prace rozwojowe) i w związku z tym Spółka uprawniona jest do rozliczenia ulgi na działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy CIT?
W przypadku odpowiedzi pozytywnej na pytanie nr 1:
2.Czy w przypadku braku możliwości rozliczenia kosztów kwalifikowanych w pełnej wysokości z uwagi na odnotowanie straty albo, gdy wielkość dochodu Spółki będzie niższa od kwoty przysługującego odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R Wnioskodawca uprawniony będzie do dokonania odliczenia pozostałej części, zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 1
W ocenie Wnioskodawcy, opisane prace B+R stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 CIT, ściślej rzecz biorąc prace rozwojowe, o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy CIT, a zatem Wnioskodawca może rozliczać ulgę B+R, a w przypadku braku możliwości dokonania odliczenia w pełnej wysokości uprawniony będzie do jej tzw. rolowania, zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy CIT.
Uzasadniając powyższe Wnioskodawca wskazuje na następujące okoliczności:
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Aktualnie, przez prace rozwojowe należy rozumieć zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „SWiN”).
Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o CIT, oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
I tak, w rozumieniu powołanych przepisów, określona działalność spełnia definicję prac rozwojowych, jeżeli łącznie zachodzą następujące przesłanki:
1.działalność ma charakter twórczy,
2.działalność jest podejmowana w sposób systematyczny,
3.działalność ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych zastosowań.
Wnioskodawca wskazuje, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r., dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX (dalej: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej. Jak przy tym wskazują ww. objaśnienia, użycie przez ustawodawcę spójnika „lub” wskazuje, że zgodnie z przepisami by działalność podatnika mogła być uznana za działalność badawczo-rozwojową wystarczy, by podatnik prowadził badania naukowe lub alternatywnie, aby prowadził prace rozwojowe. W obu przypadkach jednak, aby mówić o działalności badawczo rozwojowej działania Spółki muszą spełniać kryteria „twórczości” , „systematyczności” i „zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”.
A)Cechy twórczości.
Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś).
Zgodnie natomiast z ww. Objaśnieniami MF, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia.
Z kolei, w doktrynie prawa autorskiego podkreśla się, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu - rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia. Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika, lub nawet jeśli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot.
Jak dodatkowo wskazują ww. Objaśnienia MF, twórczy charakter prac to między innymi opracowywanie, testowanie i walidacje ulepszonych procesów (tu: produkcyjnych), których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne procesów, których ostateczny kształt nie został określony.
Z zakresu działalności badawczo-rozwojowej należy więc wyłączyć działalność o charakterze rutynowym, można natomiast włączyć do niej nowe metody opracowane w celu wykonywania pospolitych zadań.
Na tle powyższego, zakres prac B+R, niewątpliwie mieści się w pojęciu działań o charakterze twórczym. Działania te są bowiem nastawione na kreację określonej koncepcji nowej/ ulepszonej funkcjonalności oprogramowania.
Prace te wykonywane są przez powołanych pracowników B+R (w danym Teamie) i tym samym mają walor indywidualnego wytworu intelektu każdego z tych pracowników B+R i nie mają przy tym jakichkolwiek cech odtwórczych.
Działanie te nie stanowią kopiowania czy powielania istniejących rozwiązań, w szczególności rozwiązań powszechnie występujących na rynku, albowiem jak wskazano samo oprogramowane jest nowatorskie, innowacyjne i póki co bezkonkurencyjne, i to w skali światowej.
Pracownicy B+R oczywiście mogą się opierać (bazować) na istniejących rozwiązaniach, niemniej ich zaimplementowanie do oprogramowania nie odbywa się bez ich jakiejkolwiek istotnych zmian lub przetworzenia, nawet w najmniejszym stopniu.
Działania te mają więc indywidualny charakter, w tym mają charakter kreacyjny, już od samego początku.
Jednocześnie, Spółka niewątpliwie prowadzi swoje prace „systematycznie”.
B)Cechy systematyczności.
Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.
Zgodnie natomiast z treścią ww. Objaśnień MF „systematyczność” oznacza prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, że działalność Spółki w zakresie realizacji optymalizacji bez wątpienia podejmowana jest w sposób zaplanowany, metodycznie i uporządkowanie. Wymaga bowiem przyjęcia planu postępowania i jego odwzorowania w drodze ustalenia odpowiedniego harmonogramu prac, a kolejno - krok po kroku - plan ten jest realizowany. Równocześnie, metodyka każdego rodzaju tych działań możliwa jest do identyfikacji dzięki odpowiednich (jednolitych) etapów prac (Faz).
Niewątpliwie zatem, prace B+R realizowane w ramach usprawnień można uznać za działalność twórczą podejmowaną w sposób systematyczny (metodyczny i uporządkowany), co najwyraźniej odzwierciedlają kwartalne harmonogramy ulepszeń i wprowadzania nowych funkcjonalności.
Nie mówimy przy tym o zwykłej aktualizacji, czy prostych zmianach, celem czytelnego zobrazowania tych prac można bowiem powiedzieć, że oprogramowanie jest zbudowane w wersji podstawowej, która wciąż jest rozwijana i rozbudowywana przez Spółkę, i wciąż nie osiągnęła jeszcze granic swoich możliwości rozwojowych.
Co więcej, są one podejmowane przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu, które wykorzystują swoją wiedzę i umiejętności do pełnego opracowania optymalizacji danego rodzaju procesu gospodarczego przedsiębiorstwa.
C)Cechy wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Zgodnie ze wskazania ww. objaśnień sformułowanie „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych, natomiast „korzystanie z już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań” dotyczy przede wszystkim prac rozwojowych, a więc prac, o których mowa w niniejszym wniosku.
Skoro zatem działalność badawczo-rozwojowa to nie tylko zespół działań podejmowanych nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności (dot. badań naukowych), ale także (alternatywnie) nakierowanych na wykorzystanie dostępnej już wiedzy i umiejętności (dot. prac rozwojowych) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (tu: nowych lub usprawnionych procesów produkcji) to, kryteria działalności badawczo-rozwojowej należy uznać za spełnione także pod tym względem.
W szczególności, że z dalszej części objaśnień można wywnioskować, iż:
a)w efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik (tu: Spółka) zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych procesów,
a dodatkowo
b) istotny jest element celowościowy odnoszący się do „wykorzystywania” zasobów wiedzy (także tej, zdobytej w ramach danego przedsiębiorstwa) do tworzenia nowych, zmienionych, czy usprawnionych zastosowań.
Jak wynika z opisu stanu faktycznego, aktywność Spółki spełnia powyższe kryteria, a w konsekwencji, należy uznać, że prace B+R realizowane przez Wnioskodawcę całościowo mieszczą się w zakresie powoływanej na wstępie definicji działalności badawczo-rozwojowej.
Precyzując:
Działalność Spółki ma charakter twórczy, ponieważ prace składają się na projektowanie nowych rozwiązań. Tworzone przez Spółkę rozwiązania mają innowacyjny charakter, albowiem znacząco rozwijają aplikację tworząc nową jakość produktu. Działania Spółki nie mają charakteru odtwórczego i nie stanowią kopiowania już istniejących rozwiązań. Mają one również charakter twórczy, nie sprowadzają się do realizacji prostych i nieskomplikowanych czynności związanych z powielaniem rozwiązań IT lub wprowadzaniem okresowych zmian/aktualizacji.
Czynności wykonywane w ramach działalności Spółki nie stanowią również prostych czynności technicznych, instalacyjnych, czy też pomocy w użytkowaniu oprogramowania i rozwiązywania bieżących problemów.
Inwestygacje problemów z Oprogramowaniem, zarówno tych zidentyfikowanych przez Spółkę, jak i sygnalizowanych przez klientów - użytkowników oprogramowania, nie stanowią prostych, rutynowych czynności wsparcia technicznego, helpdesku IT itp., lecz są przejawem twórczej pracy rozwojowej zmierzającej do opracowania nowych Ulepszeń Aplikacji.
Za uznaniem działalności Spółki za działalność rozwojową przemawiają zatem jej następujące cechy i towarzyszące jej okoliczności:
a) nowatorskość i twórczość - Spółka rozwija oprogramowanie w zależności od potrzeb, zarówno zidentyfikowanych przez nią samodzielnie, jak i zgłoszonych przez użytkowników oprogramowania, co ma na celu zwiększenie innowacyjności rozwiązania programistycznego w zależności od swoich potrzeb;
b) nieprzewidywalność - skutek prowadzonych przez Spółkę prac B+R jest co prawda określony, natomiast proces tworzenia danych rozwiązań (ulepszeń oprogramowania), pomimo korzystania z istniejących metod informatycznych i języków programistycznych, powoduje wytworzenie całkowicie nowego rozwiązania lub znaczną modyfikację istniejących rozwiązań;
c) metodyczność - Spółka zobowiązana jest w ramach danej umowy do ścisłej, zgodnej z harmonogramem współpracy, którą zobowiązany jest należycie udokumentować i wykonywać zgodnie z oczekiwaniami Kontrahenta i przedstawionym przez nich planem.
Biorąc powyższe pod uwagę, można stwierdzić, że rozwijanie przez Spółkę Oprogramowania spełnia kryteria działalności badawczo-rozwojowej wymienione w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.
Rozwiązania opracowane przez Wnioskodawcę w ramach rozwoju oprogramowania opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmują m.in. czynność programowania (tworzenia kodu źródłowego) oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych.
Działania te prowadzone są w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia programu komputerowego, tj. określenie celu jaki ma on spełniać oraz ustalenie sposobu dojścia do danego celu (poprzez dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych i technologii, zaplanowanie prac, weryfikację, zakończenie).
Spółka bez wątpienia prowadzi w sposób systematyczny prace twórcze w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy.
W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność Wnioskodawcy prowadzi do stworzenia zupełnie nowych funkcjonalności czy elementów, a w konsekwencji cecha twórczości jest spełniona. Twórczą działalność Wnioskodawcy odnosić należy nie do praktyki gospodarczej sensu largo, a do praktyki gospodarczej danego podmiotu jak wskazano w Objaśnieniach Ministerstwa Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (IP BOX).
Zasobami wiedzy, które Spółka wykorzystuje przy planowaniu projektu są technologie informatyczne, czyli posiadana wiedza o oprogramowaniu i narzędziach informatycznych.
Ustawodawca jednakże nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy, dlatego istotny jest element celowościowy, jaki Wnioskodawca uwzględnia w swojej działalności.
Jeśli chodzi o przesłankę systematyczności w odniesieniu do działalności Spółki, to należy wskazać, że Spółka prowadzi oraz będzie prowadzić w przyszłości prace badawczo-rozwojowe w sposób metodyczny, zaplanowany, zorganizowany i ciągły, uporządkowany według ustalonych procedur. Prace są wykonywane według ustalonego schematu działania, a zarządzanie projektami składa się z poszczególnych etapów (tzw. mapowania) wytyczających prace. Cały proces od momentu przyjęcia koncepcji prac (identyfikacji obszarów ulepszeń), aż do jego zakończenia jest szczegółowo zaplanowany, a tym samym działalność Spółki podejmowana jest w sposób systematyczny.
Celem działalności Spółki jest niewątpliwie zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie ich do tworzenia nowych zastosowań. Spółka rozwija fachową, specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które są następnie wykorzystywane przy realizacji kolejnych projektów. W związku z powyższym, Spółka w ramach prowadzonej działalności zwiększa zasoby wiedzy, a następnie wykorzystuje ją do tworzenia nowych lub ulepszonych funkcjonalności oprogramowania i jego elementów/modułów.
Działania Spółki obejmują zatem uporządkowane prace o charakterze indywidualnym i kreacyjnym, który jednocześnie ściśle wiąże się z wymogiem nabywania, łączenia, kształtowania i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności. W efekcie, definicja prowadzenia tzw. prac rozwojowych wydaje się spełniona.
Ustawa o CIT (art. 18d ust. 2 CIT), zawiera zamknięty katalog wydatków, które mogą być uznane za koszty kwalifikowane:
1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów umów o pracę oraz finansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
2) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów umowy zlecenia lub umowy o dzieło oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w SysUbSpołU, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
3) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
4) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
5) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4- 8 PrSzkolWyżN, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
6) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 PDOPrU;
7) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 a ust. 1 pkt4 PDOPrU;
8) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego;
9) dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Zdaniem Wnioskodawcy, ponoszone przez niego koszty pracownicze (pracowników B+R) powinny być uznane za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy CIT, i zakładając poprawność ich wyliczenia, zgodnie z powołaną normą art. 18d ust. 2 pkt 1 CIT (co będzie przedmiotem osobnego wniosku), Spółka uprawniona jest do uwzględnienia tych kosztów jako kosztów kwalifikowanych możliwych do odliczenia od podstawy opodatkowania (dochodu) w ramach ulgi B+R, Jednocześnie, Wnioskodawca wskazuje, że w przypadku, w którym ulga B+R nie zostałaby rozliczona w całości z uwagi na odnotowaną stratę lub niski dochód (niższy od kwoty kosztów możliwych do odliczenia) Spółka będzie uprawniona do tzw. rolowania ulgi, zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy CIT.
Przepis ten stanowi bowiem, że odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1 (ulga na innowacyjnych pracowników).
Tym samym, gdyby w bieżącym zeznaniu CIT za rok 2022 Spółce nie udało się odliczyć całości ulgi B+R, część nieodliczoną będzie mogła odliczać w latach przyszłych (aż do 2028 roku). Jednocześnie - niejako na marginesie - Wnioskodawca zauważa, że gdyby Spółka skorzystała z ulgi na innowacyjnych pracowników i w odpowiednim zakresie, zgodnie z przepisami, zaniechała odprowadzania zaliczeń na PIT pracowników B+R, to ów „zrolowana” część ulgi możliwa do odliczenia w kolejnym roku podatkowym powinna zostać pomniejszona o część nieodliczonych kosztów kwalifikowanych „spożytkowanych” na ów zaliczki.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2587, dalej: „updop”, „ustawa CIT”),
działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 updop,
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:
a.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop,
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Natomiast, stosownie do treści art. 18d ust. 1 updop,
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Katalog kosztów uznawanych za koszty kwalifikowane został przedstawiony w art. 18d ust. 2- 3a ustawy o pdop.
Ponadto, stosownie do art. 18d ust. 8 updop,
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Zgodnie z art. 18d ust. 9 updop,
przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 18da.
Zgodnie natomiast z art. 9 ust. 1b updop,
podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Odnosząc powyższe przepisy na grunt analizowanej sprawy należy wskazać, że aby Państwa działalność spełniała przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano), przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a pkt 28 updop, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu updop,
3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 updop,
4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
5.jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,
6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w updop,
9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy wskazać należy, że Grupa X w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się tworzeniem, udoskonalaniem oraz dystrybucją autorskiego oprogramowania - narzędzia służącego do zarządzania finansami i płynnością finansową w modelu SaaS.
Głównym zadaniem oprogramowania rozwijanego przez Wnioskodawcę jest możliwość zagregowania informacji z kilkudziesięciu tysięcy kont bankowych klientów.
Spółka została wydzielona organizacyjnie celem stałego udoskonalania autorskiego oprogramowania, jego poszczególnych elementów użytkowych, modułów i funkcjonalności. W ramach prowadzonych prac Spółka dąży do tego, by działanie oprogramowania było coraz bardziej zautomatyzowane, wydajne i żeby oprogramowanie umożliwiało wykorzystanie stosownych danych na coraz to nowe sposoby.
Spółka została powołana do życia jako podmiot typowo zajmujący się pracami B+R (na podstawie umowy zawartej ze Spółką Y.), służącymi rozwojowi i usprawnieniu systemów Spółki niejako podwykonawca określonego wycinka działalności spółki powiązanej (Spółki Y).
Z opisu sprawy wynika, że działalność, będąca przedmiotem wniosku (prace B+R), jest działalnością o charakterze twórczym, podejmowaną w sposób systematyczny (tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a jej celem jest nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w szczególności w zakresie IT (narzędzi informatycznych i oprogramowania) do opracowywania i tworzenia nowych funkcjonalności lub ulepszania funkcjonalności oprogramowania Spółki.
W świetle powyższego, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1, dotyczące ustalenia, czy opisane i będące przedmiotem wniosku prace B+R prowadzone przez Wnioskodawcę stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy CIT (tu: jako prace rozwojowe), i w związku z tym Spółka uprawniona jest do rozliczenia ulgi na działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy CIT, należy uznać za prawidłowe.
Przedmiotem Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 2 jest ponadto kwestia ustalenia, czyw przypadku braku możliwości rozliczenia kosztów kwalifikowanych w pełnej wysokości z uwagi na odnotowanie straty albo, gdy wielkość dochodu Spółki będzie niższa od kwoty przysługującego odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R Wnioskodawca uprawniony będzie do dokonania odliczenia pozostałej części, zgodnie z art. 18d ust. 8 updop.
Zgodnie z powołanym na wstępie art. 18d ust. 8 updop,
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Zgodnie z definicją słownikową (https://pl.wikipedia.org/wiki/Rok_podatkowy) „(…) rok podatkowy, rok obrotowy – w prawie podatkowym, to okres rozliczeniowy składający się zwykle z dwunastu kolejno następujących po sobie miesięcy, najczęściej pokrywających się z rokiem kalendarzowym (…). (…) Wyjątki od reguły roku kalendarzowego są wykazane w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w art. 8, który stanowi, że rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie... wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych (…)”.
Mając na uwadze treść ww. art. 18d updop, w przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
„Kwota przysługujących odliczeń”, o której mowa w treści ww. przepisu, oznacza całkowitą kwotę odliczeń przysługujących podatnikowi w danym roku - wynikającą zarówno z kosztów działalności badawczo-rozwojowej poniesionych w roku bieżącym, jak i w latach poprzednich (ale nieodliczonych w ramach ulgi B+R ze względu na nieosiągnięcie dochodu w odpowiedniej wysokości). Ze wskazanego przepisu, nie wynika, aby porównaniu z osiągniętym dochodem podlegała tylko ta kwota odliczeń, która wynika z kosztów działalności badawczo-rozwojowej poniesionych jedynie w bieżącym roku podatkowym.
Powyższe oznacza, że w przypadku gdy podatnik poniósł stratę ze swojej działalności albo osiągnął dochód niższy niż przysługujące odliczenie z tytułu ulgi B+R, ma prawo przenieść na kolejne 6 lat koszty kwalifikowane w celu ich późniejszego uwzględnienia w zeznaniu rocznym, obniżając tym podstawę opodatkowania.
Należy jednak pamiętać, że nieskorzystanie z prawa do odliczenia ulgi B+R w ciągu sześciu kolejnych lat podatkowych następujących po roku, w którym prawo to zostało nabyte, będzie oznaczało utratę prawa do ulgi B+R. Będzie to miało miejsce np. w sytuacji, gdy podatnik będzie ponosił stratę podatkową przez cały okres posiadania prawa do ulgi B+R lub gdy osiągnie dochody jedynie z zysków kapitałowych, w przypadku których odliczenie ulgi B+R nie przysługuje.
Zatem, kwota przysługującego podatnikowi odliczenia w roku podatkowym na podstawie art. 18d updop, uwzględnia koszty kwalifikowane poniesione w danym roku podatkowym jak i koszty nieodliczone z poprzednich lat, przysługujące do odliczenia w okresie kolejnych sześciu lat podatkowych.
Tym samym, zgodzić się należy z Państwa stanowiskiem w zakresie pytania nr 2.
Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w dotyczące ustalenia, czy:
-opisane i będące przedmiotem wniosku prace B+R prowadzone przez Wnioskodawcę stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy CIT (tu: jako prace rozwojowe) i w związku z tym Spółka uprawniona jest do rozliczenia ulgi na działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy CIT, jest prawidłowe;
-w przypadku braku możliwości rozliczenia kosztów kwalifikowanych w pełnej wysokości z uwagi na odnotowanie straty albo, gdy wielkość dochodu Spółki będzie niższa od kwoty przysługującego odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R Wnioskodawca uprawniony będzie do dokonania odliczenia pozostałej części, zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy CIT, jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
- Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
- Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm., dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right